GeriSevtap Hamdemir Kılıç Normal doğum sonrası alt bölge genişler mi?
MENÜ
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Normal doğum sonrası alt bölge genişler mi?

Normal doğum sonrası alt bölge genişler mi?

"Normal doğumdan sonra alt bölge yani kalça bölgesi genişler" iddiasının gerçeklik yansıtmayan bir iddia olduğunu belirten Kadın Doğum Uzmanı-Perinatolog Prof. Dr. Sevtap Hamdemir Kılıç, gebelik süreci ve doğum sonrası vücut değişimi hakkında bilgilendirme yapıyor.

Gebelikte ve sonrasında anne adaylarına birçok nasihat veya tavsiyede bulunurlar. Anne adayları kendisine yapılan tavsiyelerin bazılarını dinleyebilir ve etkilenebilir. Anne adayları akıllarına takılan her bir soruyu doktorlarına sormalıdır.  Güvenilir ve kesin olmayan hiçbir bilgiye inanarak kendinizi kandırmamalısınız. “Normal doğumdan sonra alt bölge yani kalça bölgesi genişler” diye halk arasında yayılan iddia, gerçeklik yansıtmayan bir iddiadır. Normal doğum sonrasında da, sezaryen doğum sonrasında da böyle bir dezavantaj yoktur. Normal doğum sonrasında alt bölge genişlemez, bu halk arasında yayılmış olan bir sözdür. Anne kendisini hazır hissediyorsa ve doktorda normal doğum yapabileceğine dair izin alınır ise annenin normal doğum yapmasında bir sakınca yoktur. Doğum seçenekleri hakkında takip eden hekiminizden yardım alabilirsiniz.

Normal doğum sonrası alt bölge genişler mi

Kalçalarda ve vücudun alt bölgelerinde oluşan genişleme normal doğum sonrası değil, gebelik döneminde görülen bir durumdur. Anne adaylarının rahimleri genişledikçe ve kilo aldıkça tüm vücut olduğu gibi alt karın ve kalça bölgesi de genişler. Bu normal bir durumdur. Bu genişlemenin doğum tekniğiyle bir alakası yoktur. Gebelikte olan bu genişlemeler ise doğumdan sonra kendiliğinden gidecektir. Tabi ki de annelerde doğumdan sonra egzersiz yapıp, düzenli beslenirse alt karın ve kalça bölgesinin genişliğinden rahatlıkla kurtulacaktır. Hatta büyük bir yanlış bilgilenme de erkek çocukta karnın öne doğru büyüyüp sivri bir şekilde ilerleyeceği, kız çocukta ise kalçaların büyüyüp alt vücut bölgesini genişleteceği yönündedir. Benim bildiğim bir gerçek ise aşırı kilo alımında vücudun alt-üst ayrımı yapmadan her yere yağ depolamaya çalışacağı gerçeğidir.

Normal doğum sonrası alt bölge genişler mi

Ancak alt bölgedeki genişleme eğer vajinanın genişlemesi ise tabiî ki normal doğum ile beraber vajinada bir miktar esneme olacaktır. Ancak bu esneme normal doğum, normal boyutlarda bir bebeğin doğumuna sebep olmuş ek olarak doğum süresi normal bir travay süresince gerçekleşmiş ve doğum esnasında vakum, forseps kullanılmamış ise bu esneme normal boyutlarda kalacaktır. Aksi her durumda ürogenital fasia da yırtılma oluşacağı için sadece vajina genişlemekle kalmaz idrar torbası ve makat da sarkacaktır. Dolayısı ile vajina girişi ve çevreleyen dokular da genişleyecektir.

[fotogaleri=2193,2126,2870]

AY AY BEBEK GELİŞİMİ

False