GeriSertaç Sever Hamilelikte görülen kaşıntılar normal mi?
MENÜ
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Hamilelikte görülen kaşıntılar normal mi?

Hamilelikte görülen kaşıntılar normal mi?
Abone Olgoogle-news

İlk hamileliğini geçiren kadınlarda daha sık görülüyor.

Gece uyurken zor nefes alma, istediği pozisyonda uyuyamama gibi problemler yetmezmiş gibi buna eklenen kaşıntı hem hamileleri hem de eşleri için durumu içinden çıkılmaz bir hale getirebiliyor.

Hamilelikte kaşıntının birden çok sebebi var. PUPPP en sık görülenlerden bir tanesidir. PUPPP ‘pruritic urticarial papules and plaques of pregnancy’nin kısaltılmış halidir. Hamilelikte görülen kaşıntılı kabarıklıkları anlamına geliyor. Tam nedeni bilinmiyor, özellikle ilk hamileliğini geçiren kadınlarda daha sık görülmekte.

NASIL KENDİNİ BELLİ EDER?

Özellikle göbek çevresinde ortaya çıkaran kızarık kabarıklar şeklinde başlar ve el ile ayaklara kadar dağılabilir.

[forum_post_id=1719]

BU RAHATSIZLIK ANNE ADAYI VE BEBEĞE ZARAR VERİR Mİ?

PUPPP tehlikeli bir hastalık değildir. Anneye ve bebeğinize herhangi bir zarar vermez. Ama yoğun kaşıntısı nedeniyle bazı hamilelerin ve eşlerinin hayatını çok zorlaştırıyor.

NASIL TEDAVİ EDİLİYOR?

PUPPP tedavisinde soğuk kompresler rahatlatıcı oluyor. Pamuklu ve sıkmayan giysiler öneriyoruz. Banyodan sonra cilde uygulanan nemlendiriciler rahatlatıcı oluyor. Kolonya kullanımı, aşırı sıcak ve soğuk su veya kese, lif uygulamalarını kesinlikle önermiyoruz. Hassas olan cilt daha da hassaslaşıp kaşıntıyı iyice arttırıyor.

Dermatoloğunuz size önereceği kremler ve gerekirse iğneler yoğun kaşıntılı durumlarda rahatlatıcı oluyor. Ama bu gebelik hastalığı olduğu için ancak doğum kesin çözüm oluşturuyor hatta kaşıntılar biraz azalarak doğumdan sonra da devam edebiliyor, bu normal bir durum. Kadın doğum uzmanınız gerekirse yoğun kaşıntı nedeniyle doğumu öne alma kararı da verebiliyor.

KAŞINTININ TEK NEDENİ PUPPP DEĞİLDİR!

Safra asitlerinin kana karışması durumu veya başka daha ciddi deri hastalıkları da gebelikte oluşabiliyor ve onların da belirtisi kaşıntıdır. O yüzden kaşıntınız varsa mutlaka hekiminize başvurun.

HAFTA HAFTA HAMİLELİK

False