GeriTuğrul Akın Dövme yaptırmadan önce bir kez daha düşünün
MENÜ
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Dövme yaptırmadan önce bir kez daha düşünün

Dövme yaptırmadan önce bir kez daha düşünün
Abone Olgoogle-news

Özellikle gençlerde yaygın olan dövme tutkusu bakın hangi probleme neden oluyor?

Çoğu insan için adeta bir tutku olan dövmenin sağlığa etkileri sürekli tartışılıyor. Yapılan araştırmaya göre, özellikle gençlerde daha fazla görülen bu tutkunun görme kaybına kadar ilerleyebilen, tehlikeli bir göz hastalığı olan Üveit’e sebep olabileceği öğrenildi. Doç. Dr. Tuğrul Akın, dövmenin yaratabileceği bu tehlikeli sorundan bahsetti.

Dövme yaptırmak çoğu kişi için bir tutku. İlk kez dövme yaptıranların çoğu, kısa bir zaman sonra ikinci ve hatta üçüncü dövmelerini yaptırmaya başlıyorlar. Son yıllarda artan dövme tutkusu, ülkemizde olduğu kadar diğer ülkelerde de geçerli bir durum. Gençler arasında yaygın olan dövmenin sağlığa etkileri sürekli konuşuluyor. Ancak yapılan araştırmalara göre dövmenin hiç tahmin edilemeyecek bir sağlık sorununu tetikleme ihtimali olabileceği ortaya çıkarıldı: Üveit hastalığı. Veni Vidi Göz Grup Uzmanlarından Doç. Dr. Tuğrul Akın, “Hayatı zorlaştıran ve görme kaybına sebep olan tehlikeli bir göz rahatsızlığı olan üveit hastalığı, gözün orta tabakasında yer alan üvea'nın iltihaplanması durumudur. Ne yazık ki dövmelerde kullanılan siyah boyaların, üvea’nın iltihaplanmasına neden olabileceği ile ilgili yeni bilimsel araştırmalar var” diyor.

Dövmeniz varsa dikkat!

Gözümüzü dışardaki tehlikelerden veya zararlı durumlardan korumaktan bahsederken, tipik olarak bilinen temel güvenlik ipuçları hemen akla geliyor. Örneğin; tehlike potansiyeli olan ekipmanların yakınında çalışmamak veya kazalardan korunmak için çalışma gözlüğü takmak gibi. Birçoğumuzun aslında pek de bilmediği fiziksel kazalar, yaralanmalar kadar yaşam şeklinden kaynaklanan birçok dış faktör de göz sağlığımızı tehdit ediyor. Dövmelerde kullanılan siyah boyalar da bunlardan bir tanesi. Doç. Dr. Tuğrul Akın’ın verdiği bilgilere göre Ophthalmology Times dergisinde yayımlanan bir çalışmada dövmelerin sebep olduğu üveitler incelenmiş ve bu çalışmadaki hastalarda geniş dövmeler dikkat çekmiştir. Sonuç olarak, dövmesi olan kişilerde üveit hastalığının görülebileceği bildirilmiştir.

Üveit hastalığı nedir?

Göz küresi 3 tabakadan oluşmaktadır. Ortadaki tabakaya “üvea” ismi verilmektedir. Üvea’nın iltihabına ise üveit denir. Üveit tedavi edilmezse çok ciddi kalıcı görme sorunlarına yol açabilen bir hastalıktır.

False