GeriSerkan Tutar C vitamininden zengin yeşilbiber stresi azaltıyor
MENÜ
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

C vitamininden zengin yeşilbiber stresi azaltıyor

C vitamininden zengin yeşilbiber stresi azaltıyor

Stresi azaltan besinler ve sağlığa faydaları…

Stres altındaki kişilerin iştah durumu kişiden kişiye değiştiğini ancak genel olarak stresli kişilerin daha fazla karbonhidratlı yiyeceklere yöneldiğini vurgulayan Uzman Diyetisyen Serkan Tutar, stresi azaltacak besinler ve bu besinlerin faydaları hakkında bilgiler verdi.

Hepimizin bildiği gibi stres durumunda duygu durum bozukluğu nedeni ile kilo alımı söz konusudur. Peki bölgesel yağlanmanın, özellikle karın bölgesi yağlanmanın en temel nedenlerinden birisinin de stres faktörü olduğunu biliyor musunuz? Kronik stres, hiyerarşik konumdaki yer ile bel çevresi genişliği birebir ilişkilidir. Yapılan birçok çalışma göstermiştir ki karın bölgesi yağlanması alt statüdeki bireylerde daha yüksek seviyededir ve vücuttaki depolanma şeklini de değiştirebilir. Stresle ortaya çıkan yağ, vücut için en tehlikeli olan yağdır. Stresin küresel obezitede ciddi anlamda rol oynadığı gözlemlenmiştir.

Stresli kişiler daha fazla karbonhidratlı yiyeceklere yöneliyor

Stres durumunda iştah mekanizması kişiden kişiye göre etkilenmektedir. Ama genel olarak bakıldığında mutluluk hormonu adı verilen seratonini arttırmak için kişiler daha fazla karbonhidratlı besinlere yönelirler. Özellikle vücuda alınan fazla karbonhidrat ise karın bölgesi yağlarının temelini oluşturmaktadır. Bazı bireyler ise stresli durumlarda daha az besin tüketirler. Bu durum çok nadir olarak görülse de kişilerin yoğun stres ve bozuk psikoloji nedeni ile yemek yeme yerine daha farklı eğilimleri (fazla uyuma, iş yapmama, sürekli uyuşukluk gibi) vardır.

Hollanda’da yapılan bir araştırmada, stresin kalıcı etkilerinin olup olmadığı gözlenmiştir. Vücutlarımızın açlığa verdiği tepkinin diğer stres kaynaklarına verilen tepkiyle aynı olduğu bilinmektedir. Savaş zamanında hamile olan kadınların fetüslerinin stresten etkilenip etkilenmediklerini anlamak için çalışmaya başladı. Yaklaşık 2400 kişi üzerinde yapılan çalışmada, anne karnında strese maruz kaldıklarını ve bundan 60 yıl sonrasında hala bunun sıkıntılı sonuçlarını çektiklerini söyleyebiliriz. Kıtlık sırasında gebe kalınan çocukların 60 yaşlarına geldiklerinde kalp ve damar hastalıklarına yakalanma risklerinin daha yüksek olduğu bulunmuştur. Ayrıca kolesterol seviyeleri normalin çok daha üstündedir. Ayrıca bu bireylerden bazılarının manik-depresif, bipolar rahatsızlıklarına da yakalandıkları gözlemlenmiştir. Bu kişilerin kiloları incelendiğinde ise normale göre daha yüksek beden kitle indeksine sahiptiler.

Erken yaşlanmaya neden oluyor

Stres durumunda kişinin beyin kimyası da olumsuz olarak etkilenir. Yetişkinlerin öğrenme kapasiteleri daha düşük seviyededir. Uyum gösteremeyen şekilde değil de strese uyan şekilde tepki verme kapasiteniz; depresyona ne kadar kolay girdiğiniz, psikiyatrik bozukluklara karşı ne kadar savunmasız olduğunuz, tüm bunlar yaşamın erken dönemlerinde yaşanılan ve erkenden maruz kalınan stresin yaratmış olduğu olumsuz etkileyebileceği alanlardır.

Yaşam süresi ve kişinin yaşam statüsünün stresle birebir ilişkisi vardır. Stres altında yaşayan bireylerin daha çabuk yaşlandığı ise yine yapılan çalışmalar sonucunda görülmüştür.

Stresi azaltan besinler nelerdir?

Gün içerisinde yaşanan sıkıntılar sizde strese neden olabilir. Ayrıca sizin kişisel problemleriniz de buna eklenince gününüz katlanılmaz bir hal alabilir. Bu sıkıntıları besinler çözmese de strese bağlı vücudunuzda hormonal olarak meydana gelecek değişiklikleri besinler ile azaltabilirsiniz.


Muz

C vitamininden zengin yeşilbiber stresi azaltıyor

İçerisinde potasyum bulunan besinlerin başında gelen muz, sakinleşmeniz için en önemli besinlerden birisidir. Ayrıca mutluluk hormonu seratoninin salgılanmasını da sağladığı için günlük stresinizin azalmasını sağlayacak başlıca besin kaynaklarından birisidir.


Ceviz

C vitamininden zengin yeşilbiber stresi azaltıyor

Ceviz özellikle uyku problemi olan bireylere önerilir. Çünkü ceviz tükettiğinizde melatonin adı verilen ve kişiyi sakinleştiren, daha rahat uyumasını sağlayan hormon salgılanır. Bu sebeple günde 2-3 tam ceviz tüketmeniz stresinizi azaltacaktır.


Balık

C vitamininden zengin yeşilbiber stresi azaltıyor

Kan şekerinin dengeli olması, stresin yaşanmaması için önemlidir. Düşük kan şekeri bireylerin sinirlenmesine ve ekstra strese girmesine neden olabilir. Protein, kan şekerinin dengeli olması için en önemli besin öğesidir. Balıklar; özellikle ton balığı, somon, uskumru gibi yağlı balıklar hem protein içerikleri hem de içeriğinde bulunan omega-3 nedeni ile beslenme programlarında bulunması gereken bir besindir.


Yeşilbiber

C vitamininden zengin yeşilbiber stresi azaltıyor

Stresi azaltmada C vitamininden zengin beslenmenin, adrenalin seviyesini arttırdığı ama daha da önemlisi stresi azalttığı gözlenmiştir. Yeşilbiber hepimizin bildiği C vitamini kaynakları olan portakal ve mandalinadan daha yüksek C vitamini içeriğine sahiptir. 

False