GeriSeval Taşdemir Hamilelikte Güneşlenme
MENÜ
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Hamilelikte Güneşlenme

Hamilelikte Güneşlenme
Abone Olgoogle-news

Gebelik sırasında hassaslaşan cilt, özellikle güneşlenirken bir koruma ve bakım istiyor.

Gebelik sırasında hassaslaşan cilt özel bir koruma ve bakım istiyor. Güneşe çıkmadan önce güneş koruyucu faktörlü kremler kullanmanız iyi olacaktır. Güneş anne adaylarının cildinde lekelenmelere yol açarken, güneşsiz bronzluk sağlayan kremler ve solaryum da bebeğe zarar verebiliyor.

Yazın sağlıklı görünümünü cildine taşımak isteyen herkes bronzlaşmanın yollarını arayacak. Ancak anne adayları bu keyfi yaşarken hem kendilerini hem de bebeklerini düşünmeliler. Anne adaylarını güneş ışığına korumasız çıkmamalıdır.

Gebelik döneminde artan östrojen hormonu yaz aylarında güneşe maruz kalan anne adayının cildinde koyu lekelenmelere neden oldur. Özellikle alın bölgesinde, burun ve üst dudak çevresinde görülen bu lekelerin bazı kadınlarda doğumdan sonra bile kalıcı olabilir. Aşırı güneş ışığının sadece kozmetik açıdan değil, sağlık açısından da anne adayı ve bebeğine zarar verebilir.

Gebeler sabah 09.00 - 10.00 arasında ve akşam 16.00’dan sonra koruma faktörü 30 - 45 olan ürünler kullanarak güneşlenebilir. Ancak bu sırada bol sıvı almaya, aşırı sıcaktan etkilenmemeye özen göstermek de şart. Çünkü gerek solaryum sırasında gerekse güneşlenirken vücut ısısının yükselmesi, anne karnındaki bebeğe zarar verebiliyor.

Op. Dr. Seval Taşdemir
Kadın Doğum ve Tüp Bebek Uzmanı

HAFTA HAFTA GEBELİK

False