GeriSevtap Hamdemir Kılıç Doğum sonrası çatlaklardan kurtulmak mümkün mü?
MENÜ
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Doğum sonrası çatlaklardan kurtulmak mümkün mü?

Doğum sonrası çatlaklardan kurtulmak mümkün mü?

Doğum sonrası meydana gelen çatlaklar hakkında açıklamalarda bulunan Kadın Hastalıkları ve Doğum Uzmanı-Perinatolog Prof. Dr. Sevtap Hamdemir Kılıç, lazer tedavisinin önemine dikkat çekiyor.

Doğum sonrası çatlaklar, kadınların neredeyse en büyük şikâyetidir. Her kadın güzel ve kusursuz görünmek ister, bunun içinde çatlaklar büyük tehlike olarak görülür. Hiçbir kadın vücudunda leke veya çatlak olmasını istemez. Kadınlar bu çatlakların olmaması için hamilelik döneminde doktorun da uygun gördüğü kremleri kullanırlar, çatlaklar için önceden önlem alırlar ve bu çatlaklara asla katlanmazlar. 

Çatlaklar için en uygun tedavi doğumdan sonra 1 yıldır. Çatlakların normal olduğunu ve kesinlikle sağlığınıza bir zararı olduğunu düşünmeyiniz. Bu çatlaklar ilk zamanlarda kırmızıdır, daha sonrasında ise kişinin ten rengine döner. 


ÇATLAK OLMUŞUNU ÖNMELEK MÜMKÜN MÜ?

Doğum sonrası çatlaklardan kurtulmak mümkün mü

Gebelikte alınan kilolar gerginliğe sebep olur. Bu durum özellikle karında ve memede çizgiler şeklinde çatlaklara sebep olur. Bu çatlaklar genelde gebeliğin 5. ve 6. ayların da daha belirgin hale gelirler. Hatta çatlaklar bu dönemde ortaya çıkar. Çünkü gebelikte karnın belli olduğu aylar bu aylardır.


Gebelikte asıl kilo alımı 5-6 aylarda olduğu için çatlaklar bu dönemde başlar. Bu çatlaklar derinin orta tabakasında yani dermiste meydana gelir. Bu çatlakların tedavisinde lazer ön plandadır. Lazer uygulamasının çatlaklarda önemli derecede iyileşme yaptığı görülmüştür. Bu çatlakların hiç olmaması veya daha az olması için hamilelik döneminde kullanılan bitkisel karışımlar veya bazı kremler vardır. Bunları doktorunuza danışarak hamilelik döneminde kullanabilirsiniz.

Doğum sonrası çatlaklardan kurtulmak mümkün mü


TEDAVİYE GEBELİK DÖNEMİNDE BAŞLANMALI!

Anneler doğumdan sonra kısa sürede eski hallerine dönmek isterler. Bunun için de bu çatlaklardan kurtulmak gerekir. Anne adayları bu çatlaklardan kurtulmak için tedaviye gebelik döneminde başlamalıdır. Anne adayları gebelik döneminde bu çatlakları önlemek için doktorunda tavsiye ettiği kremler kullanarak çatlak olması engellenebilir.

Bu çatlakların kesin tedavisi ise lazer uygulamasıdır. Bu tedaviyi yaptırmak için ise doğumun üstünden 1 yıl geçmiş olması gerekir. Bu çatlakların sebebi gebelik döneminde alınan kilo ve doğumdur. Bu çatlaklar derinin orta tabakasında yani dermiste meydana gelmektedir. Bu çatlakların bir zararı yoktur fakat estetik olarak hoş görünmezler. Bu çatlaklardan en iyi korunma yöntemi hamilelik döneminde kullandığınız gebeliğe zararlı olmayan bitkisel karışımlar ve kremlerdir.

[fotogaleri=1705,2897,225]

AY AY BEBEK GELİŞİMİ

False