GeriSevil Yavuz Aile içinde oluşan gruplaşma eğilimi nedir?
MENÜ
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Aile içinde oluşan gruplaşma eğilimi nedir?

Aile içinde oluşan gruplaşma eğilimi nedir?
Abone Olgoogle-news

Bu gruplaşmalar uzun sürerse aile iletişimine zarar verir.

İnsanoğlu sosyal bir varlıktır ve varlığından bugüne kadar toplumsal gruplar içinde yaşamıştır. Bir gruba ait olma ihtiyacı her toplumsal yapının içinde küçük alt gruplar doğurmuştur. Toplumlarda olduğu gibi aile içinde de gruplaşma mevcuttur. Buna evdeki koalisyonlar diyoruz.

Aile içinde oluşan gruplaşma eğilimi nedir

KIZ ÇOCUĞU BABAYA, ERKEK ÇOCUĞU ANNEYE

Bazen anne-oğul, baba-oğul koalisyonunu, bazen de anne-kız, baba-kız koalisyon görmekteyiz. Frued’e göre üç dört yaşlarda kız çocukların babaya ilgili artar, erkek çocukların ise anneye ilgisi arar ve bu ilkokul döneminde sonra erer. Bu dönemde baba-kız, anne-oğul koalisyonlarını görebiliriz. Daha sonra ergenlikle birlikte kız çocukları daha rahat dertleştikleri anneleri ile koalisyona geçer, erkek çocukları ise babalarıyla koalisyona geçer. Bazen kardeşler arasında da gruplaşma olabilir.

AİLE İÇİ GRUPLAŞMANIN SÜREKLİ DEĞİŞMESİ GEREK

Burada gruplaşma ne derece katı ve uzun süreli olduğu önemlidir. Dönemsel dönemsel kısa süreli gruplaşmalar yani birbirini savunma, küçük sırlar olabilir. Ama bu koalisyonlar hiç değişmiyor hep anne kız koalisyonu oluyor ve baba dışarda bırakılıyor, sürekli her şey babadan gizleniyorsa bu durum aile dinamiğine zarar verir. Bu gruplaşmanın sürekli olarak değişmesi gerekir. Bir konuda anne kız birbirini savunur, işbirliği yaparsa, bir konuda baba kız kendini savunmalı, işbirliği yapmalıdır. Bu gruplaşmalar uzun sürerse aile iletişimine zarar verir. Ailenin birliğini ve beraberliğini bozar.

 Aile içinde oluşan gruplaşma eğilimi nedir 

AİLE İÇİ İLETİŞİMİ ARTIRMALISINIZ

Eğer bu şekilde katı bir gruplaşma var ve aile üyelerinden biri dışarda bırakılıyor ve ailede her şey ondan gizleniyorsa mutlaka uzman desteği almak gerekir. Çünkü bir süre sonra aile üyeleri birbirine yabancılaşır. Bu da sağlıklı bir ailenin özelliği değildir. Ailenizdeki gizli koalisyonlara dikkat edin ve aile toplantıları ve sohbetlerine önem verin. Aile ile ilgili konular, kararlar ayda bir de olsa tüm aile üyelerin katıldığı bir toplantıda konuşulur ve bu aile toplantıları sık yapılırsa ailede herkes birbirinin ihtiyaçlarını daha iyi anlar ve aile içi iletişim artar.

Sevil Yavuz
Pedagog & Klinik Psikolog, Akademisyen, Yazar

False