GeriSerap Duygulu Hamile babalar
MENÜ
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Hamile babalar

Hamile babalar

Doğum sancıları başladığında aynı sancıyı hissetmeyen baba adayları olur mu hiç!

Doğum sancılarınızın geldiğini hissettiğinizde hemen hemen bütün baba adayları gibi eşiniz de paniğe kapılacaktır. Eşiniz aslında pek çok nedenden dolayı heyecan yaşayacaktır. Örneğin:

•Size olumsuz bir şey olmasından,
•Bebeğinizin sağlıklı doğup doğmayacağından,
•İşlerin ters gidebileceğinden,
•Bebeğine karşı sevgi hissetmeyeceği gibi endişelerden dolayı ciddi olarak heyecanlanır ve korkar.

Babaya Doğum Telkini

Son yıllarda baba adayları da hamile olan eşleriyle birlikte pek çok bilgilendirme seminerlerine ve kurslara katılmakta, hem hamilelik hem de doğumla ilgili gerekli bilgileri alabilmektedirler. Özellikle doğum süreciyle ilgili ciddi anlamda donanım kazanabildikleri için bu türde kursların büyük yararı vardır.

Eşiyle birlikte hastaneye kadar olan yol arkadaşlığında neler yapabileceğinden, hazırlıksız yakalanılmış bir erken doğum başlangıcında nasıl davranması gerektiğine kadar her şeyi öğrenebildikleri bu seminer ya da kursların sonucunda baba adaylarının endişeleri belirgin şekilde azalmaktadır.

Bütün hamilelik sürecinizde eşiniz sizin en büyük destekçiniz olacaktır. İhtiyaç duyabileceğiniz her şeyi öğrenmesinin yanında, doğumunuza giderken bu malzemeleri hazırlamanız konusunda size destek olmalıdır. Şu bir gerçektir ki, doğumunuz başladığında sakin kalması gereken ilk kişi babadır.

Hastaneye giderken önceden hazırladığınız eşyalarınızın takibini de eşiniz yapacağından, o an soğukkanlı olması çok önemlidir. Önerimiz böyle heyecanlı bir durum nedeniyle çıkılacak yolculukta, arabayı eşinizin kullanmaması yönündedir.

Baba Olmak Zor İş

Hamileliğiniz sırasında yaşadığı fiziksel ve ruhsal değişimlerden dolayı, çevrenizden ve özelliklede eşinizden sonsuz bir anlayış beklersiniz. Eşiniz ise ürküten en önemli konu, ondan kendi duygu ve isteklerini geri plana atarak, size karşı daha duyarlı olmasını beklemenizdir. Oysa burada eşinize asıl yardımcı olacak kişi yine sizsinizdir.

Her ne kadar hamileliğin verdiği yoğun hormonal dengesizlikler yaşıyor olsanız da, eşinizle her şeyi paylaşmanız ve tüm doktor kontrollerine birlikte gitmeniz, onu sürecin içine çekmeniz bakımından çok önemlidir.

Doğum anı geldiğinde eşiniz doğumhane kapısında beklemeye başlamışsa, heyecanı olabilecek en üst noktadadır olmuş demektir.

•İçerde neler olup bittiğinden,
•Her şeyin yolunda olup olmadığından,
•Sizin ve bebeğinizin sağlık durumundan, 
•Doğumhaneye girip girmemesi gerektiğinden emin olamaz ve zamanın asla geçmeyeceğini, o kapının asla açılmayacağını düşünür.

Bu heyecandan dolayıdır ki son yıllarda pek çok baba adayı doğum sırasında eşinin yanında olmayı, bu süreci birlikte yaşamayı tercih eder. Doğumhanenin kapısında bekleyen bir baba adayı, heyecandan düşüp bayılmak dahil her tür tepkiyi verebilir ve bu durumun da anlayışla karşılanması gerekir.

Psikolog 
Serap Duygulu

BEBEĞİM NE ZAMAN DOĞACAK?

False