Sevgi ve öpücük

Önce kendimize günaydın diyerek başlamalıyız güne.

Haberin Devamı

Adam 3 yaşındaki kızını, gayet pahalı kaplama kağıdını ziyan ettiği için azarlamıştı. Küçük kız, koskoca bir yaldızlı kağıdı bir kutuyu eğri büğrü sarmak için kullanmıştı. Yılbaşı sabahı küçük kızı, paketi getirip "Bu senin babacığım" dediğinde çok üzüldü. Acaba gereğinden fazla mı tepki göstermişti kızına. Bir gece evvel yaptığından utanarak, kutuyu açtı. Fakat kutunun içi boştu. Kızına gene çıkıştı; ‘‘Birisine bir hediye verdiğinde, kutunun içinde bir şey olması lazım. Bunu da mı bilmiyorsun küçük hanım?’’ Küçük kız gözlerinde yaşlarla babasına baktı. 'O kutu boş değil ki baba! İçini öpücüklerle doldurmuştum!' Babası o kadar çok üzüldü ki, koştu, kızına sarıldı. Beraberce ağladılar.

Adam o kutuyu ömrünün sonuna kadar sakladı. Ne zaman keyfi kaçsa, ne zaman morali bozulsa, ne zaman kendini kötü hissetse, kutuya koşar, içinden minik kızının sevgi ile doldurduğu hayali öpücüklerden birini çıkarırdı. Aslında bütün insanlara böyle bir kutu mutlaka verilmiştir. Zor zamanlarda bu kutuyu çıkarıp içine bakabilmeyi başarmak, mutluluğun anahtarlarından biri olsa gerek.

Haberin Devamı

Sevgi ve öpücük

Hepimiz zaman zaman bunalırız, hayat üstümüze üstümüze gelir, sıkılırız. Ama emin olun sizin de zor zamanlarınızda sizi mutlu edebilecek, böyle sayısız kutularınız vardır. Bütün mesele kendinizi günlük hayatın telaşında sorunların içinde unutmadan önce kutularınızı hatırlamaktır.

Bugün yeni bir haftaya daha başlıyoruz. Birçoğumuz iç sıkıntılarıyla, yorgun ve kafasında dolaşıp duran pek çok sorunla başlıyor yeni haftaya. İşimiz, eşimiz, çocuklarımız derken kendimizi unutuyoruz bu hayatın akıp giden döngüsünün içinde. Oysa böyle olmamalı ve önce kendimize günaydın diyerek başlamalıyız yeni güne, yeni haftaya. Bu gün, bundan sonraki hayatınızın, yani geri kalan ömrünüzün ilk günüdür.

Muhteşem bir ilk gün olsun hepimiz için. Özellikle hep yeni başlangıçlar isteyenler, bir gün yaparım diyenler için bilmelisiniz ki o bir gün hiç gelmeyecek; eğer şimdi başlamazsanız. Ertelemeyin. İsteklerinizden vazgeçmeyin ve herkesten önce, her şeyden önce kendinizi sevin. Sevgili Üstün Dökmen hocanın muhteşem dizeleriyle aslında en önemli olanın siz olduğunu, kendinizi mutlu etmeden başkalarına mutluluk veremeyeceğinizi hatırlatmak isterim.

Haberin Devamı

Selam ver yola çıkınca, her sabah bulutlara selam ver. Taşlara, kuşlara, atlara, otlara, insanlara selam ver. Sonra çıkarıp cebinden aynanı bir selam da kendine ver. Hatırın kalmasın el gün yanında bu dünyada sen de varsın! Üleştir dostluğunu varlığa, bir kısmı seni de sarsın.

Hatırlatmak isterim ki bu hayatı anlamlı kılacak sadece sizsiniz. Kendi hayatınız için siz bir şeyler yapmazsanız başkası yapmayacak, siz kendinizi sevmeden başkası sevmeyecek. O zaman önce kendimize bir selamı çok görmeyelim. İçimizdeki çocuğu ihmal etmeden, çocuklarımızla mutlu günler diliyorum. Size verilen kutuları boş sanmayın. O kutular sevgi dolu, öpücük dolu, mutluluk dolu.

Haberin Devamı

Sevgiyle, mutlu haftalarınız olsun!

Yazarın Tüm Yazıları