GeriSerap Duygulu Ona fark ettirmeden evden ayrılmayın!
MENÜ
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Ona fark ettirmeden evden ayrılmayın!

Ona fark ettirmeden evden ayrılmayın!
Abone Olgoogle-news

Anneden ayrı kalmak çocuklar açısından önemli bir soruna dönüşebilir!

Uzun veya kısa süreli ayrılıklar hem ebeveynler hem de çocuklar açısından zor bir durum. Psikolog Serap Duygulu, iş seyahati veya başka bir nedenden dolayı çocuğundan ayrı kalmak zorunda olan ebeveynlere tavsiyelerde bulundu. Duygulu, yola çıkmadan önce çocukları bilgilendirmenin önemli olduğunu söyledi ve ailelere “Ona fark ettirmeden evden ayrılmayın” uyarısında bulundu.

Anne baba olmak demek, kendinden önce bir başka canlının varlığını, duygularını ve hayatını önemsemek demektir. Çocuğunuza verdiğiniz önemle diğer her şey yer değiştirir. Bütün bu değişimler elbette bir günde olmaz, zaman içinde adım adım ebeveyn olmanın getirdiği sorumlulukları üstlenir ve hayatınızın akışını yeni durumunuza göre yeniden düzenlemeyi öğrenirsiniz.

Çocuklara yeterince zaman ayrılmalı

Günümüzde özellikle kadınların da iş hayatında yer almaları nedeniyle anne ile çocuk arasındaki ilişkide bazı sorunlar da baş gösterdi. Yoğun iş hayatı nedeniyle bazı anneler çocuklarıyla istedikleri kadar zaman geçiremiyorlar, beraber oldukları zamanda ise yetersiz kaldıklarını düşünerek suçluluk duyuyorlar. Zira, işten yorgun gelen anne babanın çocuğun ihtiyaçlarına yeterince cevap verebilmesi, onunla kaliteli zaman geçirmesi beklenir. Bu ihtiyaçları doyurulamayan çocuklarda hırçınlık, inat, öfke nöbetleri görülebilir. Zaman içinde farklı sorunlar hatta davranış bozuklukları ortaya çıkabilir ki bunların hepsi aslında karşılık verilmeyen ihtiyaçların göstergesidir. 

İş gereği seyahat eden ebeveynler dikkat!

İş hayatının yoğunluğuna ek olarak bazı anne babaların zaman zaman seyahat etmelerini gerektiren çalışma koşulları olabilir ya da çocuklarından bir süreliğine ayrılmak zorunda kalabilirler. Doğru planlama yapılmadığında bu ayrılıklar özellikle çocuklar açısından ciddi sıkıntılara yol açabilir. Anne babanın yokluğu bir anlamda evdeki düzenin bozulması anlamına gelir. 

Özellikle bir yaş altındaki çocukların devam duyguları henüz gelişmemiştir. Bu nedenle annelerinin ne zaman döneceğini anlayamaz ve geri gelmeyeceğini zannederler. Özellikle birkaç günü aşan anne yokluğunda terk edilmiş olduğu hissine kapılabilirler.

Bakıcı yerine aile büyükleri tercih edilebilir

Anne etkisi çocuk üzerinde çok önemlidir. Bazı durumlarda annenin manevi ya da maddi olarak yokluğundan kaynaklanan ‘anne sendromu’ ortaya çıkabilir. Çocuklar için aile bütünlüğü, evde bir düzenin olması ve bu düzenin bozulmaması da tahminlerin ötesinde önem taşır. Süre ne olursa olsun anneden ayrı kaldığında çocuğun bu süre içinde bakıcı yerine aile büyükleriyle beraber olması tercih edilebilir. Çocuklar büyükanne ve dedelerine düşkündürler. Ebeveynlerinin birkaç günlük yokluğu sırasında çocuğun bütün ilgisi aile büyüklerine yöneleceği için anne baba yokluğu o kadar sıkıntılı yaşanmayacaktır.

Uzun süreli ayrılıklar çocuklarda kaygı bozukluğu yaratabilir

Özellikle anneden ayrı kalmak çocuklar açısından önemli bir soruna dönüşebilir. Sağlıklı bir tutum oluşturulamazsa çocuklarda davranış bozuklukları, alt ıslatmalar, bebekliğe dönüş, hatta kazanılmış becerilerde gerileme görülebilir. Bütün bunların sebebinin zaman zaman ayrı kaldığı annesinin ilgisini çekmek, daha çok beraber olmak için tekrar bebekleşmek olarak düşünülmemelidir. Birkaç günlük ayrılıklarda çok önemli sorunlar olmamakla beraber, uzun süreli ayrılıklarda çocuklarda kaygı bozuklukları gelişebilir, güvensizlikler oluşabilir.

Ona fark ettirmeden evden ayrılmayın

Kısa süreli ayrılıklarda bu durumu çocuklarına anlatabilen anne babalarda böyle olumsuz bir tabloyla karşılaşılmaz. Bütün mesele annenin ayrılık öncesi ve sonrası genel tutumlarında yatar. Yola çıkmadan önce çocuğu bilgilendirmek yerine ona fark ettirmeden evden ayrılmak ya da çocuğun yanlış bir davranışında onu evden gitmekle tehdit etmek son derece olumsuz ebeveyn tutumlarıdır. Maalesef bu tip davranışlarda bulunan anne babalar hala var. İstenmeyen durumlarda, örneğin anne baba ayrılıklarında ve çocuğun babaya verildiği hallerde çocuğun mümkün olduğu kadar sık anneyle görüşmesine zemin hazırlanmalıdır. Bu, çocuğun psikolojik sağlığı için son derece önemlidir.

Annelik çok önemli bir sorumluluktur ve tüm ömür boyu sürecek bir yolculuktur. Attığımız her adımın, yaptığımız her eylemin çocuklarımızın hayatında çok önemli izler bırakacağını unutmamak gerekir.

False