GeriSevtap Hamdemir Kılıç Rahim içindeki polipler hamileliğe engel olur mu?
MENÜ
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Rahim içindeki polipler hamileliğe engel olur mu?

Rahim içindeki polipler hamileliğe engel olur mu?

Poliplerin iyi huylu oluşumlar olduğunu söyleyen Kadın Hastalıkları ve Doğum Uzmanı-Perinatolog Prof. Dr. Sevtap Hamdemir Kılıç, polipler hakkında merak edilenleri anlatıyor.

Polipler; vücutta birçok organda oluşabilen, boyutları genellikle birkaç mm ile birkaç cm arasında değişen iyi huylu oluşumlardır. Rahim içerisinde oluşan poliplere “endometriyal polip” adı verilir. Her hastanın merak edebileceği gibi endometriyal polipi olan hastalar da bu hastalığın doğurabileceği sonuçları merak ediyor. Bazı endometriyal polipler kısırlığa neden olabiliyorken bazıları ise gebeliği hiç etkilememektedir. Endometriyal poliplerin neden kısırlığa sebep olduğu  tam olarak bilinmiyor. Küçük endometriyal kistler gebeliğe engel olmazlar. Küçük endometriyal kistler 2 cm'den küçük poliplerdir. Bu polipler hem kısırlığa hem de düşüğe neden olmazlar. İyi huylu poliplerdir. Bundan dolayı gebelik öncesinde çıkartılması şart değildir.

Rahim içindeki polipler hamileliğe engel olur mu

Fakat tüp bebek uygulaması yapılacak ise bu kistlerin histerektomi yöntemi ile  çıkartılması gerekmektedir. Büyük endometriyal kistler gebeliğe engel olabilirler. Büyük endometriyal kistler 4-5 cm’dir. Rahim içinde enfeksiyona neden olurlar. Bu enfeksiyonlar ise gebelik materyallerine engel olabilir ve gebelik şansını azaltabilir. Gebelik oluşsa bile, gebelik oluştuktan sonra düşüğe neden olabilirler. Bu kistlerin ameliyatla çıkartılması gerekmektedir. Bu gibi kistlerinizin ve gebe kalmanıza engel olacak hastalıkların varlığını, gebeliğe düşünmeye karar verdiğinizde gittiğiniz doktor kontrolünde öğrenebilirsiniz. Kistinizin ölçüsü belli olduktan sonra doktorunuza bu konuyu mutlaka danışınız. Toparlayacak olursak rahim içindeki poliplerdir gebeliğe engel olup olmadığı merak konusudur. Polip oluşumları kötü huylu değildir. Polipler iyi huyludurlar. Her organda ve yapıda polip oluşabilir. 

Rahim içindeki polipler hamileliğe engel olur mu

Poliplerin gebeliğe engel olup olmadığı büyüklükleriyle alakalıdır. Küçük endometriyal polipler gebe kalmaya engel olmazlar. Büyük polipler ise gebe kalmaya engel olurlar. Küçük endometriyal kistler 2 cm'den küçük poliplerdir. Bu polipler ne düşüğe ne de gebe kalmaya neden olurlar. Bu küçük endometriyal poliplerin gebelik öncesi çıkartılmasına gerek yoktur. Fakat tüp bebek yöntemiyle gebe kalınacaksa bu poliplerin histereskopi yöntemi ile çıkartılması gerekir. Büyük endometriyal polipler ise gebeliğe engel olurlar. Bu poliplerin büyüklüğü ise 4-5 cm’dir. Bu poliplerin zararları vardır. Rahim içinde enfeksiyona sebep olurlar. Gebeliğin olmasına engel olurlar. Gebelik olsa bile tutunmayı engelleyerek düşüğe neden olur. Bu kistlerin gebelikten önce ameliyatla çıkartılması gerekir. Bunun için gebe kalmaya karar verdiğiniz zaman bir doktor kontrolünden geçmeniz gerekiyor.

[fotogaleri=2897,2579,2675]

AY AY GEBELİK HESAPLAMA

False