GeriYavuz Beşoğul Kalp ameliyatlarında yeni bir dönem!
MENÜ
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Kalp ameliyatlarında yeni bir dönem!

Kalp ameliyatlarında yeni bir dönem!

Kozmetik kalp ameliyatları ile sosyal hayata hızlıca dönebilirsiniz.

Günümüzde kalp hastalıklarının teşhis ve tedavisinde çığır açan yenilikler olmasına rağmen gitmeye ve muayene olmaya çok korkarız. Sanki gittiğimizde başımıza büyük bir dert çıkacakmış gibi düşünürüz; hele ki sigara içiyorsak, stresli yaşıyorsak, alkol kullanıyorsak. Gittiğimiz doktor yaşantımızı değiştirecek düşüncesi bizi korkutur. Halbuki korkularımızı yenip kalp muayenesine gidebilsek belki de hiçbir sorun olmadığı ortaya çıkacak, özellikle de ailemizde anne-baba-kardeş vs. kalp hastalığı yoksa.

Tutun ki kalp damar hastalığı veya kalp kapak hastalığı çıktı. Ameliyat olmamız gerekiyor, sanki dünya başımıza yıkılmış gibi doktora inanmayıp başlarız doktor, doktor gezmeye. Bekleriz ki içlerinden biri “senin ameliyat olmana gerek yok!” desin. Düşünmeyiz hiç! geçen zaman ve ameliyat korkusu bizi bir gün çok gecikmiş ve ameliyat olamaz konuma getirebilir. Bazen de kalp hastası olduğumuzdan dolayı utanma duygusu oluşur, herhalde bundan daha saçma bir olay yoktur. Böyle bir durum da ise hatırlamamız gereken atasözü “her koyun kendi bacağından asılır” olmalıdır. Gelişmiş ülkeler yaşayanlar bu sorunu aşmışlar. Özellikle ailesinde kalp hastalığı olanlar,45 yaş üstü, sigara ve alkol kullananlar, şeker hastalığı olanlar, stresli çalışanlar yılda bir kez efor testi, kalp ultrasonu ve anjiografi yaptırırlar.

Kozmetik ameliyatlar nasıl yapılır?

İster bypass, ister kalp kapağı tamir ve değişimi hangi kalp ameliyatı olursa olsun az hasarlı, çoğu zamanda kalp çalışırken yapılan ameliyatlar hastalarımızın erken sosyal yaşamına dönmesini sağlayabilmektedir. Göğüs kemiği önden kesilmeden, ayrıca hiçbir kas ve kemik kesilmeden, yapılan kalp kapakları ve bypass ameliyatları hastaların ameliyatın 1. gününden itibaren yatağında istediği pozisyonda yatmasını sağladığı gibi, erken ayağa kalkmasını, kollarını rahatça destek olarak kullanabilmesini, taburcu olduktan sonra emniyet kemerini takabilmesini ve en önemlisi de 10 gün içinde sosyal yaşantısına dönmesini sağlayabilir. Ameliyat meme-altından, göğüs yanından veya meme dış kıvrımından ve kaburgalar arasından 4 cm’lik kozmetik bir girişimle yapılır. Diğer yandan da özellikle de kadınlar için estetik bir görüntü ortaya çıkar. Tıpkı meme küçültme ve büyütme ameliyatlarındaki kesi yerinin gizlenmesi gibi. Ayrıca bazı hastalarda da önden göğüs kısmen açılarak da bypass yapılabilir.

Enfeksiyon riski daha düşük!

Öncelikle bu ameliyatların önden yapılan ameliyatlara göre enfeksiyon riski çok daha düşüktür. Kesi daha küçük ve estetiktir. Hasta ameliyat sonrası yüksek bir konfora sahip olur. Özellikle de şeker hastalarında, ileri yaşlılarda, şişmanlarda, böbrek problemleri olanlarda, kalp gücü zayıf olanlarda, felç geçirmiş olanlarda ideal girişimlerdir.

Tuz diyetine ne zaman ihtiyaç duyulur?

Yapılan kalp ameliyatının süresi hastanın ameliyatı olmaya karar verme süresiyle de doğru orantılıdır. Ameliyat öncesi cerrahlara hep sorarız ‘ameliyat ne kadar sürer?’ diye. İşte cevap burada yani kendi verdiğimiz karar süresindedir. Diğer bir sorumuz ise ‘Ameliyat sonrası tuzsuz diyet yapacak mıyım?’ Bu sorunun cevabı da burada gizlidir. Yani ameliyat gecikirse kalp yetmezliği ve kalp pompa gücü kaybı oluşabilir, bu durumda hastanın vücudunun su çekmemesi için tuzsuz diyet veririz. Zamanında, hasarsız ameliyat olursak ise kalp pompa gücü yeterli olduğu için aşırı tuz kısıtlamasına gerek kalmaz. Ameliyat olan hastalarımızda ilk günler iştahsızlığı arttırmayız. Çünkü vücudun belli oranda tuza da ihtiyacı vardır. Bazen de hiçbir diyet vermeyiz.

Kilolarıyla zaten zor bir ameliyat olup zayıflamaya çalışanlarımız da olacaktır elbette. Nasıl bir diyet yapacağımızı bilemeyiz. Aslında en dikkat edilmesi gereken durum budur. Çünkü diyet yapalım derken halsizlik, bitkinlik ortaya çıkabilir. Ayrıca hızlı ve bilinçsiz verilen kilolar kalp kası erimesine, yapılan bypassın tıkanmasına neden olabilir.

False