Dişilik algısında estetiğin gücü

Modern yaşamın lokomotifi haline gelen görsel iletişimde kadınlar, vücut hatlarına artık daha fazla önem vermeye başladı.

Haberin Devamı

Dünya basınında ve kamuoyunda son yıllarda kadının estetik hatları, ünlü isimlerin ön plana çıkan vücut bölgeleriyle gündemden düşmüyor. Aslında bu, kadınlık algısını oluşturan ve tamamlayan çizgilerin gücünü daha doğrusu kadının etki gücünü ortaya koyuyor.

Jennifer Lopez, Beyonce ve Kim Kardashian'ın yuvarlak, iri, dolgun ve yüksek popo şekilleri adeta bir popo estetiği akımı yarattı. Basen kısımları minimal düzeye indirilmiş bu tarz popo şekli dişilik algısının en güçlü unsurlarından biri haline geldi. O kadar ki, Kim Kardashian'ın, 21 milyon dolara poposunu sigortalattığı en son çıkan haberler arasında.

Bu haber sıradan bir magazin haberi olarak değerlendirilmemeli. Dişilik algısını oluşturan kadınsı kıvrımların, kavislerin iletişimde ne kadar etkileyici ve güçlü olduğunu gösteriyor. Estetik popo görüntüsünde önemli olan büyüklükten ziyade, dik ve diri olmasıdır. Bunu tamamlayan ise, kavisli ve ince bel yapısıdır.

Haberin Devamı

Bu durum bilinç altında ayrı bir çağrışım da yapmaktadır. Estetik oranlara sahip popo şekli kadının doğurganlık özelliğiyle de uyumlu ve tercih edilen bir görüntüyü ortaya koyar. Hangi kadın ister ki düz, silik, aşağı sarkmış ya da yağlı, geniş basenli bir popoya sahip olmayı... Kadın hiç şüphesiz diri ve yüksek, basenleri olmayan yuvarlak popo hatlarını tercih eder. Bunun başlıca nedenlerini aslında birçoğumuz tahmin ediyoruz. Beğenilme içgüdüsü, görsel iletişimde etki gücünün olması ve bununla bağlantılı olarak özgüven olgusu.

Modern yaşamın lokomotifi haline gelen görsel iletişimde kadınlar, vücut hatlarına artık daha fazla önem vermeye başladı. Estetik ölçülere sahip vücuduyla barışık olan kadınlar, özel, sosyal ve hayatın her alanında özgüven içinde daha iddialı adımlar atabiliyor. İster ev kadını olsun, ister iş kadını olsun, ister öğrenci olsun, hayattaki başarılarını kadınsı yüz ve beden hatlarıyla pekiştirip sağlam bir duruş ortaya koyuyorlar. Yani doğurganlık ve dişilik algısına sahip bir vücut ölçüsüne kavuşmanın gücünü hayatına yansıtıyorlar.

Haberin Devamı

Her kadının hakkı olan, arzulanan ve kıskanılan estetik vücut ölçülerine sahip olmak, bu gücü bedeninde histtemek ve psikolojik huzurunu duymak günümüzde çeşitli operasyonlarla kalıcı olarak mümkün hale geldi. Kadın beden algısında ideal ölçülerdeki göğüsler kadar önemli rol oynayan popo bölgesi genellikle memnuniyetsizlik ve şikâyetleri üzerine çeken günah keçisi gibidir. Yağlanmayla birlikte basenlerin oluşması ve genişlemesi, bacakla olan sınırları, kıvrımları ortadan kaybolmuş, silik, düz, kare şeklinde ya da düşük, dokusu ve derisi sarkmış bir popo şekli çoğu kadının ortak sorunudur.

İdeal estetik ölçülür

Genetik yani ailesel yatkınlık, hamilelik kiloları, yer çekimi, yaşlanmayla birlikte doku kalitesinin bozulması ve doku kaybı, sık kilo alıp vermek, dengesiz beslenmek popo bölgesinin estetiğine darbe vuran en önemli nedenlerdir. Kadınlık imajını silikleştiren ya da güçlendiren ideal estetik ölçülere sahip popoyu şöyle tanımlıyoruz: Basenlerin çok belirgin olmadığı, uzun görünümlü bacaklar üzerinde dik ve dolgun duran, yumuşak bir kavisle ince bel ile birleşen, üst kısmı geriye ve biraz da yana doğru bombe yapan kalça şeklidir. Poponun şeklini belirleyen asıl faktör yağ dokusunun miktarı ve dağılımıdır. Poponun altında biriken yağlar, düşük, kare görüntüsüne neden olmaktadır.

Haberin Devamı

Yağlar japon yapıştırıcısı gibi tutunur

Estetik cerrahi, birtakım işlemler sonrasında her kadının ideal popoya sahip olma arzusunu gerçeğe dönüştürebilmektedir. Bu, popoya komşu olan vücut bölgeleri dikkate alınarak yapılıyor. Popoyu kuşatan en önemli sorun yağlardır. Karın, basen, bacak ve bel bölgesindeki yağlar popoyu gölgede bırakmaktadır. Bu yağ hücreleri diyet ya da spora karşı son derece güçlü, inatçıdır. Bir japon yapıştırıcından farksızdır. Popo çevresine çöreklenmiş bu fazla yağ dokusuna getirilecek kalıcı çözüm popo estetiğiyle eş zamanlı olarak yapılıyor. Lazer lipoliz ve ihtiyaç duyulduğunda liposuction kombine uygulamasıyla bacak, basen, bel ve karın bölgesinde, poponun üst kısmındaki fazla yağlardan kalıcı olarak arındırılıyor.

Haberin Devamı

Popo estetiğinde kalıcı yöntem

Bu operasyonlarla birlikte dolgun, yüksek, diri bir popo formu ortaya çıkarmak için özel popo silikonlarıyla yapılan popo dikleştirme ameliyatı kalıcı sonuçlar veren en etkili yöntem olarak ön plana çıkmaktadır. Silikon yerleştirme ameliyatında izler görülmez. Silikon protezi arzu etmeyenlerde yağ transferi yöntemi uygulanmaktadır. Ancak yağlar eriyebildiği için bu işlemin sonuçları uzun vadeli olmayıp, popo eski haline geri dönmektedir. 1 ila 1.5 saat süren bu operasyonun ardından 3. ya da 4. günde hasta işine dönebilmektedir. 3 ile 6 ay arasında tam iyileşme sağlanarak, uzun yıllar kalıcılığını koruyacak dolgun, yüksek ve yuvarlak estetik hatlara sahip, bacakları uzun gösteren, dişilik imajını tamamlayan ve güçlendiren popo yapısı ortaya çıkmaktadır.

Yazarın Tüm Yazıları