GeriSerkan Tutar Maydanoz ve suyunun faydaları
MENÜ
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Maydanoz ve suyunun faydaları

Maydanoz ve suyunun faydaları

Bu 6 maddeye dikkat!

Ülkemizde her mevsim bulabileceğimiz maydanozun en önemli özelliği yüksek C vitamini içeriğidir. Daha birçok faydasının bulunduğunu söyleyen Diyetisyen ve NLP Uzmanı Serkan Tutar, maydanoz ve suyunun sağlığımız için nelere iyi geldiğini anlattı.

1) Antioksidan özelliği olan maydanoz, vücuda zarar veren serbest radikalleri vücuttan atarak yaşlanmaya karşı etkilidir. Ayrıca bağışıklık sistemi güçlendiricidir.

2) Maydanoz içerisinde bulunan A vitamini ile göz sağlığı içinde önemli bir besin kaynağıdır.

3) Maydanoz suyu içerisinde bulunan yüksek kloroil ile kanı artırarak oksijenin metabolize edilmesini sağlıyor. Ayrıca böbrek, karaciğer ve idrar yollarının temizlenmesine yarıyor.

4) Mide ve barsak problemi olan bireylerin maydanoz suyu içmesi ile sindirim sistemi rahatsızlıklarının azaldığı bir gerçektir. Ayrıca şişkinlik için de belirli sıklıklarda içilebilir.

5) Özellikle ödem sıkıntısı olan bireylerin vücutlarındaki fazla suyun atılması için maydanoz suyu kesin çözüm olmakla birlikte sürekli olarak içilmesi önerilmez. Çünkü belirli bir düzeyde içilen maydanoz suyu vücudunuzda ödem olmadığında, vücudunuzun ihtiyacı olan suyun da atılmasına neden olur.

6) Folik asit içeriği yüksek olan maydanoz, sinir sisteminin daha düzenli çalışmasında da önemli bir göreve sahiptir.  

C VİTAMİNİNDEN ZENGİN, VÜCUT DİRENCİNİ ARTIRAN LAHANA İLE MAYDANOZLU ENFES BİR DOLMA TARİFİ! 

False