GeriYasemin Fatih Amato Kışın cildimizi soğuktan nasıl korumalıyız?
MENÜ
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Kışın cildimizi soğuktan nasıl korumalıyız?

Kışın cildimizi soğuktan nasıl korumalıyız?

Cildimizin can simitleri...

Kış ayını doludizgin yaşıyoruz. Bazı uzmanlara göre son 30 yılın en soğuk günlerini yaşayacakmışız. Soğuklardan en çok etkilenecek organlarımız ise açıkta kalan eller, boyun ve baş… Dr. Yasemin Fatih Amato, soğuktan ve rüzgardan cildimizi nasıl korumamız gerektiğini anlattı.

Dış etmenlere karşı, doğal olarak bizi koruyan cildimizin de bakıma ihtiyacı var. Bu bakımı krem, losyonlarla yapabileceğiniz gibi, özellikle eldiven, bere ve atkı ile de yapabiliriz. Çok ilginçtir, eldivenler ve atkılar özellikle kış modasının vazgeçilmez aksesuarlarından.

Dünyaca ünlü moda şirketleri, vücudumuzun bu ihtiyacını bizden daha iyi bilip daha fazla sahip çıkmaktadırlar. Özellikle kışın soğuk olması rüzgarı, yağışlı havaları, is ve egzoz dumanları dışarıda kalan ve doğrudan etki altındaki organlarımızı etkiliyor. Cilt için tüm bu kötü koşullar, kuruluğun yanı sıra ciddi deri hastalıklarına da zemin hazırlıyor. Kuruyan deride kırışıklıklar artıyor. Hava kirliliğine yorgunluk, stres, kötü beslenme gibi koşullar da eklenirse serbest radikaller ciltte dokuların travmaya yahut bakteri veya virüs istilalarına, ısınma, kızarma ve şişme tepkisi(enflamasyon) göstermesine neden oluyor.

Kuruyan cilt, kırışıklıklara davetiye çıkarıyor

Özellikle kışın sert esen rüzgarlar ve kar, cildin daha fazla kurumasına ve tahriş olup bozulmasına neden oluyor. Koyu renkli bir görünüm kazanan cilt, olumsuz dış etkenlere karşı mücadele edemiyor ve yaşlanma etkileri artarak kırışıklıklara davetiye çıkarıyor. Kış bakımlarınıza aksatmadan devam ederken giysiler ile takviye yapmanız gerekiyor. Ayazın ve soğuğun olduğu dönemde eldiveninizi giyiniz çünkü giymezseniz ellerinizdeki deriler kuruyacak, tırnaklar kolay kırılmaya başlayacaktır. Bu yüzden, bu aylarda cildinize ekstra bakım ve önem göstermelisiniz. Soğuk hava vücudunuzun nem oranını düşürür, nemi düşen cilt önce kurur sonra çatlar. Bere ve atkının da görevi aslında aynıdır. Doğrudan gelen soğuk havayı kesmek, dışarıda kalan derimizi korumak.

Kışın cildimizi korumanın yöntemleri

Kışın cildimizi korumamız için yapmamız gerekenler bellidir. Ayrıca sert rüzgarlar nedeniyle çatlayan cildimizi düzeltmekte mümkün. Kış aylarında yaptığınız makyaj yüzünüzde fazla kalmaz, bunun süresini artırmak için hiyalüronik asid, silikon veya seramid içeren bir serum kullanın. Bu maddeleri içeren serum, hücrelerin kurumasını böylelikle de makyajınızın çıkmasını önler.

Tırnakların %18'i su içermektedir. Ama soğuk havalarda nem kaybıyla birlikte tırnaklarımız suyunu kaybeder. Bu da kurumalarına ve zor uzayıp, çabuk kırılmalarına neden olur. En basit önlem eldiven kullanmak. Ayrıca tırnaklarınızı E vitamini ve jojoba yağı içeren bir jel içinde tutun.

Ellerimiz, boynumuz, başımız kadar aslında bahsetmediğimiz bir organımızda hep soğuğa doğrudan muhatap olur. O da dudaklarımızdır. Ayrıca dudaklarımızın bir koruyucu tabakası da yoktur. Bu durumda sırf nemlendirmek adına sıkça yaptığımız yalama eylemi ne yazık ki bir fayda sağlamaz. Bunun yerine E vitamini içeren bir dudak nemlendiricisi kullanmak faydalı olur. Kuruyan dudaklarınıza ruj sürmekte bir sorundur kış mevsiminde. Ruj sürmeden önce dudaklarınıza yoğun formüllü bir dudak nemlendiricisi uygulayın. Emici bir kağıtla fazlalığı alın ve üzerine rujunuzu sürün. Uzun süre dayanıklı olan rujlar kullanmaktan da kaçının.

Saç şeklinizi bozmadan da bere takabilirsiniz!

Bere takmalıyız diyoruz ama kadınlar sırf saç şekli bozulacak diye genelde takmaz. Peki, saç şeklini bozmadan nasıl bere takabilirsiniz. Başınızın yan kısmında toplayacağınız düşük bir topuz ideal olacaktır. Saçınızı yandan ayırdıktan sonra saçınızı bir omzunuzun üzerine doğru alın. Tutamlarınızı kulağınızın alt kısmında atkuyruğu biçiminde toplayın. Kuyruğu hafifçe çevirerek gevşek bir topuz haline getirin. Daha nostaljik bir görünüm elde etmek için ise birkaç tutam saçın yüzünüze düşmesini sağlayın.

False