GeriSerap Melek Kılıç Çok konuşulan fotoğrafa uzmanlar ne diyor?
MENÜ
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Çok konuşulan fotoğrafa uzmanlar ne diyor?

Çok konuşulan fotoğrafa uzmanlar ne diyor?

Hakan Ural ve kızı Melisa’nın tartışılan fotoğrafına uzmanından yorum geldi.

Hakan Ural ve Sibel Can'ın kızları Melisa Ural'ın bugün Facebook' ta paylaştığı fotoğraf sosyal medyada büyük yankı uyandırırken Hürriyet Dünyası yazarları tarafından da farklı şekillerde yorumlandı. Peki ya, bir aile terapistine göre bu durum nasıl değerlendirilmeli? 

“Her şeyden çok sevdiğimiz çocuklarımıza sevgimizi ifade etmenin bir biçimi olan ‘tensel temas’ bazen telafisi çok zor travmalara da neden olabiliyor. Hakan Ural ve kızı Melisa’nın baba-kız ilişkisini yansıttıkları bu öpücük görünürde zararsız olsa da, geçmişten günümüze aktarılmış olması beklenen mahrem alan sınırlılığının ihlaline yönelik riskler içeriyor” diyen Aile Terapisti-Pedagog Serap Melek Çavuş Kılıç, bu durumun ayrıntılarını şu şekilde açıkladı:

“Kendisini büyüten anne babadan esinlenerek hayata karşı bir bakış açısı kazanan çocuklarımız, ebeveynleri ile olan ilişkilerinde kendi ahlak çerçevelerini oluşturmaya başlıyorlar. Anne ve baba ile iletişiminde kullandığı tensel temas öğeleri ve sevgi sözcükleri, bir süre sonra çocuğunuzun dış dünyayla gerçekleştirdiği sevgi alışverişinde temel mekanizmalar haline dönüşüyor. Yani siz anne babalar olarak çocuklarınızı severken cinsel öğeler içeren davranışlara dair pekiştirici tepkilerde bulunduğunuzda, çocuğunuz dış dünyadan gelebilecek istismar amaçlı davranışları ayırt edemeyebiliyor. Hakan bey ve kızı Melisa’nın baba-kız ilişkisini yansıttıkları bu öpücük görünürde zararsız olsa da, geçmişten bu güne aktarılmış olması beklenen mahrem alan sınırlılığının ihlaline yönelik riskler içeriyor.

Babası veya annesi tarafından çocukluk çağına kadar karşı cins ebeveynle banyoya girmek, sürekli kucağa alınıp hoplatıp zıplatarak sevilmek, dudak dudağa öpüşmek, erojen ve cinsel öğe içeren bölgelerin (popo, göğüs, penis) ebeveynler tarafından rahatça sevilip okşanması, ilk bakışta masumca gelse de ilerleyen zamanlarda çocuğumuzun, bir başkası tarafından aynı şekilde istismara uğramasına neden olabiliyor. Yani öz anne- baba tarafından cinsel çağrışımlar içeren bir tarzda sevilen çocuk, bir akraba, komşu veya yabancı bir kişi tarafından da aynı şekilde sevildiğini sanarken cinsel tacize maruz kalabiliyor. Çocuğun tacizi algılayamama nedeni ise anne ve babadan öğrendiği sevgi ifade şeklinin bu yönde olmasıdır.”

Bu nedenle anne ve babaların çocuklarını severken onların mahrem alanlarına saygılı olmalarını dile getiren Çavuş, çocuklarımızı dış dünyadan gelebilecek tehlikelerden koruyabilmemiz için önce kendi ilişkimizdeki sınırları iyi çizmemiz gerektiğini belirtti.

Hazırlayan: Nilay Uzun

False