Sevtap Hamdemir Kılıç
Sevtap Hamdemir Kılıç
Sevtap Hamdemir Kılıç

Doğumdan sonra ne zaman cinsel ilişkiye girilebilir?

Gebelik sonrası cinsel ilişkiye ne zaman girilebilir? Kadın Hastalıkları ve Doğum Uzmanı-Perinatolog Prof. Dr. Sevtap Hamdemir Kılıç, çiftlerin kafasını kurcalayan bu konu hakkında açıklamalarda bulundu.

Haberin Devamı

“Doğum sonrası cinsel ilişkiye ne zaman girilir?” sorusu doğumdan sonra çiftlerin en merak ettiği sorulardan bir tanesidir. Ancak bu soru utanma ya da cinselliğin ötelenmesi nedeniyle uzmana sorulmaz. Oysaki bu konuyu doktorunuza rahatlıkla danışabilirsiniz.

Doğumdan sonra ne zaman cinsel ilişkiye girilebilir

DOĞUMDAN KAÇ GÜN SONRA CİNSEL İLİŞKİYE GİRİLİR?

  • Bazı kadınlar (genellikle ilk doğumu olanlar) doğum sonrası travma, yeniden cinsel yaşama dönme kaygısı ya da olası gebelikten korkma gibi nedenlerle doğum sonu ilişkiye girmekten kaçınabilirler. Bunun sağlığı için zararlı olacağını veya canının çok yanacağını düşünebilirler.
  • Doğum sonrası ilişkiye girmenin doğal olarak bir süresi vardır. Bu süre pek çok merkezde ve klasik kaynaklarda doğumdan sonraki ilk 6 haftayı kapsar ve lohusalık olarak adlandırılan bu dönemi ilişkiye yasaklarlar.
  • Bu süre sezaryen de olsa, normal doğum da olsa yine 6 haftadır. Doğumdan sonra ilk 6 hafta, cinsel ilişkinin yasak olmasının sebebi ise doğumdan sonra genital organların kendini tamamen toparlaması, kanamaların son bulması, epizyotomi veya doğumda bir yırtık oluşmuşsa bunların iyileşmesi içindir. Bu dönemde ilişkiye girmek yasaktır. Kadın bu dönemde ilişkiye girmemeli ve organların iyileşmesini beklemelidir.
  • Doğumdan sonra cinsel ilişki yasağı kalktıktan sonra, yani doğumdan sonra 6 hafta geçtiğinde, cinsel ilişkiye girmenin tıbbi bir sakıncası yoktur. Ancak psikolojik nedenlerle kadınların doğum sonrası ilişkiden ilk başta endişe duyması normaldir. Bu endişe zaman içerisinde gittikçe azalacak ve cinsel ilişki normale dönecektir. Eğer doğum vajinal olarak gerçekleştiyse, epizyotomi dikişleriniz iyileşmeden cinsel ilişkiye girmeniz dikişlerinizin açılmasına neden olabilir.

DOĞUM SONRASI CİNSEL YAŞAM

Lohusalık bitimi ilk jinekolojik muayene yapıldığında eğer her şey yolundaysa bilgilendirme esnasında bu konuya da değinilmelidir. Bebekle beraber anne ve eş arasındaki rolü konusunda bir kargaşa yaşayan lohusa kadının cinsel yaşamı sekteye uğrayabilir. Ek olarak bebek bakımının zorluğu ve sorumluluğu çiftleri yorar. Bu nedenle yeniden cinsel yaşama dönmek zor olabilir. Kısacası doğum sonrası cinsel yaşama geri dönmek için bedensel ve ruhsal zamanlamanın iyi ayarlanması gerekir.

AY AY BEBEK GELİŞİMİ