GeriSemra Akkuş Akman Çocuğunuzu asla arabada yalnız bırakmayın!
MENÜ
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Çocuğunuzu asla arabada yalnız bırakmayın!

Çocuğunuzu asla arabada yalnız bırakmayın!

İşte çocuklu ailelerin araba yolculuklarında dikkat etmesi gereken noktalar


Yaz aylarıyla beraber çocukla seyahat sıklığı artıyor. Çocukların güvenliğini ve hayat kalitesini bozmadan seyahat edebilmemiz için almamız gereken birtakım önlemler var.


İŞİM ZATEN ÇOK KISA SÜRECEK DİYE DÜŞÜNMEYİN

Çocuğunuzu asla arabada yalnız bırakmayın

Son yıllarda her yıl binlerce çocuk yaz aylarında arabada kilitli kalmaya bağlı olarak hayatını kaybetmekte. Market, banka vb. kısa işlemler için bile olsa çocuk arabada yalnız bırakılmamalıdır, çünkü yaz aylarında araba içindeki sıcaklık 40 santigrat dereceyi aşarak çocuklarda sıcak çarpması ve sıvı kaybı ile ölümcül sonuçlar ortaya çıkarabilmektedir.


İLK 1 YIL ANAKUCAĞINI ARKA KOLTUĞA TERS BAĞLAYIN

Çocuğunuzu asla arabada yalnız bırakmayın

Çocuk için araba koltuğu doğumdan başlayarak zorunlu olarak kullanılmalıdır. İlk bir yaşta ana kucağı olarak adlandırdığımız gereçlerin arka koltukta ters olarak bağlanılarak kullanılması gerekir. Çocuk 9 kilograma ulaştıktan sonra araba koltuğu alınarak arka koltukta öne bakacak şekilde yerleştirilir. Çocuk 15-36 kg aralığında iken yükseltici koltuk önerilir. Çocuk ön koltukta yolculuk yaparken kaza anında arabadan dışarı fırlayabilir ve açılan hava yastığı ile başı darbe alıp hayatını kaybedebilir.


ARKA KOLTUKTA DA OLSA KUCAĞA ALMAYIN

Çocuğunuzu asla arabada yalnız bırakmayın

Arka koltukta kucakta otururken kaza anında araba içinde ön koltuklara çarpması hayatını kaybetmesine neden olabilir. Yapılan araştırmalarda araba koltuğu kullanımının araba kazalarında çocuk ölüm oranını %70 oranında önlediği ispatlanmıştır.


SICAK HAVALARDA SIVI TÜKETİMİNİ ARTIRIN

Çocuğunuzu asla arabada yalnız bırakmayın

Yolculuk sırasında çocuğun temel ihtiyaçlarını göz ardı etmeden bir program yapılmalıdır. Her iki saatte bir mola vererek hem çocuğun sıkılması engellenmeli, hem de sıvı ve yemek ihtiyacı karşılanmalıdır. Sıcak havalarda araba yolculuğunda sıvı ihtiyacının arttığı unutulmamalıdır.


ARABA CAMINA MUTLAKA GÜNEŞLİK TAKIN

  Çocuğunuzu asla arabada yalnız bırakmayın  

Araba ile giderken klima çalıştırılarak araba sıcaklığı 22 derece civarında tutulmalıdır. Çocuğa terletmeyen pamuklu bol giysiler giyindirilmelidir.
Uzun yolculuklarda çocuğu oyalamak için müzik CD'si, DVD, oyuncak gibi oyalayıcı yardımcılar alarak çocuğun yolda sıkılması engellenmelidir. Ayrıca çocuğun arabada güneş ışınlarından rahatsız olmaması için araba camına güneşlik takılmalıdır.

False