GeriSemra Akkuş Akman Bebekler yazın suya ihtiyaç duyar mı?
MENÜ
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Bebekler yazın suya ihtiyaç duyar mı?

Bebekler yazın suya ihtiyaç duyar mı?

Fazladan verilen su bebeğin süt alımını azaltır.


ANNE SÜTÜ BEBEĞİN TÜM SIVI İHTİYACINI KARŞILIYOR

Bebekler yazın suya ihtiyaç duyar mı

Bebek gelişimi konusunda en çok merak edilen konulardan biri de bebeklerin suya ihtiyaç duyup duymadığıdır. İlk 6 ay süreyle sadece anne sütü ile beslenen bebeklere yaz mevsimi de dâhil olmak üzere su verilmez. Ek besinlere başlanılan döneme kadar bu durum devam eder. Bunun sebebi ise anne sütünün bebeğin tüm sıvı ihtiyacını karşılayacak su içeriğine sahip olmasıdır.


FAZLADAN VERİLEN SU BEBEĞİN SÜT ALIMINI AZALTIR

Bebekler yazın suya ihtiyaç duyar mı

Ayrıca bu dönemde bebeklerin bünyesi hassas olduğundan enfenksiyon riski de göz önünde bulundurulur. Yeni doğan bebeğin mide kapasitesi düşüktür ve aynı zamanda hassastır. Anne sütünün haricinde fazladan verilen su mideyi doldurur ve bebeğin anne sütü alımını azaltır.


FORMÜL MAMALARIN İÇİNE KOYULAN SU 10 DK. KAYNATILMALI

Bebekler yazın suya ihtiyaç duyar mı

Formül mama ile beslenilen bebeklerde mama hazırlanırken kullanılan su 10 dk kaynatılır, bu suyun tekrar tekrar kaynatılması mineral içeriğini arttırması itibariyle önerilmez. Bebeğe mama öğününden sonra birkaç çay kaşığı su verilebilir ancak mamanın sıvı içeriği çoğu zaman yeterli olduğu için bebek istemeyebilir.


EK GIDA DÖNEMİNDE 30-100 ML SU İLAVESİ YETERLİ

Bebekler yazın suya ihtiyaç duyar mı

6. aydan sonra ek gıdalara geçilmesiyle de ek gıdaların birçoğunun sıvı içeriği yüksek olduğu için günlük 30-100 ml su ilavesi yeterlidir. Bebeğe ek gıda öğününün ardından su verilmesi yeterlidir. 


BEZİNİ 4-6 KEZ ISLATIYORSA SIVI ALIMI YETERLİDİR

Bebekler yazın suya ihtiyaç duyar mı

Bunun dışında bebeğin su ihtiyacı kimi durumlarda artabilir. Bebeğin su ihtiyacının arttığı bu durumlarda bebeğin beslenme şekli ve yaşına bakılmaksızın su eklenir. İshal, yüksek ateş gibi durumlarda bebeğin sıvı kaybı artacağından mutlaka su verilmelidir. Bebeğin sıvı alımının doğruluğunun en önemli göstergesi bebeğin 4-6 kez bezini kirletmesi yani idrar miktarının yeterli olmasıdır.


EMZİRME SONRASI BEBEĞİN AĞZINI SU İLE TEMİZLEMEYİN

Bebekler yazın suya ihtiyaç duyar mı

Bu konuda yapılan yanlışlardan biri de emzirme sonrası bebeğin ağzında kalan anne sütünün su ile temizlenmesidir. Bebeğin ağzı içinde kalan anne sütü artıklarının enfeksiyonlara karşı koruyucu görev üstlendiği ve dışarıdan zararlı bakterilerin girmesine engel oluşturduğu unutulmamalıdır. Yani bebeğin ağzının su ile temizlenme girişimi bebeği dışarıdan gelecek tehlikelere karşı savunmasız bırakmak anlamına gelmektedir.

False