Sonbahara ananas ile hazırlanalım

Ananas cildinizin genç ve diri görünmesine yardımcı oluyor.

Haberin Devamı

Sonbahar ile birlikte vücudumuzda istenmeyen değişikliklerin görülmesi olasıdır. Bu değişikliklerin büyük kısmı canımızı sıkarken ufak bir kısmı bizi mutlu edecektir. İşte bu mutsuz süreçte bize yardımcı olacak bir meyve vardır ki, o da ananastır.

Son 10 yıl içerisinde ülkemizin her yerinde bulabileceğimiz bu faydalı tropikal meyvenin; önce genel vücudumuza faydalarını sonra da nasıl cildimize maskeler ile yararlı olabileceğini anlatmaya çalışacağım.

Sonbahara ananas ile hazırlanalım

Beslenme alışkanlığınıza ananas eklerseniz saçlarınızın dökülmesi konusunda daha az endişelenmeye başlayabilirsiniz. Düzenli şekilde tüketildiğinde ananas saç köklerinin kuvvetlenmesini sağlar. Ayrıca antioksidanlar ve C vitamini açısından zengin bir meyvedir. Potasyum, bakır, manganez, kalsiyum, magnezyum, beta karoten, tiamin de dahil olmak üzere besin, vitamin ve mineral zenginliği nedeniyle büyük sağlık yararlarından oluşan doğal bir depodur.

Haberin Devamı

CİLDİNİZİN GENÇ VE DİRİ GÖRÜNMESİNİ SAĞLAR

Ananas içeren yüz maskelerini kullandığınızda yaşlanma etkileri azalacak ve daha genç bir görünüm kazanacaksınız. Cilde zarar veren serbest radikalleri azaltan alfa-hidroksi asitleri ve antioksidanları içermesi bu etkinin görünmesini sağlar.

PEELİNG SIRASINDA DOĞAL YENİLEYECİDİR

Sonbahara ananas ile hazırlanalım

Ezerek hamur kıvamına getirdiğiniz ananası, cildiniz için en iyi peeling ajanlarından biri olarak kullanabilirsiniz. Kolajen yenileyici özellikler içerdiği için özellikle ölü deri hücrelerinden kurtulmanızı sağlayacaktır. Cildinizdeki kan akışı bu sayede güçlenecek ve doğal olarak daha canlı ve sağlıklı bir görünüme kavuşacaksınız. Çatlamış ayak topuklarına sürüldüğünde cildin yenilemesini hızlandırır.

DİŞ ETLERİ İÇİN FAYDALI MIDIR?

Sonbahara ananas ile hazırlanalım

C vitamini içeriği, ananasın diş ve diş etleri sağlığı için önemli olmasını sağlar. Dilimleyerek yiyeceğiniz ananas, dişlerinizin daha beyaz görünmesini sağlarken, diş plaklarını da önlemeye yardımcı olacaktır.

ELLERİNİZ DERT Mİ OLUYOR?

Sonbahara ananas ile hazırlanalım

Kuru eller, çatlamış tırnaklar ve tırnak etlerinizin kötü olmasından şikayetçiyseniz ananas size faydalı olacak en önemli meyvelerin başında gelmektedir. Bu meyveyi tükettiğinizde vücudunuz için gerekli vitaminin eksikliği çözülecek ve bu da ellerinizi sağlığını kazanmasını sağlayacaktır.

Haberin Devamı

DUDAKLARINIZ MAT RENKLİ VE KURU MU?

Sonbahara ananas ile hazırlanalım

Ananası dudaklarınıza sürerek, onun asitik doğasından faydalanmak; dudaklarınızdaki ölü derilerden kurtulup, yumuşacık olmalarını sağlayacaktır.

SİVİLCE, LEKE, KIRIŞIKLIK VE DAHA FAZLASI İÇİN...

Sonbahara ananas ile hazırlanalım

Sivilce, leke, şişlik ve kızarıkları giderme de ananas suyunu kullanmak size fayda sağlayacaktır. Ananas suyunu cildinize bir pamuk vasıtasıyla sürüp, 10 dakika bekletmeniz yeterli olacaktır. Bu uygulama cilt problemlerinizi düzelteceği gibi, gelecekte karşılaşacağınız kırışıkların oluşumunu da azaltacaktır. Cilt tipiniz ve hassaslık durumunu göz önüne alarak uygulamayı yapmanız daha yararlı olacaktır.

SİYAH NOKTALARINIZIN ÇÖZÜMÜ OLABİLİR Mİ?

Sonbahara ananas ile hazırlanalım

Siyah noktalarınız için ananasın topikal kullanımı lekeleri azaltacak, içerdiği enzimler sayesinde daha parlak, yumuşak bir cilde sahip olmanızı sağlayacaktır. Ananas suyunu bir parça pamuk ile sorunlu bölgelere uygulamanız ve 3-5 dakika bekleyip, yıkamanız bu soruna çözüm sağlayacaktır.

Haberin Devamı

ANANASLI YÜZ MASKELERİ

 Sonbahara ananas ile hazırlanalım 

HİNDİSTAN CEVİZİ YÜZ MASKESİ

 • 5 ananas dilimi,
 • 3 çay kaşığı hindistan cevizi, sütüyle birlikte.

UYGULANIŞI

Blenderdan geçirdiğiniz malzemeleri hamur haline gelene kadar karıştırın. Yüz ve boyun bölgenize uygulayıp 10 dakika kadar bekleyin. Sonra yüzünüzü ılık bir suyla yıkayıp, nemlendirici sürün.

 Sonbahara ananas ile hazırlanalım 

BALLI YÜZ MASKESİ

 • 4 çay kaşığı zeytinyağı,
 • 1 taze ananas,
 • 3 kaşık bal.

UYGULANIŞI

Ananası ezin, bal ve zeytinyağı ile macun kıvamına gelene kadar karıştırın. Daha önceden temizlediğiniz yüzünüze uygulayın. Yaklaşık 20 dakika bekledikten sonra ılık suyla yıkayın.

ÜZÜM ÇEKİRDEK YAĞI MASKESİ

 • 5 dilim ananas,
 • 4 çay kaşığı üzüm çekirdeği yağı,
 • 3 çay kaşığı bal

UYGULANIŞI

Tüm malzemeleri blenderdan geçirdikten sonra karışımı yüzünüze uygulayın. 20 dakika beklettikten sonra, ılık suyla yıkayarak temizleyin.

Sonbahara ananas ile hazırlanalım

YUMURTA AKI MASKESİ

 • 1 adet yumurta beyazı,
 • 3 büyük dilim ananas,
 • 2 çay kaşığı bal

UYGULANIŞI

Malzemeleri blenderdan geçirdikten sonra karışımı cildinize uygulayın. 10 dakika bekledikten sonra ılık suyla yıkayın ve sonrasında nemlendirici uygulayın.

Yazarın Tüm Yazıları