GeriYasemin Fatih Amato Dudak estetiğinin modası mı olurmuş!
MENÜ
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Dudak estetiğinin modası mı olurmuş!

Dudak estetiğinin modası mı olurmuş!

Sırf moda diye yüzünüze uygun olmayan estetikleri yaptırmayın.

Güzel ve doğru yapılan dudak estetikleri, kişilerin görüntüsünü değiştirerek onlara güven veriyor. İlerleyen yıllar ve gelişen teknolojiyle birlikte modaya göre dudak şekilleri de değişiyor. Ancak uzmanlar, “Sırf moda diye yüzünüze uygun olmayan estetikleri yaptırmayın” uyarısında bulunuyor.

Dermatolog Dr. Yasemin Fatih Amato, konuyla ilgili görüşlerini bildiriyor ve doğru dudak estetiğinin nasıl olması gerektiği konusunda bizleri bilgilendiriyor.

“Aslında her konuda olduğu gibi dudak dolgusunda da güzellik konusu abartılmamalıdır. Kararında yapılan her şey doğrudur. Kalın dudaklar bir başkası için çözümken sizin için tam tersi ince dudaklar çözüm olabilir.”

Peki, doğru dudak estetiği nasıl olmalı?

Biz kadınlar erkeklerin dudak görünüşlerine pek önem vermezken, erkekler için dudaklar, yüzde gözlerden sonra ilk bakılan organlardır. Ondandır ki dönemine göre kimi zaman kalın dudaklar, kimi zaman ince dudaklar moda oluyor. Moda olması için önemli bir çaba harcanmasına gerek yok çünkü yüzyıllardır o hep seksiliğin, güzelliğin en önemli objelerinden biri olmuştur. O sene en çok izlenen dizi oyuncusu ya da Hollywood yıldızlarının görüntüleri modayı belirliyor. Klasik olarak güzel dudak dendiğinde alt dudak ile üst dudak oranının 1/2 oranına sahip olması akla gelmelidir. Bu senenin moda dudağına gelirsek, üst dudakların ön planda olduğu, alt dudakların daha ince olduğu şekiller tercih ediliyor.

Dudak estiği teknik olarak nedir?

Dudaklarımız sadece görüntü açısından değil yüz hatlarımızın oranının belirlenmesinde de önemli yer tutar. Dudakların yerleşimi, boyu, genişliği, kalınlığı ve gülme sırasında dişlerin nasıl göründüğü yapılacak operasyon için önemli verilerdir. Dudaklar genel kanı içerisinde burun ucundan çene ucuna çizilen hayali çizginin gerisinde kalmalıdır. Yaşlılık ile birlikte üst dudak uzarken ağız köşeleri düşmeye başlar. Dudağın kaldırılması ile bu yaşlılık belirtileri önlenebilir.

Dudak estetikleri sırasında anesteziye ihtiyaç var mıdır?

Kısa süreli cerrahi müdahaleler olduğu için genel anestezi uygulanmaz. Zaten dolgu maddelerinin uygulanması 2-3 dakikayı aşmadığı için bu durumlarda lokal anestezi bile yapılmaz. Son gelişmeler ile kremle uyuşturmak artık mümkündür.

Estetik sırasında hangi dolgu maddeleri tercih edilmelidir?

Her maddenin avantaj ve dezavantajları vardır. Hyaluronik asit ile dudak şekillendirme süresi çok kısadır. Aynı şekilde etkileri de uzun sürmez. Uygulaması kolay olduğu ve tamamen vücuttan atılabildiği için tercih sebebidir. Ayrıca modaya göre dudak şekilleri değiştiği için kalıcı olmadığından değişiklikler kolay yapılabilmektedir. Estetik yapılan kişiden alınan dokuların verilmesi kullanılan yönteme göre %80’lere kadar kalıcılık gösterir. Bu durumda kişiye negatif ve pozitif yönleri anlatıldıktan sonra bizim de önerilerimiz dikkate alınarak bir çözüm önerilir.

False