GeriTuğsan Yılmaz Sosyal medya paylaşımları boşanmada delil olur mu?
MENÜ
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Sosyal medya paylaşımları boşanmada delil olur mu?

Sosyal medya paylaşımları boşanmada delil olur mu?

Konuyla ilgili tüm detayları Avukat Tuğsan Yılmaz anlatıyor...

Sosyal medya; insanların tanışmasına, arkadaş edinmesine hatta evlenmesine bile katkıda bulunurken, çiftlerin boşanmalarına da yol açabiliyor. Yakalanma korkusunun daha az olmasından ve kişisel bilgilerin kolay gizlenebilmesinden dolayı, sosyal medya hesaplarından yapılan aldatmalar da her geçen gün artıyor. Peki, Facebook ve Twitter gibi hesaplar, boşanma davasında delil olarak kullanılabiliyor mu? Konuyla ilgili tüm ayrıntıları Avukat Tuğsan Yılmaz’dan aldık.

Beğenilerimiz, düşüncelerimiz, kimliğimiz ve internet üzerinde bıraktığımız veriler, gerçek karakterimizin ve yaşantımızın sanal profilimiz üzerindeki yansıması olarak yer alır. Kimi bireyler, internet üzerindeki paylaşımlarının herhangi bir hukuki ve cezai sonuç doğurmayacağı düşüncesiyle rahat davranır, yaymayacakları düşünce ve fotoğrafları dahi paylaşırlar. Bu veriler kimi zaman aile birliğinin bozulmasına hatta boşanmaya neden olabileceği gibi sair hukuki ve cezai sonuçlara da neden olur.

Peki, bahsettiğimiz sosyal iletişim araçlarında (Facebook, Twitter vb.) yer alan verileri boşanma davasında kullanabilir miyiz, bu hususun hukuki boyutu nedir?

Facebook, Twitter gibi sosyal paylaşım sitelerinde yapılan paylaşımlar, boşanma ve ayrılık davasında delil olarak kullanılabilir. Delil olarak kullanılabilecek argümanlar sadece fotoğraf, video, ileti ile sınırlı değildir. Profil sahibinin mesajları, yorumları, abonelikleri ve iddialarını ispata yarayacak her türlü veri delil olarak kullanılabilir. Diğer bir deyişle, boşanma davasının sebebini oluşturan ve iddiayı ispat edebilecek nitelikteki verileri kullanmak mümkündür. Ancak elde edilen delillerin de hukuka uygun olması gerekir. Örneğin; evlilik devam ederken eşinin bilgisayarındaki verileri, Facebook ve Twitter hesabını gören/bulan eş, bu hususları delil olarak kullanabilecektir. Zira evlilik birliğinin varlığı halinde eşler arasında özel hayatın varlığından bahsetmek pek de mümkün olmayacaktır. Ayrıca diğer insanlar tarafından görülen (açık) profiller ve içeriğinde yer alan fotoğraf ya da veriler de boşanma davasında delil olarak kullanılabilir.

False