GeriSevtap Çakmakçı Doğru yer psikolog mu psikiyatrist mi?
MENÜ
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Doğru yer psikolog mu psikiyatrist mi?

Doğru yer psikolog mu psikiyatrist mi?

Hangi durumda nereye gitmeniz gerektiğini uzmanından öğrenelim.

Depresyondasınız, takıntılısınız ya da bunlara benzer ruhsal sorunlarınız mı mevcut? Bu durumda gitmeniz gereken doğru adres neresi, psikolog mu yoksa psikiyatristi mi tercih etmelisiniz? Psikolog Sevtap Çakmakçı, bu iki terim arasındaki farkları açıkladı.

Her iki uzmanlık alanı da ruh sağlığı ile ilgilidir. Çoğunlukla da birlikte çalışırlar. Aradaki fark psikiyatristlerin tıp eğitimi almış olmasıdır. Bu nedenle fiziksel kaynaklı psikiyatrik sorunların tanı ve tedavisi psikiyatristler tarafından planlanır. İlaç kullanımını gerektiren durumlarda reçete verme yetkisi psikiyatristlerindir, işte bu sebepten dolayı herhangi bir ruhsal sıkıntı ile psikoloğa başvuran bir danışanın ilaç tedavisi alması gerekiyorsa, uzman tarafından psikiyatriste gönderilir.

Psikologlar, duygusal ve davranışsal sorunların nedenlerini araştırır ve çeşitli psikoterapi yöntemlerini kullanarak sorunun çözümünü sağlar.

Ruhsal sorunlar, beyinle ilgili fizyolojik bir nedene dayalı olabilir. Bazen de işlevsel olmayan, hatalı bir düşünceden kaynaklanıyor olabilir. Böyle durumlarda hastalar, kendilerini sıkıntılı durumdan kurtarabilecek hiçbir seçenek olmadığını düşünür ve çaresiz hissederler. Bu durumdaki bir kişiye farklı bakış açıları olduğunu göstermek, işlevsel olmayan düşüncesini fark ettirmek ve sorunun çözümü için bazı davranış değişikliklerini gerçekleştirme cesareti kazanmasına yardımcı olmak psikoterapidir. 

Psikologlar, bu sonuca ulaşmak için çeşitli terapi tekniklerini kullanırlar. Bazen hastaların hem psikoterapi görmeleri hem de ilaç tedavisi almaları gerekebilir, böyle durumlarda ilacı bir psikiyatrist tarafından verilen bir danışanın tedavisi psikolog tarafından sürdürebilir ya da psikoterapi yapan bir psikiyatrist her iki tedaviyi de birlikte uygulayabilir.

False