GeriTayfun Türkaslan Bu yazı acil servis yerine şezlongda geçirebilirsiniz
MENÜ
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Bu yazı acil servis yerine şezlongda geçirebilirsiniz

Abone Olgoogle-news

Yazın, denizin ve güneşlenmenin keyfini migren ağrılarından kurtulmuş bir şekilde yaşamak mümkün mü?

Yaz mevsimiyle birlikte artan sıcaklıklar ile migren ağrı ve atakları arasında sıcak bir ilişki vardır. Yükselen hava sıcaklıkları migren ağrı ataklarında artışa neden olmaktadır. Geçen yıllarda yurt dışında yapılan bilimsel çalışmalarla da bu durum kanıtlanmıştır.

Sıcak hava, yaz ve deniz mevsimini migren hastaları için kâbusa çevirebilmektir. Gölgelik yerler, klimalı ortamlar, koruyucu kıyafetler çoğu zaman sıcaklıklar karşısında yetersiz kalmaktadır. Bilimsel çalışmalar, 5 derecelik sıcaklık artışının baş ağrısını yüzde 7.5 oranında arttırdığını göstermiştir.

Bu kaçınılmaz durum karşısında yaz mevsiminin, denizin ve güneşlenmenin keyfini migren ağrılarından kurtulmuş bir şekilde yaşamak mümkün mü peki? Bu soruya 15 yıl önce bulunan cerrahi tedavi ile artık net bir yanıt verilmektedir: “Endoskopik migren ameliyatı ile uygun migren hastalarında yüzde 90 oranında kalıcı başarı oranı ile migrensiz bir yaşam artık mümkün.”

Endoskopik, yani kapalı ameliyat ile migrenin başlangıç bölgesindeki küçük kesiden girilerek, migreni tetikleyen duyusal sinirlerin aktif noktalarının serbestleştirilmesi, rahatlatılmasıyla hastalık kalıcı olarak tedavi edilebiliyor. 1 ila 4 saat arasında tamamlanan migren ameliyatı saçlı deri ile kafatası kemiği arasında gerçekleştiriliyor. Dolayısıyla beyine herhangi bir müdahale kesinlikle söz konusu değil. Minimum doku hasarı gerçekleştiği için iyileşme süresi de kısalıyor. Hastalarımız ortalama 8 günde günlük yaşamına dönebiliyor. Migren ağrısı operasyondan sonraki 30 gün içinde tamamen ortadan kalkıyor. Böylece hastalar sıcak havalarda soluğu acil serviste değil, deniz kıyısındaki şezlonglarda alabiliyor.

Migren ameliyatında % 90 kalıcı başarı ne demek?

Amerika’da yapılan bilimsel çalışmalar kapsamında başın arka, şakak, alın ve burun bölgesinden ameliyat olan migren hastalarının yüzde 90’ı tedavi edildi. Bu oranın yüzde 62’sinde migren kaynaklı ağrı atakları tamamen son buldu. Kalan hasta grubunda ağrı düzeyi yüzde 80’e varan oranlarda azaltıldı. Ağrılar, sağlıklı bir insanın baş ağrısı düzeyine çekildi. Sonuçların kalıcılığını gözlemlemek için hastalar 5 ila 10 yıl boyunca takip edildi. Ve alınan ilk sonuçların kalıcı olduğu ortaya konuldu.

Migren nörolojik bir hastalıktır

Endoskopik migren ameliyatından bu denli yüksek başarı elde edilmesinde uygun hasta seçimi oldukça önemli bir rol oynamaktadır. Migren nörolojik bir rahatsızlıktır. Nöroloji uzmanı tarafından hastaya migren teşhisinin konulması uygun aday olmanın ilk şartıdır. Hastalarımızın ilaç ya da alternatif tedavilerden kalıcı fayda sağlayamaması aradığımız bir diğer kriterdir. Genellikle 18 ila 60 yaş arasında gerçekleştirdiğimiz migren tedavisi, belirttiğimiz kriterler de dikkate alınarak detaylı bir muayene sonrasında planlanır.
Stres tipi baş ağrısı da migren tipi ağrı grubunda yer aldığı için endoskopik migren ameliyatı ile tedavi edilebilmektedir.

Gelecek hafta yeni yazımızda görüşmek dileğiyle,

Sevgiyle, sağlıkla kalın…

False