GeriSerap Duygulu Aşırı Baskı Tırnak Yedirtiyor
MENÜ
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Aşırı Baskı Tırnak Yedirtiyor

Aşırı Baskı Tırnak Yedirtiyor

Tırnak yeme davranışının altında güvensizlik duygusunun yattığı düşünülüyor.

“Çocukların tırnaklarını yemesi davranış bozukluğunun bir göstergesidir” diyen Psikolog Serap Duygulu, bu sorunun altında yatan sebeplere ve önerilere değiniyor.

Tırnak yiyen çocuğun bu davranışının altında güvensizlik duygusunun yattığı düşünülüyor. Bu tip davranışlar aşırı baskı görerek büyüyen çocuklarda ve özgüven sorunu yaşayan çocuklarda sıklıkla görülüyor. Aynı şekilde sürekli eleştirilen, ilgisiz ve sevgisiz bir ortamda büyüyen çocuk, yaşadığı gerginliği tırnak yiyerek ortaya koyuyor.

Her şeyin Başı Sevgi

Tırnak yeme davranışının altında kesin olarak kaygının yattığı ya da bir başka kişiyi görerek modellemek olduğu biliniyor. Ek olarak başka bazı kaygı bozuklukları da bu duruma eşlik edebiliyor. Dolayısıyla bu sorunu çözümlemeye giden yolda öncelikle bu kaygıyı azaltmak gerektiği, ilgi ve sevgi açlığının doyurulmasının şart olduğu bilinmelidir.

Özellikle ailenin ya da çevrenin baskısı olayı durdurmaktan daha çok bireyin üzerindeki kaygıyı ve baskıyı artıracaktır. Bu yoğunluk da davranışa yansıyarak tekrarlanma ve perçinlenme olasılığını yükseltecektir.

Bu konuda özellikle yapılması gereken, yanlış davranışın ve alışkanlığın değiştirilerek yerine yeni ve sağlıklı olan davranışı yerleştirmektir. Buna “davranış biçimlendirme” diyoruz ve bu biçimlendirme işi profesyonel destek alınmadan el yordamıyla yapılacak bir iş değil. Dolayısıyla bir uzman desteğiyle ve kararlı, ilgili, olumlu yaklaşımlarla sorunun çözümü mümkündür. Bütün mesele, sorunu çok ileri yaşlara varmadan çözümleyebilmektir. 

False