Zorunluluklardan bize kalan yaşam

Her gün trafikte geçen zaman ortalama 2 saatten yine 60 senelik bir yaşamda 5 yıl sürer. Her gün iletişim ve haberleşme amacıyla geçirilen süre de yine 2 saatten 60 senelik bir yaşamda 5 yıl sürer.

Haberin Devamı

Ortalama bir insan her gün yaşadığı 24 saatin aslında en fazla 18 saatini bilinçli olarak geçirir, geri kalan minimum 6 saatlik uykuda bilinci tamamen kapalıdır. Bu açıdan bakınca karşımıza şöyle çarpıcı bir rakam çıkar: Ortalama 60 senelik bir yaşamın en az 1/4'ü yani 15 senesi "bilinçsiz" olarak geçmektedir.

Bunun yanı sıra yaşamın ilk 5-10 yılı olan çocukluk dönemi de aynı şekilde bilinçsiz olarak geçmektedir.

Her gün kişisel bakım, temizlik, giyim, ev işi gibi işler, günde 2 saatten, ortalama 60 senelik bir yaşamda toplam 5 yıl sürer.

Her gün 3 öğün yemek temin etme ve yeme günde 2 saatten yine 60 senelik bir yaşamda 5 yıl sürer.

Her gün trafikte geçen zaman ortalama 2 saatten yine 60 senelik bir yaşamda 5 yıl sürer.

Her gün iletişim ve haberleşme amacıyla geçirilen süre de yine 2 saatten 60 senelik bir yaşamda 5 yıl sürer.

Haberin Devamı

Cumartesi-pazar ve resmi tatil günleri, özel izinler hariç 1 yılda 138 gün eder. Bu durumda bir yılda 227 iş günü kalır. Günde 8 saatten, 60 senelik yaşamda 12 yıl çalışarak geçmektedir.

Yani; 60 senelik yaşamın;

15 yılı uykuda + 10 yılı çocukluk + 5 yılı bakım yaparak + 5 yılı yemek yiyerek + 5 yılı trafikte + 5 yılı haberleşme trafiğinde +12 yılı da çalışarak = 57 yıl.

Bu toplama hastalıklarla geçen zaman dahil değildir. Bu durumda geriye sadece 3 yıl kalır. Düşünmek, araştırmak, akıl etmek, yaşamak ve kendimize ayıracak sadece ve sadece 3 yıl kalır!...

3 KOCA YIL!!!!

Hakkını vererek kullanın, hayat o kadar kısa ki aslında ama yapacak şeyleri olanlar için çok uzun... Siz hangisini yaşamak isterseniz, seçim sadece size ait!

Eğer günlük işlere dalıp giderseniz, hayat akıp gider ellerinizin, avuçlarınızın arasından su gibi ve siz tutamazsınız tek bir damlasını dahi...

Yaşamaksa, hayatın her anında yaşayabilirsiniz. Uykuda bile!

Uyurken bile rüyalarımızı yönlendirebileceğimizi söylüyor bilim adamları ve araştırmacılar.

Eğer hayatı ve bize getirdiklerini, olup bitmesi gereken ve başımıza gelmiş dert olarak görüyorsak, ne söyleseler nafile. Ama keyif alıyorsak, hayatla beraber akıp gideriz evrenin sonsuzluğuna.

Haberin Devamı

Hayatlar bizim onlara ne anlam yüklediğimizle doğrudan doğruya ilişkilidir.

Hayatınız size göre nedir?

Yazarın Tüm Yazıları