GeriSeval Taşdemir Bahar alerjileri hamileleri tehdit ediyor!
MENÜ
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Bahar alerjileri hamileleri tehdit ediyor!

Bahar alerjileri hamileleri tehdit ediyor!

Henüz kış ayında olsak da bahar esintileri kendini gösterdi. Baharın gelmesiyle birlikte bahar alerjileri ortaya çıkmaya başladı. Bu bahar alerjileri, bazı gebeliklerde çok ciddi yaşanabiliyor. Hamilelerde görülen alerjik reaksiyonlarla ilgili Kadın Hastalıkları, Doğum ve Tüp Bebek Uzmanı Op. Dr. Seval Taşdemir, açıklamalarla bulundu.

Polen ve tozların havada uçuştuğu bahar aylarında hamilelerin oldukça dikkatli olması gerekiyor. Çünkü hamilelikte bu durumla başa çıkmak daha zor olabiliyor. Normal şartlarda bağışıklık sistemi alerji durumunda bu istenmeyen zararlı maddeleri ekarte etmek için çeşitli kimyasallar salgılıyor. Hamilelikte vücut bu kimyasalları salgılamakta zorlanıyor. 

HAMİLELİKTE ALERJİ BELİRTİLERİ

Bahar alerjisi, burun akıntısı, kaşıntı ve göz kızarıklığı gibi semptomlarla kendini gösterebilir. Alerjik rahatsızlıklar, hafife alınıp göz ardı edilse de, hayatı ciddi şekilde tehdit eden boyuta ulaşabilir. Gebelikte görülen alerjik rahatsızlıklar çoğunlukla etkilenen organa yönelik bulgu verir. Ciltte belli bir bölgede kızarıklık, kaşıntı, kabarma gözlerde batma ve sulanma, burunda salgı artışı, burunda kaşıntı, tıkanıklık, akciğerlerde nefes darlığı atakları veya sindirim sisteminde ishal, bulantı, kusma, şeklinde görülebilir.

Çok şiddetli nefes darlığı, dilde ve solunum yollarında ödem gibi acil müdahale gerektirecek boyutta alerjik reaksiyonlara ender de olsa rastlanılmaktadır.

HAMİLELİKTE ALERJİ TEDAVİSİ

Alerjik hastalıkların tedavisi için birçok ilaç kullanılmaktadır. Anne adayının şikayetlerine göre alerji tanısı konulur. Alerjik hastalıkların tedavisi için doktorun güvenlik kategorilerine göre tercih ettiği ilaçları, dozunda zamanında alarak hamileliği sorunsuz geçirmek mümkün.

Daha önceden alerjik hastalık tanısı konmuş gebelerin dikkat etmeleri gereken en önemli şey alerjik reaksiyonlara yol açacak etkenlerden uzak durmasında fayda var.

HAMİLELİKTE ALERJİNİN BEBEĞE ZARARI VAR MI?

Gebelik döneminde oluşabilecek alerjik rahatsızlıkların bir bölümü gebeliği olumsuz etkilemiyor. Ancak astım gibi ciddi solunum sıkıntısı yaratanların hastalık iyi kontrol edilmediği takdirde fetüs üzerine olumsuz etkiler ortaya çıkarabilmektedir. Alerjik problemler çoğunlukla bebek üzerinde olumsuz etki göstermez. Ancak gebelikte alerjik reaksiyonlar dikkatlice izlenmelidir. Zira astım kontrol edilmediğinde düşük, erken doğum, düşük doğum tartısı ve yeni doğan ölüm riskinde artışa yol açabilir.

HAMİLELİKTE ALERJİK REAKSİYONLARDAN KORUNMAK İÇİN NELERE DİKKAT EDİLMELİ?

Öncelikle alerjik reaksiyonların neye karşı olduğunu bilmek gereklidir. Örneğin, toz karşı oluşan alerjik durum varsa, toz olan ortamdan mümkün mertebe uzak durulmalıdır. Polenlerin bol olduğu bahar aylarında daha dikkatli olmak, evde sigara içilmesini önlemek, deterjan, boya ve kimyasallardan uzak durmak önemlidir.
HAFTA HAFTA GEBELİK BELİRTİLERİ

False