GeriSevtap Hamdemir Kılıç Robotik cerrahi ile tüpler nasıl açılır?
MENÜ
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Robotik cerrahi ile tüpler nasıl açılır?

Robotik cerrahi ile tüpler nasıl açılır?

Bu yöntemin başarı oranı oldukça yüksek


TÜPLER BAĞLANDIKTAN SONRA HAMİLE KALINIR MI?

Robotik cerrahi ile tüpler nasıl açılır

Doğum kontrolü amacıyla ülkemizde ve dünyada kullanılan yöntemlerden bir tanesi de tüp ligasyonu ismi verilen tüplerin bağlanma ameliyatıdır. Bu ameliyatın avantajı oldukça kolay bir cerrahi olmasıdır. Sıklıkla da sezaryen ya da başka bir cerrahi işlem esnasında uygulanabilmektedir. Dezavantajları arasında belki de en önemlisi çiftin ya da kadının yeniden çocuk istemesi durumunda hastaya sıklıkla sunulan seçeneğin ise tüp bebek uygulaması olmasıdır. Oysaki tüp bebek uygulaması her uygulandığı zaman ilk denemede % 100 lük bir şansı bize sunmadığı için işlem defalarca tekrarlanmak zorunda kalmaktadır. Ayrıca tüp bebek uygulaması her bir deneme için hem maliyet hem de psikolojik anlamda yıpranmaya neden olmaktadır.


BAĞLANAN TÜPLER NASIL AÇILIR?

Robotik cerrahi ile tüpler nasıl açılır

Tüp ligasyonu sonrasında eğer çift var olan çocuklarını herhangi bir nedenden dolayı kaybederse ya da evlilik müessesi bozulup çiftler ayrılırsa ve kadın yeni bir başlangıç için çocuk sahibi olmak isterse bu durumda iki tedavi yolu oluşmaktadır. Birincisi sık kullanılan ancak maliyet, ruhsal yük gibi nedenlerle hastaya yük oluşturan tüp bebek tedavisi. İkincisi ise tüp bebek yönteminin yerini alan tüplerin robotik cerrahi ile yedinden açılmasıdır.


ROBOTİK CERRAHİNİN AVANTAJLARI NELERDİR?

Robotik cerrahi ile tüpler nasıl açılır

Robotik cerrahi uygulanması oldukça rahat ve hastaya cerrahi kesi yükü getirmeyen bir yöntemdir. Kısaca kozmetik olarak hasta dostu bir uygulamadır. Kesi olmaması sebebiyle ameliyat sonrası ağrı da uyandırmamaktadır. Diğer kapalı cerrahi yöntemi olan lapaoroskopiden üstünlüğü elin hareket alanını ve bilek hareketini 560 derece gibi bir sirkülasyon yaratması nedeniyle hekime devasa bir hareket açısı sağlayarak daha iyi bir cerrahi avantaj sağlamaktadır.

Aynı zamanda kameranın büyütebilme ve netlik avantajı sayesinde 1-2 mm olan tubal kanalın karşı karşıya anostomozunu kolaylaştırmaktadır. 


BU YÖNTEMİN BAŞARI ORANI NEDİR?

Robotik cerrahi ile tüpler nasıl açılır

İşlem sonrası kendi ve tıbbi verilerimize göre yaklaşık 10 hastanın 7-8 sinin doğurganlığı yeniden dönmektedir. Gebelik elde edildiğinde ise kişinin diğer gebelikleri gibi seyredebilmektedir. Sonrasında kaç gebelik planlıyorsa ulaşma şansı tüp bebekten daha kolay bir yolla sağlayabilmektedir.


TÜPLERİN DAHA ÖNCEDEN NASIL BAĞLANDIĞI BAŞARI ORANINI ETKİLİYOR

Robotik cerrahi ile tüpler nasıl açılır

Başarıyı etkileyen faktörler arasında tüplerin ilk cerrahide nereden bağlandığı, hasarlı kısım uzunluğu, kadının yaşı ki 40 yaş üstü olmak dezavantaj olarak düşünülebilir ve son olarak sperm kalitesi sayılabilir.

Robotik Cerrahi ile tüp açma ameliyatı ise yatışız ya da 1 gece yatışlı işgücü kaybına neden olmayan bir uygulama olması nedeniyle hem mikrocerrahi ile yapılan uygulamalara hem de tüp bebek uygulamalarına göre avantaj sunmaktadır.

GEBE KALMA DÖNEMİNİZİ HESAPLAYIN

False