GeriSerap Duygulu Çocukların anılarını canlandırın
MENÜ
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Çocukların anılarını canlandırın

Çocukların anılarını canlandırın

Anıları aileler inşa ediyor.

Çocuklarımızla ilgili olan anıları asla unutmayız ancak çocuklarımızın anılarını unutulmaz kılmak ve her zaman hatırlamasını sağlamak için neler yapabiliriz? Psikolog Serap Duygulu sizler için yanıtlıyor.

Onların her yaptıkları, hayatımızın unutulmazları arasında ilk günden itibaren yerlerini alıyor. İlk gülüşü, ilk sözü, ilk adımı, okula başladığı ilk gün gibi pek çok olay anne-babaların hafızalarında hep canlı ve taze kalıyor.

Bizler yetişkin olarak çocuklarımızla ilgili olan anıları asla unutmuyoruz elbette. Peki ya çocuklar acaba bu yaşadıklarını nasıl hatırlıyorlar? Acaba çocuklarımızın anılarını unutulmaz kılmak için neler gerekiyor? Bizim bu konuda yapabileceklerimiz var mı?

Çocukların Anıları Olur mu?

Yapılan araştırmaların ortaya koyduğu sonuçlara göre insan beyni en erken 3 yaşından sonraki olayları ve yaşantısının küçük bir kısmını hatırlayabiliyor. Bu yaştan önce hafızaya bilinçli kayıt söz konusu bile değil. Dolayısıyla çocukların anıları dediğimizde 3 yaşından sonra yaşadığı olayları kapsıyor. Hatıralar en erken okul öncesi dediğimiz 3-6 yaşlara kadar gidebilir. Kısacası çocuklarımızın anıları tam da yuva ve ana sınıfı yaşlarına denk gelen yıllardır.

Çocukların Anılarını Nasıl Canlı Tutarız?

Doğum Günleri

Gönül ister ki çocuklarımız güzel anlarının hep hatırlasınlar. Çocuklarının ilk arkadaşını ya da ilk oyuncağını pek çok anne baba hatırlamaz ama bazı özel şeyler var ki o anlar unutulmaz. İlk doğum günü, ilk yuvası, ilk olarak okula başlaması gibi. Dolayısıyla bu özel anların çocuklarımız için de hoş anılar olarak kalmalarını sağlayabiliriz. Örneğin doğum günleri kaç yaşında olursa olsun özeldir ve özellikle de ilk kez kutlanacak doğum günü çok daha önemli bir yere sahiptir.

Bir yaşını dolduran çocuk bütün bu eğlencenin ve partinin niçin yapıldığını henüz kavrayacak yaşta olmasa da doğum gününden kalacak resimler ve video görüntüleri gibi her türlü anı onun gelecekteki anılarını oluşturacaktır. Bu şekilde onun anılarını canlı tutmasına yardımcı oluruz.

İlk Yuva/ İlk Okulu

Çocuklar için bu okullar da son derece önemli anılara ev sahipliği yapan yerlerdendir. Bilindiği gibi anaokulu ve yuvalarda çocukların zihinsel, fiziksel ve psikolojik olarak gelişimlerine destek olmak amacıyla birçok etkinlik yapılmaktadır. Hamur, kum, kil çalışmaları, resim yapma ve boyama, kesme ve yapıştırma, çizgi, harf ve sayı çalışmaları, müzik ve bedensel faaliyetler gibi ana başlıklarda toplayabileceğimiz etkinliklerle çocukların ürettikleri çalışmaları saklamak ve korumak aslında onları geleceğe taşımak demektir. Yaptıkları sırada hatırlamayacakları çalışmalar büyüdüklerinde onların birçok şeyi anımsamalarını sağlayacaktır.

Çocukların ilk yıllarına ait bazı eşyaların saklanması, ilk kıyafetlerin, ilk oyuncakların, okulda yapılan faaliyetlerin özenle korunması çocuk büyüdüğünde bu yıllara ait anılarına zemin hazırlamaktır. Büyüdüğünde çocukların özel eşyalarını gördüğünde hemen hatırladıkları, hatta hangi yaşlara ait olduğunu bile söyledikleri bilinmektedir.

Özel Günlere Ait Anılar/Fotoğraflar

Bizim geçmişle olan en önemli bağımız aslında fotoğraflar ve görüntülerdir. Son zamanlarda hemen hemen her şeyi ve herkesi istediğimiz anda görüntüleyebiliyoruz gelişen teknolojilerle. Özellikle fotoğraflar geleceğe taşınabilen anlamlı anılarımızın başköşesinde yer alıyor. Çocuklarımızın okul öncesi dönemlerine ait anılarına büyük katkısı olacağını düşündüğümüz fotoğraflar, onların arkadaşlarını, gittikleri yuva ve okullara ait hatıralarını sürekli kılacak etkenlerdendir.

Ayrıca yine çocuklarımızın ilk yuva ve anaokullarına ait yılların sıcaklığını yaşatmanın bir diğer yolu bu okuldaki arkadaşlarının aileleri ile sağlam dostluklar oluşturmaktır. Bu dostluklar gelecek açısından çok önemli bir kalıcılık sağlayacaktır.

Öneriler

Çocuklarımız bizim geleceğe bırakacağımız yaşam izlerimiz. Onlar bizim bin bir emekle, çabayla, yürek çırpıntısıyla büyüttüğümüz yavrularımız. Geleceğe dönük yetiştirmeye çabaladığımız yavrularımızın kendi geçmişlerine ait güzel anılarını oluşturulması bizim çabamızla olacaktır.

O nedenle elimizdeki imkanları kullanarak, özellikle okul öncesi dönemlerine ait yaşadıklarından hoş anların, arkadaşlıkların ve paylaşımların kalması için çaba harcamak gerek. Gelecekte yavrularımızın nereden nereye geldiklerini görmek bizim için de gurur ve mutluluk verici olacaktır.

Teknolojinin inanılmaz hızla geliştiği günümüzde neredeyse her anı bile kayıt altına alabilme şansımız varken güzel anıların görüntülenmesi son derece anlamlıdır ve çaba harcamaya değer. Çocuklarla günlük faaliyetleri hakkında sohbet etmek, arkadaşlarının aileleriyle birlikte olabilmek, okul öncesi çalışmalarını saklamak, güzel ve özel olan her anı fotoğraflamak ve kayıt etmek onların hoş anılar biriktirmesini sağlayacaktır.

False