GeriSerap Duygulu Evlilik danışmanlığı nedir?
MENÜ
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Evlilik danışmanlığı nedir?

Evlilik danışmanlığı nedir?

Evlilik terapisti sorunlarınızı çözmeniz için size yol gösterir, sorunları çözmez.

Evliliğinizde sorunlar baş gösteriyorsa ve çözüm yolunu bir türlü bulamıyorsanız evlilik terapisine gitmek en iyi karar olacaktır. Terapistin bütün sorunları çözerek ilişkinizde mucizeler yaratmasını beklemenin yanlış olduğunu belirten Psikolog Serap Duygulu, evlilik terapisi hakkında önemli bilgiler verdi.

Evlilikler zaman zaman çıkmaza girdiğinde eskiden aile büyükleri araya girer ve eşlerin sorunlarına yardımcı olmaya çalışırlardı. Sorun neyse ortadan kaldırmaya çalışılır, bazen sorun yarattığı düşünülen tarafa karşı tavır alınır ve mağdur olduğu düşünülen eşe taraftar olunurdu. Bütün çabalar iyi niyetliydi ve evliliğin özellikle çocuklar varsa bitirilmemesi için elden gelen yapılırdı. Geçmişten gelen toplumsal bağlarımızın da bu durumda çok büyük etkisi olduğunu unutmamak lazım.

Sıkı komşuluk ilişkilerimiz, çocukların anne-baba ayrı büyümemesi konusundaki özenimiz, birbirine yakın aile, akrabalık ve komşuluk ilişkilerimizin katkısı gerçekten çok değerli ve önemliydi.

Aile danışmanlığı son yıllarda önem kazandı

Sonra devir değişti; yıllar geçti, kent yaşamı ve teknolojinin getirdiği bireysel yaşamlar hem komşuluk ilişkilerimizi hem de akrabalık ilişkilerimizi zayıflattı. Bir de daha yalnız bireyler olduk ve sorunlarımızı daha tekil yaşamaya başladık. Elbette aile sorunları çok da yayılıp büyütülmeden çözülmelidir ancak bu kadar kopuk hayatlar yaşamak, erken çözülebilecek sorunların artık boşanmaya ya da şiddete kadar gidebilen büyük sorunlara dönüşmesine yol açtı. Sorun yaşayan çiftler, birbirine mesafeli yaşanan aile ve akrabalık bağları nedeniyle kimseden yardım alamaz hale geldi ve yeni kurumlar, yeni uzmanlıklar ortaya çıktı. “Aile/Evlilik Terapistliği” ya da “Aile Danışmanlığı” da bu tipte bir uzmanlık alanı olarak son yılların en gözde alanı. Dolayısıyla artık evlilikle ilgili sorun yaşayan çiftlerin sıklıkla kapısını çaldığı aile terapisti ya da evlilik terapisti önemli görevler üstlenmiş durumda.

Ancak durumun geldiği noktada olayın iki farklı yönü olduğunu belirtmek isterim. İlki bir evlilik danışmanı kimdir ve ne yapar, ikincisi de evlilikle ilgili sorunlar için bir terapiste başvurmak yarar sağlar mı?

Evlilik danışmanlığı çok önemli bir uzmanlıktır ve psikoloji; yani insan bilimi ve sosyoloji yani toplum bilimi konusunda muhakkak eğitim alınmış olması gerekir. Ek olarak da evlilik ve evliliğin getirdiği sorunlar konusunda deneyimli olunması son derece önemlidir. En ufak bir yanlış yönlendirme, aşılabilecek sorunların daha çok büyümesine yol açabilir. Tam tersi taraflara zarar veren ve sürdürülmesinde ciddi tehlikeler olan evliliklerin de gereksiz yere sürdürülmesine yol açabilir. Hatta ayrılmışken yanlış yönlendirmeler nedeniyle tekrar bir araya getirilmiş çiftlerin nasıl büyük sorunlar yaşayabileceğini gazetelere yansıyan ve sonu akıl almaz şiddete varabilen ilişkileri görüyoruz.

Terapist yaşamınızı sorunsuz geçirmenizi sağlayacak kişi değil

Bir evlilik terapistine başvurulurken bilinmesi gereken şey şu ki, evlilik terapisti var olan sorunları çözmenizde yardımcı olmak üzere eğitim almış insandır. Sorunlara rağmen mucizeler yaratacak, eşinizi ve sizi melek haline getirecek ve kalan yaşamınızı sorunsuz geçirmenizi sağlayacak kişi değildir. Terapiste gitmekte amacınız karşınızdaki insanı değiştirmek ve sizin olmasını istediğiniz insan olmasını sağlamak değildir. Aksine birbirinizin kişiliklerine saygı göstererek, sizin de olduğunuz insan olmanıza saygı duyulmasını istemek ve beklemektir.

Sağlıklı bir evlilik için…

Kişiliklerin ezildiği, silindiği, yok sayıldığı bir evlilik sağlıklı bir evlilik değildir. Sorunları çözebilmek, karşılıklı olarak iletişim içinde olmak, farklı kişiliklere rağmen bir arada yaşamayı sürdürebilmek, empati duygusunu kaybetmemek, olayları ve durumları eşinin gözünden de değerlendirmek becerisine sahip olmak sağlıklı bir evlilik için en önemli koşuldur.

Hayatın içinde bazen bütün bu iletişim ve anlayışı kaybedebiliriz. Böyle anlarda bir evlilik terapistine gidilmelidir, evet ama artık bitmiş ve taraflara zarar veren bir evliliği de terapist vasıtasıyla kurtarabileceğimize inanmak ya da beklemek anlamsız bir beklenti olur.

Evlilikte gözetilmesi gereken asıl nokta kişilerin, çocukların psikolojik ve fiziksel sağlıklarıdır. Bunların tehlike altında olduğu hiçbir evlilik sürdürülmemelidir. Evlilik terapisti bu noktayı da görebilen ve gerektiğinde evliliğin bitmesi sürecine gelindiğinde eşlere, çocuklara yol arkadaşlığı ya da rehberlik yapabilecek kişidir.

Açıkça vurgulamak isterim ki evlilik ya da aile danışmanı dediğimiz kişi, sorunlu evlilikleri sorunsuz hale getirecek bir uzman değildir. Sorunları fark edip, çözüm yollarınızı bulma aşamasında size rehberlik edecek, karşılıklı sağlıklı bir iletişim oluşturmanızın önündeki engelleri aşmanızda yolunuza ışık tutacak kişidir. Unutmayın sorun da sizsiniz, çözüm de.

False