GeriYasemin Fatih Amato Selülit azaltıcı çaylar
MENÜ
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Selülit azaltıcı çaylar

Selülit azaltıcı çaylar

Bu çaylar bir türlü kurtulamadığınız selülit sorununuza çare olabilir.


Selülit; özellikle kadınlarda çokça görülen ve adiposit adı verilen derialtı yağ hücre gruplarının kan ve lenfatik dolaşımı bozmasıyla ortaya çıkan bir durumdur. Özellikle kan ve lenfatik dolaşımı etkilenen bölge, zaman içerisinde yağ hücre gruplarının arasında oluşan fibrotik bantların deride çöküntülere ve portakal kabuğu görünümüne neden olmasıyla ortaya çıkar.

Selülit azaltıcı çaylar

Ödem; vücuda alınan sıvı ile vücuttan atılan sıvı arasındaki dengenin bozulması sonucu meydana gelir. Ödemin kendisi zararlı değildir, ancak altta yatan farklı bir durumun işareti olabileceği için, kişinin bir doktora görünmesi gerekir. Sebep ne olursa olsun, basit yaşam tarzı değişiklikleri ve ev tedavileriyle ödem semptomlarında bir miktar rahatlama sağlanabilir.


SELÜLİT AZALTICI ÇAYLAR

ERKEÇSAKALI

Selülit azaltıcı çaylar

Halk dilinde keçi sakalı olarak bilinen bu bitki, doku ve damar büzücü etkilerinden dolayı selüliti azaltıcıdır. Doğu Anadolu ve Karadeniz yaylalarında görülen ve aktarlarda da satılan erkeçsakalı çiçeği, selülite çözüm için suyla kaynatılıp içilmelidir.


ENGİNAR YAPRAĞI

 Selülit azaltıcı çaylar 

Yeteri kadar enginar yaprağı ince ince kıyılır. Suda haşlanır, demlendikten sonra süzülür. Aç karnına, çoğunlukla sabah erken saatlerde iki, üç bardak içilirse selülitlerden azalma olduğu gözle görülecektir.


KARIŞIK BİTKİ ÇAYI

Selülit azaltıcı çaylar

2-3 yaprak melisa, 2 adet avakado yaprağı, 1 yaprak funda, 1 çay kaşığı ucu zencefil, bir tutam biberiye, 4-5 adet maydanoz sapı, 1 yaprak sinameki 1 su bardağına katılarak 2 dakika kaynatılmalıdır. 10 dakika kadar demlendikten sonra çeyrek limonu ekleyin. Tüketirken şekersiz içmenizi öneririm.


YEŞİL ÇAY

Selülit azaltıcı çaylar

Antioksidan deposu olarak bilinen yeşil çay; metabolizmayı hızlandırarak, yağ oluşumuna bağlı olarak ortaya çıkan selülitlere etki eder. Yeşil çay ile birlikte zencefil, limon karışımı günlük olarak alınırsa, selülite etkisi daha hızlı olacaktır.


BİBERİYE

Selülit azaltıcı çaylar

Aktarda satılan biberiye alınıp, kaynatılır ve günde iki bardak tüketilir. Özellikle tüm çaylarda şekersiz tüketmek gerekir. Biberiye çayını hamilelerin, yeni doğum yapmışların ve kan basıncı sorunu yaşayanların tüketmesi tavsiye edilmez.


ÖDEM SÖKTÜRÜCÜ ÇAYLAR

ELMA İLE ADAÇAYI

 Selülit azaltıcı çaylar 

1 kırmızı elma ve 1 limonu 4 parçaya doğrayın ve bir kabın içine koyun. 1 tarçın kabuğu, 1 çay kaşığı biberiye, 1 tatlı kaşığı adaçayı ve yarım çay kaşığı karabiber ekleyin. Kabın içerisine 1 litre suyu ilave ederek kaynamaya bırakın. Kaynadıktan sonra güzelce süzün, şeker yerine bal koyarak tatlandırıp içebilirsiniz.


NANE VE IHLAMUR ÇAYI

Selülit azaltıcı çaylar

Yarım demet maydanoz, taze nane, 1 limon ve birkaç dal ıhlamuru 1 litre suya koyun ve kaynatın. Karışımı süzerek bir kabın içerisine alın. Sabah aç karnına 1 bardak içmeye çalışın.


KARAHİNDİBA

Selülit azaltıcı çaylar

3-4 dakika kaynatılmış suya 1 çay kaşığı karahindiba ekleyin, sonra kapağı kapatın ve 5 dakika demlemeye bırakın. Kesinlikle ne şeker ne de bal ekleyin, bu tatlandırıcılar çünkü çayın etkisini azaltacaktır.


ZENCEFİL

 Selülit azaltıcı çaylar 

Bir parmak ucu büyüklüğündeki zencefil parçasını soyun ve 15 dakika boyunca 1,5 bardak suda ince dilimler halinde kaynatın. Kapağı kapalı bir şekilde kaynamasına özen gösterin. İçerisine bir çay kaşığı bal ekleyin ve süzün. Dinlendirdikten sonra afiyetle içebilirsiniz.

False