GeriSevtap Hamdemir Kılıç Gebeler oruç tutabilir mi?
MENÜ
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Gebeler oruç tutabilir mi?

Gebeler oruç tutabilir mi?

Gebelerin gıda ve sıvıdan yoksun kalması erken doğuma neden olabilmektedir.


GEBELER GIDA VE SIVADAN YOKSUN KALMAMALI

Gebeler oruç tutabilir mi

Gebelik süresince önem verdiğimiz konulardan biri de beslenme ve sıvı tüketimidir. Az az, sık sık yemek ve günde en az 3 lt su tüketiminin gebeler için önemi göz ardı edilemez. Beslenmeye önem veriyoruz çünkü gebelerin gıda ve sıvıdan yoksun kalması erken doğuma neden olabilmektedir. Beslenme bozukluğuna bağlı karşılaşılabilecek bir diğer sıkıntı da kan şekerinin hızla düşme riskidir. Oruç tutarken gıda ve su alamama süresinin fazla olması bulantı, kusma, mide yanması, kabızlık gibi şikâyetleri de beraberinde getirebilmektedir.


ORUÇ TUTMAK İSTEYENLER MUTLAKA DOKTORDAN ONAY ALMALI

Gebeler oruç tutabilir mi

Riskli gebe kategorisinde olan gebelerin oruç tutması diğer gebelere göre daha sakıncalıdır. Gebelik döneminde oruç tutmak isteyen gebeler mutlaka doktorlarının önerilerini dikkate almalı, doktor onay veriyorsa oruç tutmalıdır.


EMZİRME DÖNEMİNDE ORUÇ TUTULABİLİR Mİ?

Gebeler oruç tutabilir mi

Ramazan ayı eğer lohusalık dönemine denk geldi ise oruç tutulmaz. Emzirme döneminde oruç tutmak anne sütü miktarını azaltır ve anne sütünün kalitesini düşürdüğü için bebeğin beslenme ihtiyacını yeterince karşılamaz. Yine bu dönemde oruç tutmak istiyorsanız mutlaka doktor onayı almalısınız.

Gebelikte oruç tutuyorsanız sahura kalkma ve dengeli beslenme konularına dikkat etmeniz gerekmektedir. Ayrıca şekerli ve yağlı yiyeceklerden uzak durmalı, protein alımına ve mevsime uygun olan meyve ve sebze tüketimine özen göstermelisiniz. Emzirme dönemi kalori kaybının yüksek olduğu bir dönem olduğu için hazır meyve suyu tüketmek yerine meyve, esmer ve tam tahıllı ekmekleri tüketebilirsiniz. Özellikle emzirme döneminde iseniz 3 lt su tüketimini unutmamalısınız.

Gebelik ya da emzirme dönemi, ramazanda oruç tutamamak için dinen mazeretli durumlar arasına girmektedir. Çocuğuna zarar gelmesinden tedirgin olan anne adayları oruç tutmayabilir. Eğer anne ve bebek huzurlu ve rahat ise, doktorunuz da izin veriyorsa oruç tutmanızda bir sakınca yoktur. 

ANNE KARNINDA BEBEK GELİŞİMİ

False