GeriYavuz Beşoğul Ameliyatsız varis tedavisi mümkün!
MENÜ
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Ameliyatsız varis tedavisi mümkün!

Ameliyatsız varis tedavisi mümkün!

Bu tedavi yöntemleri ile varis artık korkulu rüya olmaktan çıkıyor.


Varis ismini verdiğimiz bozukluklar, bacaklardaki kirli kanı yerçekimine zıt olarak kalbimize taşıyan toplardamarların içindeki küçük kapakçıkların herhangi bir nedenle hasara uğraması sonucu oluşur. Toplardamar içerisinde artmış kan basıncı kozmetik sıkıntılar, bacaklarda ağırlık hissi, uyuşma, yanma, ödem ve hatta ülserleşmiş yaralara neden olabilir.

Ameliyatsız varis tedavisi mümkün

Varis oluşumunda pek çok etken gösterilse de hastalığın nedeni henüz net olarak belirlenememiştir. Bu etkenler;

 • Uzun süre hareketsizlik
 • Sürekli ayakta durma
 • Kilo fazlalığı
 • Sigara kullanımı
 • Gebelik
 • Genetik nedenler

Çok küçük, yüzeysel, örümcek ağı gibi görünen kılcal damarlar altta yatan hastalığın habercisi olabilir. Daha büyüklerine ise varis pakesi denir ve kanamaya, pıhtılaşmaya, enfeksiyona neden olup daha ciddi sağlık sorunları oluşturabilir. İleri aşamada cildi eritip ülsere yaralara yol açabilir. Doppler olarak isimlendirilen ultrasonografik yöntem ile tanı konur.


VARİS TEDAVİSİ NASIL YAPILIR?

Varis tedavisi günümüzde korkulacak bir tedavi yöntemi olmaktan çıkmıştır. Çünkü iz bırakmadan yapılan tedaviler ve ameliyatlar bacaklarınızı eski haline getirebilir. Bunların başında latince adı skleroterapi olan köpük tedavisi gelir. Köpük tedavisi; görünen ince ve orta boy kılcal damarların tedavisinde kullanılan yaygın yöntemlerden birisidir. İnce uçlu iğnelerle damar içine girmesi ve kan ile birleştiğinde köpüren bir kimyasalın damar duvarlarını yapıştırarak hastalıklı bölgeyi ortadan kaldırması esasına dayanır. Uygulanması kısa süren, poliklinik koşullarında yapılabilen, anında sonuç veren, ağrısız ve anestezi gerektirmeyen bir yöntemdir.

Ameliyatsız varis tedavisi mümkün


Eksizyonel lazer: Yüzeysel kılcal damarların tedavisinde kullanılan ve son zamanlarda moda olan tedavi yöntemidir. Başarı oranı yüzde 80’dir. Özellikle örümcek ağı görüntülerini yok eder.

Endovenöz lazer ablasyon: Varise neden olan damar içerisine küçük bir iğneyle girilerek, kılavuz tel yardımıyla laser akımı uygulanmasına dayanan bir yöntemdir. Oldukça konforlu, uygulaması kolay, kanama ve operasyon sonrası morarmanın oldukça az olduğu bir tedavi yöntemidir ve giderek yaygınlaşmaktadır.

Radyofrekans ablasyon: Laser ablasyon tekniğine benzer olup damar içerisine laser akımı yerine radyo dalgaları kullanılarak uygulanan bir yöntemdir. Başarı oranı açısından laser tedavisine üstünlüğü yoktur. Ayrıca toplardamarların iç yüzeyini döşeyen hücrelerin iyileşmesini ve böylelikle toplardamarların sağlamlığını arttırmaya yönelik birtakım ilaçlar kullanılabilir. Ödemi gidermek amacıyla da idrar söktürücü ve ağrı kesici ilaçlar tedaviye eklenebilir.

Ameliyatsız varis tedavisi mümkün

Bu tedavi yöntemleri ile varis, artık korkulu rüya olmaktan çıkmıştır. Ancak erken tanı ve tedavi yaşam konforu açısından önem taşır. Hangi evrede olursa olsun tedavi edilmesi ve tedavi yöntemlerinin uygulanması mümkün ve kolaydır. Hastalığı ertelemek ve hastalıktan kaçmak daha büyük sorunları ortaya çıkarır. Branş olarak kalp ve damar cerrahisi uzmanlarının ilgi alanına girer. Özellikle risk altındaki ve hastalık belirtilerini taşıyan bireylerin bu konuda uzmanlaşmış hekimlere başvurmaları önerilir. Uzman ellerde, doğru seçilmiş ve uygulanmış tedavi yöntemleri ile hastalıkla mücadele etmek mümkündür.

Kalp ve Damar Cerrahisi
Prof. Dr. Yavuz Beşoğul

False