Sevtap Hamdemir Kılıç
Sevtap Hamdemir Kılıç
Sevtap Hamdemir Kılıç

Sperm sayısı ve kalitesini artıran 10 sihirli takviye

Tüm bunlar libido kaybını önlüyor, ereksiyon problemini ortadan kaldırıyor.

Haberin Devamı

“Sağlıklı bir gebeliğin olabilmesi ve başarılı bir doğumla sonuçlanabilmesi ancak sağlam genetik malzemelerin varlığına bağlıdır” diyen Doç. Dr. Sevtap Hamdemir Kılıç, sperm kalitesini artıran besinleri şu şekilde sıraladı:

L-Arginine: Bir aminoasittir. Etkisi ise sperm sayısı ve hareketliğini artırmaktır. Arginin aynı zamanda sertleşme yani ereksiyon sorunları için doğal bir tedavi olarak da kullanılabilir. Bu durum, argininin vücutta bir damar genişletici olan nitrik oksiti uyararak genital bölgedeki kan akışını arttırmaya yardımcı olduğu gerçeğinden kaynaklanır.

L-Carnitine: Bir enerji metabolizması molekülüdür ve bu yolla sperm enerji metabolizması üzerinde önemli rol oynar. Yapılan çalışmalar carnitine maddesinin sperm hareketliliği , sayısı morfolojisi ve yoğunluğunun da önemli bir rol oynadığını göstermiştir. Serbest oksijen radikali olarak adlandırılan metabolizma son ürünlerinin oluşturduğu hasarı azaltarak spermleri korumaya yardımcı olabilir.

Haberin Devamı

Epidium Sagittatum (Azgın teke otu) : Bu bitkinin aktif içeriği ‘’icariin’’olarak da bilinir. PDE5 (Fosfodiesteraz )isimli bir vücut enzimini baskılayarak sertleşme bozukluklarının yani erektil disfonksiyonun düzelmesine yardımcı olabilir.

Tribulus terrestris: Hindistan’da sık kullanılan bir şifa verici bir bitkidir. Erkeklerde testesteronu artırıcı, dengeleyici ve normal seviyesini koruyucudur. Cinsel istek yani libido kaybını önler, ereksiyon problemini ortadan kaldırır. Erkek menopozu dediğimiz andropoz semptomlarını azaltır. Sperm sayısı ve kalitesini artırır.

Folik asit: Sperm üretimi, sayısı, hareketliliği ve düşük sperm şekil bozukluğunu önlemek için gereklidir. Vitamin C emiliminin artmasında rol oynar.

Selenyum: Bir mineraldir ve yetersizliği infertilite nedenlerinden birisidir. Sperm sayısı ve yapısına olumlu etkileri vardır. Erkekte yumurtalıkların bir parçası olan epididim’in fonksiyonlarının yerine getirilmesinde anahtar rol oynar. Yüksek yağ içeriği, sperm hücrelerini koruyan güçlü bir antioksidandır.

Haberin Devamı

Coenzym Q10: Enerji üretimi için önemlidir. Üreme tekniklerinde fertilizasyon oranlarını arttırdığı gösterilmiştir. Kan akışını düzenler. Seminal sıvı içerisinde doğal olarak bulunur. Serbest oksijen radikal hasarına karşı spermi korur, enerji verir ve sperm hareketlerini artırır.

Çinko: Hücre bölünmesi ve sağlıklı sperm üretimi için önemlidir. Erkek cinsel fonksiyonları için gerekli en önemli mineraldir. Testosteron metabolizması, testis büyümesi, sperm üretimi, hareketliliği, sayısı ve erkek üreme dokusunda aşırı östrojeni azaltmak için gereklidir. Her defasında meni ile 5 mg civarında çinko atılmaktadır.

Vitamin C: Serbest radikallerden kaynaklanan hasarı önler, sağlıklı sperm üretimi için gereklidir. Sperm hareketliliğini ve sayısını artırabilir. Sperm kümeleşmesini azalttığı gösterilmiştir.

Haberin Devamı

Grape seed extract (Üzüm çekirdeği ekstresi): Oligomerik proantosiyanidin (OPC) adıyla bilinen güçlü antioksidandır. Vücudun temel antioksidanlarından biri olan E vitamine göre 50 kat C vitaminine göre ise 20 kat daha güçlü etkilidir. Böylelikle spermi vücudun kendi ürettiği radikallerden korur.

Ceratonia siliqua (Keçi boynuzu): Gallik asit açısından zengindir. Hareketli sperm sayısını yükseltir. Mevcut hareketli spermlere daha fazla hareketlilik kazandırmaktadır. Spermin baş kısmında bulunan ve yumurtayı delerek giren akrozom içeriğindeki enzimlerin gücünü yükselterek yumurta zarının parçalanmasına imkan sağlar.

Kadın Hastalıkları ve Doğum Uzmanı-Perinatolog
Doç. Dr. Sevtap Hamdemir Kılıç