GeriSerap Duygulu Kumar ne zaman bağımlılığa dönüşür?
MENÜ
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Kumar ne zaman bağımlılığa dönüşür?

Kumar ne zaman bağımlılığa dönüşür?
Abone Olgoogle-news

Kumar alışkanlığı sadece erkeklerde görülmüyor.

Çok konuşulmayan ama birçok bireyi ve dolaylı olarak aileyi etkileyen en önemli sorunlardan birisidir kumar oynamak. Peki kumar oynamanın altında yatan sebepler nelerdir, ne zaman bağımlılığa dönüşür ve aileyi nasıl etkiler? İşte tüm bunların cevabını Psikolog Serap Duygulu veriyor.

Kumar oynamak para ya da maddi bir takım bedeller karşılığında daha büyük kazançlar elde etme umudu ve beklentisinin diğer bir adıdır. Ancak burada durum bir alışkanlık haline gelmiştir ve bu şekliyle de bağımlılıktır. Genel olarak bir dürtü kontrol sorunu olarak tanımlanır. Maalesef diğer ülkelerde olduğu gibi bizim ülkemiz için de psikolojik, sosyolojik ve ekonomik bir sorundur.

Kumar oynamanın altında yatan sebepler

Kumar oynamanın altında kişinin bir takım yetersizlik duyguları, özgüven sorunları, kaygı bozuklukları, depresyon, çaresizlik ve yoğun suçluluk duyguları gibi bozukluklar ve psikolojik sorunlar yatar. Kişi kumar oynayarak hayatında elde edemediği birçok kazanımı ya da konforu elde edebileceğine dair bir inanç geliştirmiştir ve bu şekilde kumar oynamakla bir tür haz yani tatmin duygusuna ulaşır. Kumar oynayarak hiç kimsenin refaha ulaştığı ya da maddi kazançlar elde ettiği görülmemiştir çünkü kişi kazansa dahi kazandığından daha fazlasını kazanmak için elinde bulunan her şeyi koyarak tekrar kumar oynamaya devam eder. Bu bir tür kısır döngüdür ve kumar oynayan kişi içine düştüğü durumu asla bir sorun olarak görmez. Aileyi de sarsan önemli sorunlarla karşılaşıldığında yine aile bireylerinin yönlendirmesiyle kumar alışkanlığından kurtulmak amacıyla yardım almaya başlayabilir. Ancak kişinin kendi kararı ve isteği olmadan yapılacak her tür destek ve yardım yüzeysel kalabilir.

Kumar bağımlılığa ne zaman dönüşür?

• Kişi kumar oynama düşüncesini kafasından atamıyor ve sadece oynayacağı oyun üzerine düşünüyorsa,

• Paraya ihtiyaç duyduğu halde kumara para yatırmaya başlamışsa,

• Bu alışkanlıktan kurtulmak için zaman zaman oynamayı bırakma denemeleri yapıyorsa, bu süreçte sıkıntı, suçluluk ve öfke duyguları artıyorsa,

• Kumar oynadığına dair yakınlarına yanlış bilgiler veriyor ve oynamadığını söylüyorsa,

• Kumar oynamak için yakınlarının maddi değeri olan eşyalarını ve paralarını almaya başlamışsa,

• Yasa dışı olan hırsızlık, dolandırıcılık, madde kullanımı ve satışı, zimmetine para geçirmek vb gibi eylemlerde bulunuyorsa,

• İş ve kişisel hayatında önemli kayıplar yaşıyor, fırsatları kaçırıyorsa,

• Aile içi iletişim bozulmuş ve çatışmalar yaşanmaya başlamışsa,

• Psikolojik veya fiziksel şiddete başvuruyorsa,

Kumar bağımlılığından söz edebiliriz. Kumar oynama alışkanlığı eğer tedavi edilmezse kendi kendine düzelecek bir durum değildir aksine giderek daha ağırlaşan bir tabloyla karşılaşırız.

Kumar oynayan kişilerin eşlerinde stres görülüyor

Yapılan araştırmalar, kumar oynayan kişilerin eşlerinin de ciddi stres ve bu strese bağlı olarak fiziksel sağlık sorunları yaşadığını göstermiştir. Aynı şekilde depresyon, agresiflik, güven kaybı ve şüphe takıntısı gibi psikolojik rahatsızlıklar da gözlenmiştir. Araştırmaların ortaya koyduğu diğer bir sonuca göre, kumar oynayan bireylerin boşanma, şiddet ve istismar vakaları yaşadığını ve yaşattığı görülüyor. Kumar alışkanlığı olmayan bireylerle kumar oynayan bireylerin aileleri karşılaştırıldığında, kumar nedeniyle boşanmaların belirgin şekilde fazla olduğu dikkat çekicidir. Ayrıca belki de en üzücü nokta, kumar bağımlısı olan ailelerde cinsel, duygusal ve fiziksel olarak çocuk istismarının normal ailelere oranla ciddi anlamda yüksek olmasıdır.

Kumar alışkanlığı sadece erkeklerde görülmüyor

Kumar alışkanlığının en çok erkekler arasında görüldüğü düşünülse de kadınların da özellikle son yıllarda kumara yöneldikleri biliniyor. Kadınlarda ve erkeklerde kumara yönelmenin altında farklı nedenler olsa da genel olarak aynı sebeplerle ve sonuçlarla karşılaşıyoruz. Sonuç olarak kumarın düzeyi ve oynayanın cinsiyeti gibi konulardan çok ne şekilde yardım alınacağının iyi değerlendirilmesi gerekiyor. Kumarın son derece yıkıcı sonuçlar oluşturacağını unutmadan olabilecek en erken dönemde yardım almak sadece kumar oynayanı değil, tüm çevresini de kurtaracak bir destektir. Kumar bağımlılığının tedavisi vardır ve hiçbir zaman geç değildir, mutlaka profesyonel yardım almak gerektiğini unutmamak gerekir. 

False