GeriSerap Duygulu İşte, Gerçek Yaşam Ustalarımız
MENÜ
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

İşte, Gerçek Yaşam Ustalarımız

İşte, Gerçek Yaşam Ustalarımız

Yaşlılar haftasının başladığı bu özel güne özel bir yazı...

Uzun ve belki de yorucu bir hayat sürecinin doruk noktasıdır yaşlılık… Yaşlı olmak zaman zaman olumsuzluklarla beraber kullanılmış bir kavramdır sanki mutsuz olunması gereken bir dönemmiş gibi. Oysa hayatın en tepe noktasıdır yaşlılık. Yaşlılar haftasının başladığı bu önemli günde yaşlılığın çok özel bir dönem olduğunu ve büyüklerimizin kıymetini bilmemiz gerektiğini anlatıyor, Psikolog Serap Duygulu.

Geçmişle geleceğimiz arasında bir köprü olan, bize deneyimlerini aktarması gereken, güzel yıllar yaşamasa da güzel yaşlılıklar yaşamasını dilediğimiz insanlarımız, yaşlılarımız. Onlar bizim geçmişten gelen yarınlarımız aslında. Onlarda geleceğimizi görmemiz gerekmez mi? Bizler de yaşlanmayacak mıyız? Ya da yaşlanmak istemez miyiz? Çocuklarımızı büyütmek, torunlarımızı görmek, onlarla çocukluğumuza ve geçmişimize dönmek istemez miyiz?

Binbir eziyetle büyüttüğümüz yavrularımızın mutluluklarını görmekten mutlu olmak zamanıdır yaşlılık. Hayatın bütün yüzlerini görmek, bütün sürprizlerini yaşamış olmak sevincidir.

Yaşlılık, hayattan el etek çekmek demek değildir; yaş almaktır sadece. Yaşadıklarına yeni deneyimler ve yeni yıllar eklemektir. Hayattan vazgeçmek ruhun yaşlanmasıdır ama yaşlılık dediğimiz şey tam anlamıyla tecrübe demektir.

Büyüklerimizin Kıymetini Bilelim

Peki bizler, tecrübeleriyle bize yol gösterecek donanıma sahip yaşlılarımıza gerçekten hak ettikleri değeri veriyor, onların kıymetini biliyor muyuz?

Gelişmiş toplumlarda yaşlılık değerli olmak anlamına gelir. Yaşlı insanlar kendi hallerinde bir köşede unutulmaz aksine yaşlıların görüşlerine, düşüncelerine ve deneyimlerine büyük önem verilir. Bizim kültürümüzde de yaşlı insanlar toplum yaşamı üzerinde büyük önem taşır, yaşlılara saygı gösterilmesi esastır. Onların deneyimlerinin ve görüşlerinin yolumuza ışık tutacak bir rehber olduğunu unutmamak gerekiyor.

Dünya nüfusunun % 10’u yaşlı bireylerden oluşuyor. Yaşlılığın özel bir süreç olması sebebiyle, yaşlanma ayrıcalığına ulaşmış insanlara sevgi ve saygı duygularını dile getirmek için 18-24 Mart tarihleri arasında yaşlılar haftası kutlanıyor. Dünya Sağlık Örgütü tarafından 1982 yılında ‘Yaşlılar Haftası’ olarak ilan edilmiş olan bu hafta ülkemizde de sadece bu hafta ile kalmamakla beraber yaşlılarımızı bir kez daha hatırlamak ve karşılaştıkları sorunları azaltmak ve çözmek amacıyla bir fırsat olarak düşünülmelidir.

Bir grup genç de yaşlılarımızı unutmadı ve bu konuda sosyal sorumluluk projesi başlattı. Sosyal paylaşım sitesi Facebook'ta kurulan “Sosyal Sorumluluk” adlı çoğunluğu üniversite öğrencilerinden oluşan grup, her ay 3-4 kez bir araya gelip, İstanbul'daki huzurevlerini ziyaret ederek, ihtiyaç sahibi ve kimsesiz yaşlılara, kişisel istekleri doğrultusunda eşya yardımında bulunuyor. Siz de bu gruba katılarak yaşlılarımıza sadece manevi destek verseniz bile onlar için büyük mutluluk.

Atatürk’ün de yaşlılarımız için söylediği muhteşem sözünü hatırlayalım:

“Bir milletin yaşlı vatandaşlarına ve emeklilerine karşı tutumu; o milletin yaşama kudretinin en önemli kıstasıdır. Geçmişte çok güçlüyken, tüm gücüyle çalışmış olanlara karşı minnet hissi duymayan bir milletin, geleceğe güvenle bakmaya hakkı yoktur.”

Hayatlarımızı, var olmamızı borçlu olduğumuz yaşlılarımızın hak ettikleri değeri sağlıkları yerindeyken ve hala yanı başımızdalarken vermemiz gerektiğini hiç unutmayalım. 

False