GeriYasemin Fatih Amato Saç kremleri hakkında neler biliyorsunuz?
MENÜ
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Saç kremleri hakkında neler biliyorsunuz?

Siz tek çeşit saç kremi mi var zannediyorsunuz?

Saç kremleri, cinsine göre saçı onarır, şekil almasını kolaylaştırır ve saçtaki statik elektriği azaltır. Bu kremler saçlara iyon yükleyerek, elektriğin nötralize olmasını sağlar. Bu ürünlerin kullanımı çok kolaydır. Saç, şampuanla yıkandıktan sonra krem saçlara ve saç diplerine güzelce sürülür ve birkaç dakika bekletildikten sonra durulanır. Saç kremleri hem evde hem de profesyonel salonlarda kullanılır. İçlerinde su, yumuşatıcı bir ajan, lipidler (hayvansal yağlar) ve saç telini kalınlaştıran maddeler bulunur.

Yoğun bakım kremleri veya saç maskeleri, diğer saç kremlerinden daha koyu bir kıvamda üretilir. Ancak bunların da içeriği aynıdır. Saça sürüldükten sonra 20 ile 30 dakika kadar bekletilir. Bazı kremler uygulandıktan sonra saça ısı verilir. Isı saç tellerini şişirir ve kremin etkili bir şekilde nüfuz etmesini sağlar. Bu işlem, sıcak bir havluyla veya fön makinesiyle yapılabilir.

Esas olarak altı ayrı çeşit saç kremi imal edilir. Bunlar, nemlendiriciler, onarıcılar, koruyucular, çözücüler, parlatıcılar ve asitlendirici kremlerdir.

1 - NEMLENDİRİCİLİ SAÇ KREMLERİ

Bu tip saç kremlerinde “humektantlar” kullanılır. Humektantlar, saç telini kaplayan ve onun nemli kalmasını sağlayan maddelerdir. Genellikle botanik maddeler ya da proteinler içerirler.

2 - ONARICI SAÇ KREMLERİ

Onarıcı kremler saç tellerini güçlendirmek için kullanılır. Bu ürünler proteinlerle zenginleştirilmiştir. Hidrolize insan saçı proteini bunun için en iyi malzemedir. İnsan saçında 19 aminoasit bulunur ve keratin düşük moleküler yapıdadır. Bu özelliği proteinlerin saç telinin (corteks) içine nüfuz etmesini sağlar.

3 - ASİTLİ SAÇ KREMLERİ

Bir ürün pH 2,5 ya da pH 3,5 oranında hazırlanmışsa, asitlendirici bir ürün sayılır. Ölçülü miktarda asit saçlar için yararlıdır. Saç tellerinin uçlarını kapatarak daha parlak ve sağlıklı görünmesini sağlar. 2,5-3,5 arasında pH dengesi olan ürünler, beta zincirlerini alfa zincirlerle (hidrojen zincirleri) dengeler. Asitlendiriciler saçı ağırlaştırmaz. Yalnızca parlaklık verir ve saçın kolay kırılmasına engel olur.

4- ÇÖZÜCÜ SAÇ KREMLERİ

Karışık ve dolaşık saçların açılmasını sağlayan saç kremleri asitlidir. Bu ürünlerin çoğu, pH 2,5 ya da pH 3,5 oranında hazırlanır.

5- TERMAL KORUYUCU SAÇ KREMLERİ

Bu ürünler saç tellerini ısıdan korurlar. Örneğin, fön makinesi, maşa, kızgın güneş gibi ısı kaynaklarından. Termal koruyucu saç kremlerde genellikle ısıyı emen polimerler bulunur. Saçlara en fazla zarar veren dış etken ısıdır. Bu nedenle, termal koruyucu kremler çok yararlıdır.

6- PARLATICI SAÇ KREMLERİ

Bu ürünler saçın bakımından çok görünümü için yararlıdırlar. Bu ürünler genellikle dimetikon ya da sayklometikon (silikondan elde edilen bir yağ) içerirler. Bu maddeler ışığı yansıtarak saça bir ışıltı kazandırırlar, özellikle kıvırcık saçlarda çok etkili farklar yaratırlar.

False