GeriSevtap Hamdemir Kılıç Mikro çipli tüp bebek yöntemi nedir, nasıl uygulanır?
MENÜ
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Mikro çipli tüp bebek yöntemi nedir, nasıl uygulanır?

Mikro çipli tüp bebek yöntemi nedir, nasıl uygulanır?

Embriyo kaliteli ve rahim onu kabul etmeye hazır ise gebelik şansı daha da artar.


Tüp bebek yönteminin hayatımıza girişi ile infertilitede tüm dünyada bir çığır açılmıştır. Bu yolla tüm bebek isteği olan ailelere büyük bir yol açılmıştır. Bu yöntemle pek çok çift bebek sahibi olmuştur.

TÜP BEBEK İŞLEMİ NEDİR?

Mikro çipli tüp bebek yöntemi nedir, nasıl uygulanır

Tüp bebek işlemi, yumurta ve sperm hücresinin laboratuvar ortamında döllenmesinin ardından gelişen embriyonun anne rahmine nakledilmesidir.


TÜP BEBEK İŞLEMİ NASIL UYGULANIR?

Mikro çipli tüp bebek yöntemi nedir, nasıl uygulanır

Tüp bebek işleminde başarıyı etkileyen faktörler arasında rahim iç duvar kalınlığı, yumurta kalitesi, sperm sayı ve kalitesi sayılabilir. Bu parçalardan herhangi birinin iyi olduğu durumda değil hepsinin en iyi olduğu durumda gebelik şansı maksimum olacaktır. Bu yöntem her teknoloji gibi zamanla gelişmiş ve pek çok konuda gelişme kaydetmiştir. Örneğin elde edilen embriyonun çevresel faktörlerden ve gaz değişikliklerinden en az etkilenmesini sağlamak amacıyla embryoscope yoluyla inkubatörlerin kapağının daha az açılması sağlanmıştır. 


MİKRO ÇİPLİ TÜP BEBEK YÖNTEMİ NEDİR?

Mikro çipli tüp bebek yöntemi nedir, nasıl uygulanır

Mikro çip yöntemi de bu yeniliklerden biridir. Sperm seçme yöntemleri günümüz teknolojisinde spermin şekilsel yapısına bakılarak sağlanmaktadır. Bu seçim gerektiğinde yüksek büyütmeli cihazlar ile yapılmaktadır. Bu yolla hem doğrusal yönde en iyi hareket eden hem de şekilsel olarak düzgün sperm yumurtayı döllemektedir. Ancak bu yöntemin vücuttaki sperm seçim yöntemlerinden bazı eksikleri mevcuttur. Rahim ağzında bulunan mukus adını verdiğimiz sümüksü tıkaç, spermlerin buradan geçebilenlerini rahme kabul eden bir süzgeçtir.


MİKRO ÇİPLİ TÜP BEBEK YÖNTEMİ NASIL UYGULANIR?

Mikro çipli tüp bebek yöntemi nedir, nasıl uygulanır

Mikro akışkan çip teknolojisi ince bariyerler yoluyla sadece yapısal genetik olarak spermi seçmeye yarayan bir süzgeç görevi görmeyi hedefleyen teknolojilerdendir. Mikro enjeksiyon işlemi için hazırlanan sperm, akışkan çip kanalcıklarına yerleştirilir. Ardından süzülen sperm mikroenjeksiyon işleminde kullanılır. Genetik olarak daha iyi özellikler sahip olan sperm yumurtayı döllediğinde daha kaliteli embriyo elde etme şansı oluşmaktadır. Bilindiği gibi embriyo kaliteli ve rahim onu kabul etmeye hazır ise gebelik şansı daha da artmaktadır.

GEBE KALMA DÖNEMİNİZİ HESAPLAYIN

False