GeriSevtap Hamdemir Kılıç Sık ilişkiye girmek sperm kalitesini düşürür mü?
MENÜ
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Sık ilişkiye girmek sperm kalitesini düşürür mü?

Sık ilişkiye girmek sperm kalitesini düşürür mü?

“Sık ilişkiye girmek sperm kalitesini düşürür mü?” sorusunun cevaplanması için öncelikle sık ilişkiye girme nedeninin açıklanması gerektiğini belirten Kadın Hastalıkları ve Doğum Uzmanı-Perinatolog Prof. Dr. Sevtap Hamdemir Kılıç, sperm kalitesini düşüren, günlük yaşam şeklinden kaynaklı istenmeyen durumları örneklendiriyor.

Bu soru sık karşılaşılan sorular arasında yer almaktadır. Bu durumda öncelikle sık ilişkiye girme nedeni açıklanmalıdır. Eğer neden cinsel istek ise bu konuda sperm sayı ve kalitesinin bir önemi yoktur. Ancak bebek isteği için ise sık ilişkiye girmek sperm kalitesini bir miktar etkiler ancak çocuk sahibi olma şansını değiştirmez. Çocuk sahibi olmak isteyen çiftlerin 2 adet dönemi arasındaki yumurtlama döneminde doğru zamanlama ile cinsel ilişkiye girmeleri gebe kalma olasılığını arttırır.İdeal olarak önerilen her ilişkinin arasında 2-3 gün olmasıdır. Bu durum hem sperm kalitesini hem de cinsel yaşamı arttırır. Çok sık ilişkiye girmek sperm sayısını bir miktar düşürecektir. Çocuk sahibi olmak isteyen çiftlerin sık ilişkide bulunması istenmez.

ÇEVRESEL ETKENLER DE NEDEN OLABİLİR

Sık ilişkiye girmek sperm kalitesini düşürür mü

Sperm kalitesini düşüren günlük yaşam şeklinden kaynaklı istenmeyen durumlarda vardır. Örnekleme yapılacak olursa uzun süre oturarak çalışmak, sigara ve alkol kullanımı, sağlıksız beslenme, aşırı kilolu olmak, testislere alınan dış darbeler, hipertansiyon, kullanılan bazı ilaçlar, aşırı sıcak ortamda görev yapılan meslekler (örneğin dökümcülük gibi) sperm sayı ve kalitesini olumsuz etkiler. Çevresel bazlı etkenlerde radyasyon maruziyeti ve çeşitli kimyasallara maruz kalmak da sperm kalitesini düşürmektedir. Bu durumların tam tersi ise olumlu yönde etki etmektedir. Sigarasız ve alkolsüz yaşam, doğru beslenme, kilolu olmamak sperm kalitesini ve doğru oranda da çocuk sahibi olma ihtimalini arttırmaktadır. Bu konular ile ilgili bilmediğiniz ve aklınıza takılan soru ve sorunları doktorunuzla paylaşabilirsiniz.

False