GeriSerap Melek Kılıç Aşkın sihirli dokunuşu
MENÜ
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Aşkın sihirli dokunuşu

Aşkın sihirli dokunuşu

İşte, 14 Şubat Sevgililer Günü'nde her şeyiyle aşk...

Sevgi, şüphesiz insanoğlunu var eden ve varlığını devam ettirmesine yardımcı en temel ihtiyaçlardan birisidir. İnsan hayatı üzerinde ne denli etkili olduğunu anlamak için sadece hissetmek dahi yeterli olsa da bunu kanıtlayacak çok fazla bilimsel araştırma söz konusudur. Gelin, biz de sevgililer gününde aşkı analiz edelim.

Öncelikle aşık olduğumuzu ifade ettiğimiz durumlarda harekete geçen ve bütün vücudumuzu etkisi altına alan endorfin hormonu salgılanır. Endorfin hormonu, beyinde bulunan ve hoşluk duygusunun yanı sıra ağrı kesici özelliğe de sahip bir grup proteine verilen ortak bir isimdir. Endorfinin beyindeki haz merkezleri ile ilgili olduğuna dair birçok araştırma yapılmaktadır ve birçoğu da bu durumu doğrular niteliktedir.

Bunun yanı sıra, cinsel isteğimizdeki artışın fizyolojik sinyallerini veren kadınlarda östrojen, erkeklerde ise testosteron olarak adlandırılan hormonların da salgılanması ile birlikte insan vücudunda hissedilen haz duygusu, sevginin ve daha ileri düzeyde aşkın, hayatımızda ne denli önemli bir yere sahip olduğunun göstergesidir. Bu nedenle de aşk ve sevgi, her daim vücudumuzun en önemli fiziksel ihtiyaçlarından biri ve bize yaşam enerjisi veren en nadide duygudur.

Aşkın Psikolojik Boyutu

Sevginin fizyolojik etkisinin yanı sıra psikolojik olarak da müthiş bir ağrı kesici, ayakları yerden kesen, içimizde çiçeklerin açtığı kelebeklerin uçtuğu tarifsiz duyguların yaşanmasına yardımcı büyülü bir etkisi de vardır ve bu etkinin adı da AŞKtır.

Aşkı hissetmenin yanı sıra karşımızdaki kişiye hissettirmek de büyük keyif verir ve bunun çok çeşitli yolları vardır. Hiç beklenmedik bir anda gelen bir mektup veya telefon görüşmesi ya da küçük bir hediye, özenle hazırlanmış ve sadece size özel baş başa yiyebileceğiniz güzel bir akşam yemeği ya da sadece sevginizi ifade edeceğiniz birkaç güzel cümle... Özellikle son yıllarda modası geçmiş bir yöntem olan posta yoluyla mektup yollama, nostalji açısından etkileyici olmakla birlikte, elektronik posta veya telefon mesajından daha kalıcı ve somut olması açısından da etkileyici olabilir.

Günlük yaşamın koşuşturması içerisinde bizim için çok önemli olsalar da kimi zaman sevdiklerimizi ihmal edebilmekteyiz. 14 Şubat Sevgililer Günü’nde olduğu gibi her yıl tüm dünyada kutlanan bu ve benzeri özel günler bize, sevdiklerimiz için özel bir şeyler yapma şansı tanıyor. Bu fırsatı değerlendirmek ve sevdiklerimize kendilerini özel hissettirmek bizim elimizde.

Serap Melek Çavuş Kılıç
Aile Terapisti 

False