GeriSerkan Tutar Spordan önce içilen Türk kahvesi yağ yaktırıyor
MENÜ
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Spordan önce içilen Türk kahvesi yağ yaktırıyor

Spordan önce içilen Türk kahvesi yağ yaktırıyor
Abone Olgoogle-news

Günlük hayatta sıklıkla tüketilen içeceklerin olumlu ve olumsuz özellikleri…

“Tüketilen içeceklerin miktarı ve içeriği son derece önemlidir” diyen Uzman Diyetisyen Serkan Tutar, günlük hayatta tercih edilen belli başlı sıvıların hem olumlu hem de olumsuz özelliklerinden bahsetti.


Çay: Ülkemizde en fazla tercih edilen içecek olan çay konsantrasyonu artırmasının yanı sıra gerginliği azaltır. Bağışıklık sistemini güçlendiren çay, aynı zamanda cilt sağlığı için de önemli bir içecektir. Böbreklerin daha iyi çalışmasını sağlayan çay, barsak sisteminde problem yaşayan kişiler içind e iyi bir tercihtir. Çok koyu olmaması ve çok fazla miktarda içilmesi çarpıntı yapabileceği için miktara dikkat edilmelidir.1 fincan şekersiz çay ortalama 1 kalori civarındadır.

Spordan önce içilen Türk kahvesi yağ yaktırıyor


Domates suyu: İçerisinde C ve E vitaminin bulunması nedeni ile iyi bir antioksidandır. Bağışıklık sistemini güçlendiren domates suyunun kansere karşı vücudunuzu koruyucu etkisi vardır. Kalp hastalıklarına karşı vücudu koruyan likopen adı verilen madde, domates suyunun içerisinde bulunmaktadır. Ayrıca likopen, kısır erkeklerde sperm yoğunluğunu ve kalitesini arttırır. 1 su bardağı domates suyu ortalama 29 kaloridir.

Spordan önce içilen Türk kahvesi yağ yaktırıyor


Sade kahve: Siyah ve yeşil çay gibi antioksidan içeren kahvenin kansere karşı koruyucu etkisi bulunmaktadır. Konsantrasyon problemi olan veya baş ağrısı çeken bireylerin kahve tüketmesi sonucu bu problemlerinin geçtiği bilinmektedir. Her yiyecek ve içeceğin fazlası zararlı olduğu gibi kahvede de aynı durum söz konusudur. Kalp ritminin bozulmasına ve taşikardiye neden olan fazla miktarda kahve tüketimi ayrıca strese de neden olur. Özellikle kalp rahatsızlığınız var ise bu duruma daha fazla dikkat etmek zorundasınız. Ayrıca günde 4-5 kupa kahve yine tansiyonunuzun yükselmesine neden olduğu bilimsel çalışmalarda gösterilmiştir. 1 fincan sade kahve 5 kaloridir.

Spordan önce içilen Türk kahvesi yağ yaktırıyor


Türk kahvesi: Sohbetlerin vazgeçilmezi olan Türk kahvesi, koyu bir kahve olması nedeni ile tüketimine kesinlikle dikkat edilmelidir. Çünkü fazla miktarda içilmesi gün içerisinde sık sık çarpıntı problemi yaşamanıza neden olabilir. Türk kahvesini gün içerisinde en fazla tercih etmeniz gereken yer ise spor yapmadan 30-45 dakika öncedir. Bu şekilde egzersiz anında kalori yakımını da arttırmış olursunuz. 1 fincan Türk kahvesi ortalama 1 kaloridir.

Spordan önce içilen Türk kahvesi yağ yaktırıyor


Latte: Gün içerisinde sık sık tercih edilen içeceklerden biri olan latte, tercih ettiğiniz büyüklüğe göre 100 kalori ile 223 kalori arasında değişmektedir. Özellikle seçim yaparken yağsız süt ile hazırlananları tercih etmeniz daha az kalori almanızı sağlayacaktır. Öğle yemeği ile akşam yemeği arasında ara öğünde tercih edilebilir.

Spordan önce içilen Türk kahvesi yağ yaktırıyor


Mocha: 220 kalori ile 430 kalori arasında değişen mochanın kalorisinin yüksek olmasının temel nedeni içerisinde krema bulunmasıdır. Seçiminize göre doymuş yağ oranı da değişmekle birlikte ara öğün alternatifi olarak yüksek bir kaloriye sahiptir. Bu sebeple çok sık tercih edilmemelidir. Ayrıca mochada çikolata da bulunmaktadır. En büyük boy seçimler ortalama 600 kaloridir ki bu tercihin bir ana yemek kadar kalorisi vardır.

Spordan önce içilen Türk kahvesi yağ yaktırıyor


Elma suyu: Günümüzde taze sıkılmış, yüzde yüz meyve suyu ve hazır meyve suyu olarak tercih edilen elma suyu, potasyum içeriği yüksek olmasının yanı sıra kuvvetli antioksidan özelliği saptanan polifenoller bulunduğunu göstermiştir. Taze sıkılmış elma suyu diğerlerinden kesinlikle daha sağlıklı olmakla birlikte meyve suyunu tercih etmeniz yerine meyvenin kendisini tüketmeniz daha doğru bir seçim olacaktır. Bu şekilde hem alınan posa ile daha uzun süre tokluk sağlanacak hem de kan şekeri daha dengeli artacaktır. Meyve suyu olarak tercih ediyorsanız, uzun vadeli kullanımda karın bölgesinde yağlanmanın kaçınılmaz olduğunu unutmayın.

Spordan önce içilen Türk kahvesi yağ yaktırıyor


Enerji içeceği: Enerji içeceklerinin temel maddeleri taurin, kafein ve glukuronolaktondur. Taurin, vücutta doğal olarak bulunan bir aminoasittir. Taurinin vücudu zararlı maddelerden ve toksinlerden arındırdığına dair çalışmalarda mevcuttur. Fazla egzersiz veya stresli dönemde enerji içeceği miktarı kişiye özel olarak kullanılabilir. Glukuronolakton, vücutta doğal formda bulunur, karbonhidrattır ve vücuda enerji verir. Kafein, merkezi sinir sistemine etki ederek beyne giden ve beyinden gelen mesajları hızlandıran bir uyarıcıdır. Bazı enerji içeceklerinin içerisinde bol miktarda şeker olduğu unutulmamalıdır. Bu nedenle tüketim miktarı ve sıklığına dikkat edilmelidir. Ortalama 100 ml enerji içeceği 45 kaloridir.

Spordan önce içilen Türk kahvesi yağ yaktırıyor


Maden suyu: Eğer yüksek tansiyon probleminiz yok ise en sağlıklı içeceklerden birisidir. Vücutta azalan minerallerin yerine konmasında işe yarar. Kalorisi yoktur. Yaz aylarında günde iki tane, kış aylarında ise bir tane içilmesi yeterlidir. Daha fazla tüketilmesi vücutta ödem yapabilir.

Spordan önce içilen Türk kahvesi yağ yaktırıyor


Meyveli soda: Son zamanlarda çok sık tercih edilen içeceklerden biri olan meyveli sodanın maden suyu gibi düşünülmesi doğru değildir. Çünkü bir şişesi ortalama 45 kaloridir. Asitli içeceklerden farklı olmaması nedeni ile mümkün olduğunca tüketiminden kaçınılmalıdır. Özellikle tek başına içilmesi yine karın bölgesinin yağlanmasına neden olur.

Spordan önce içilen Türk kahvesi yağ yaktırıyor

False