GeriSevil Yavuz Ailem sevgilimi istemiyor, ne yapabilirim?
MENÜ
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Ailem sevgilimi istemiyor, ne yapabilirim?

Ailem sevgilimi istemiyor, ne yapabilirim?
Abone Olgoogle-news

Aileler çocuklarının büyüdüğünü ve artık bir sevgilisi olacağını kabullenmez.

Ergenlik dönemi hem fiziksel, hem de ruhsal açıdan çok zor bir dönemdir. Bu dönemde ergen birçok zorlukla karşılaşır. Ailesinden uzaklaşırken arkadaşlarına daha fazla yaklaşır. Özellikle kendi yaşıtlarıyla sohbet etmek ve duygularını düşüncelerini paylaşmak ister.

SEVGİLİ AİLEDEN SAKLANIR

Ergenlik döneminde romantik ikili ilişkiler de başlar. Ergenlik döneminde sevgili edinme başlar. Fakat anne babaların aşırı korumacı yaklaşımı nedeniyle çoğu zaman ergen kız arkadaşını ya da erkek arkadaşını ailesinden saklamak zorunda kalır. Özellikle genç kızlar bu konuda daha fazla sorun yaşar. Çünkü kültürel olarak aileler erkek çocuklarına bu konuda fazla baskı yapmazken kız çocuklarına daha fazla baskı yaparlar. Böyle bir durumda genç kız sevgilisini ailesinden saklamak zorunda kalır.

Ailem sevgilimi istemiyor, ne yapabilirim

AİLEM SEVGİLİMİ İSTEMİYOR, NE YAPABİLİRİM?

Bütün cesareti toplayıp bir erkek arkadaşı olduğunu söyleyen genç için bir de ailesine arkadaşını beğendirmek zorundadır. Gençler “Ailem sevgilimi istemiyor ne yapabilirim, bu sorunu nasıl çözebilirim’’ diye sık sorarlar. Bu durumda bir reçete yoktur anne babanın ergenin sevgilisini kabullenmesini sağlamak için. Çünkü her aile farklıdır. Genel olarak aslında seçilen arkadaşla ilgili değildir bu durum. Aile biricik çocuklarının emanet edecekleri insana güvenmezler. Daha derin bir analiz ise çocuklarının büyüdüğüne ve artık bir sevgilisi olacağını kendileri henüz kabullenmediği için çocuklarının yanına kimseyi yakıştıramazlar. Bunun yanı sıra çevreye de güvenmekte zorlanırlar. Gerçekten bu dönemde birçok talihsizlik yaşanıyor ve insanların birbirine güveni çok azaldı.

[fotogaleri=670]

Bu nedenle bir gencin böyle bir sorunla karşılaştığından yine bu sorunu ailesi ile çözmesi gerekir. Bu durumda genç ne olursa olsun ailesine yalan söylememelidir. Çünkü ailesinin güvenini sararsa ailesi daha korumacı ve baskıcı davranacaktır. Bu durumu kabullenmekte aile zorlanıyorsa yaşı daha yakın olan ailede iletişim kurduğu bir teyze ve hala, dayı gibi aile üyelerinden destek alınabilir.

 Ailem sevgilimi istemiyor, ne yapabilirim 

PSİKOLOG VEYA AİLE DESTEĞİ ALINMALI

Teyze aileye onların da zamanında genç olduğu ve bunun sosyal bir ihtiyaç olduğu saklamak zorunda kalırsa durum daha zor olacağı gibi anne baba ile konuşabilir. Genç hiçbir şekilde ailesiyle iletişim kuramıyorsa psikolog desteği alabilir ve aile terapisinden faydalanabilir. Aile terapisinde herkes ihtiyaçlarını söyler ve bu sorunu çözmek için herkesin ne yapması gerektiği konusunda rehberlik edebilir.

Kısacası gençlerin sevgili edinme konusunda anne babasına dürüst olması ve anne babanın bu durumu kabullenmekte zorlanması durumunda diğer aile üyelerinden destek alınabilir. Eğer aile ile genç arasında ciddi iletişim problemi varsa profesyonel destek almak gerekir.

ERGENLİK DÖNEMİNDE ÇOCUKLA İLETİŞİM NASIL OLMALI? (TIKLAYIN)

False