GeriSevtap Hamdemir Kılıç Anne olmak için geç kalmayın!
MENÜ
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Anne olmak için geç kalmayın!

Anne olmak için geç kalmayın!
Abone Olgoogle-news

Yumurta azalması ve kalitesinin bozulması çok erken yaşlarda ortaya çıkabilir.

Gebeliği geciktirmemelisiniz

Kadınlar için ideal üreme yaşı 18-25 yaş aralığıdır. Ancak modern toplumlarda evlenme yaşı ve gebelik yaşı üreme yaş aralığının üzerindedir. Günümüzde özellikle kadınların iş hayatında aktif rol oynaması nedeniyle doğurganlıklarını ertelemek istemektedirler. Tıptaki gelişmeler ve gebelik takibindeki gelişmeler de ileri yaş gebelikleri teşvik eder bir hal almaktadır. Bu nedenle kadınlara gebeliği geciktirmemeyi yani anne olmayı öneriyoruz.

45 YAŞINDAN SONRA HAMİLELİK MÜMKÜN MÜ?

İleri yaş gebelikleri

İleri anne yaşı dendiğinde 35 yaş ve üzerinde olan anne adayları anlaşılır. Bu yaş grubunda zaman gerçekten kritik önem taşır. En kısa sürede en etkili tedaviye geçmek hiç şüphesiz izlenecek en doğru yoldur. 40’lı yaşlarda gebe kalma olasılığı %50 civarında azalır. Gebelik olsa bile düşük riski %30 civarındadır. Doğal yöntemle gebe kalma şansı azalmasına rağmen infertilite tedavisi ile bu şans %10’a kadar artmaktadır.

UZMANINDAN İLERİ YAŞ GEBELİĞİ İLE İLGİLİ UYARILAR (TIKLAYIN)

Yumurta azalması erken yaşlarda da ortaya çıkabilir

Unutulmamalıdır ki tüp bebek tedavisinde yumurta rezervi, yumurta kalitesi başarıya ulaşmada önemli rol oynar. Yumurta azalması ya da kalitesinin bozulması bazı durumlarda erken yaşlarda da karşımıza çıkabilir. Bu yüzdendir ki; anne olmak için geç kalmayın!

Kadın Hastalıkları ve Doğum Uzmanı-Perinatolog
Doç. Dr. Sevtap Hamdemir Kılıç

False