GeriTuğsan Yılmaz Boşanma davasında telefon kayıtları istenebilir mi?
MENÜ
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Boşanma davasında telefon kayıtları istenebilir mi?

Boşanma davasında telefon kayıtları istenebilir mi?

Bu tür davalarda GSM operatörlerinden istenebilecek bilgileri uzmanından öğrenelim.

“Boşanma davalarında eski telefon görüşmesi veya SMS kayıtları istenebilir mi?” gibi soruların birçok kişi tarafından sorulduğunu dile getiren Avukat Tuğsan Yılmaz, konuyla ilgili merak edilenleri aktardı.

Boşanma davasında mahkeme aracılığıyla cep telefonu hattı ile yapılan görüşmelerin, görüşme kayıtlarının, sesli veyahut metin halindeki dökümünün ilgili operatörden celbi talebinde bulunulması halinde, bu talep, aile mahkemeleri tarafından kabul görmeyecek ve reddedilecektir. Aile mahkemesinin bu kapsamdaki talebinizi usule aykırı olmasına rağmen kabul ettiği varsayımında bulunsak dahi, operatörlerin geçmiş döneme ilişkin kullanıcı görüşmelerini kaydetmesi, dinlemesi ve her ne şekilde olursa olsun 3. kişi niteliğindeki gerçek ve tüzel kişiler ile paylaşmaları suç unsuru taşıyabilir. Söz konusu kurum yöneticilerinin cezalandırılmasına ve hatta operatör şirket hakkında güvenlik tedbiri uygulanmasına dahi neden olabilir.

Genel kural: Telefon dinlemeleri, bu hususlardaki talep ve işlemler, Aile Hukuku kapsamında değil; belirli şartların varlığı halinde Ceza Hukuku kapsamında mümkün olabilir.

Boşanma davası nedeniyle mahkemeden telefon görüşmeleri ya da mesajlaşmaları ile ilgili talep edilebilecek hususlar şunlardır:

 • Aranan numara
 • Aranan tarih ve saat
 • Mesaj gönderilen numara
 • Mesaj gönderim tarihi ve saati 

Yukarıdaki bilgiler sadece boşanma davası görülen mahkemece istenebilir. Şahsen yapılan başvurularda GSM şirketleri bu taleplere olumsuz yönde cevap vermektedir.

SMS’i delil olarak kullanabilmek için ilgili mesajın muhafaza edildiği cep telefonunun mahkemeye sunulabileceği gibi SMS’i gören kişilerin tanık olarak dinlenilmesi de talep edilebilir. Ayrıca delil olarak kullanılmak istenen mesajı gönderen eşin mahkemede kabul ve onayı da bazen mümkün olabilir.

Telefon görüşmeleri ve kısa mesajların boşanma davalarında delil olarak kullanılıp kullanılamayacağı hususları, talepte bulunan eş yahut vekili tarafından dikkatle irdelenmelidir. Toplumumuzda telefon dinlemeleri ve kısa mesaj hususlarında oluşmuş yanlış bir genelleme mevcuttur. Bu kanı nedeniyle, boşanma davasında kendi talebi ile hatalı strateji izleyen ve mağdur olan kişiler maalesef ki bulunmaktadır.

False