Güneş dolu sırt çantamla doğuyorum yeni yıla

Önünüzde beliren yeni senenin kapısının önünde durmuş, yeni seneye dair birçok hedefle, düşle, niyetle, umutla bekliyor olmalısınız.

Haberin Devamı

Güneş her gün doğar.

Her gün yeni bir heyecanla, yeni bir ışıkla, yepyeni manzaralar yaratarak günümüzü aydınlatır. Evlerimizi, ofislerimizi, bahçelerimizi, içimizi, kalplerimizi ısıtır. Karanlıkları aydınlığa, soğukları sıcağa dönüştürür.

Aslında, “bakış açısı ve konumlarımızın” yarattığı illüzyonları bir kenara bırakıp, uzay boşluğundan bakarcasına düşününce görürüz ki, doğmanın da ötesinde, o hep vardır. Olduğu yerde hep parlar, ışık saçar.

Aralık ayı gelince nedendir bilmem, güneş geldi benim de aklıma. “Bir insan güneş olsa, acaba nasıl olur?” Diye düşünmeye başladım. Gözümün önünde sırt çantalı 8-9 yaşlarında, neşeli ve meraklı bir çocuk belirdi. Işıltılı bir gün… İçine güneş doldurduğu çantasıyla, zıplayarak dans ediyor. Merakla etrafını keşfetme oyunu oynuyor.

Haberin Devamı

Tadını çıkarıyor üzerinde yürüdüğü yolun… Kesinlikle tadını çıkarıyor!

Her neyse. Bunlar benim düşüncelerim. Şimdi konumuza dönelim;

Her aralık ayında olduğu gibi, yeni yıl hazırlıklarınız, geçtiğimiz yıl neler yaptığınıza, deneyimlediğinize ve öğrendiğinize dair kendinizle hesaplaşmalarınız, “Keşke şunları da bunları da yapabilseydim, Vay be şunu da, bunu da ne iyi yapmışım” diyen iç konuşmalarınız başladı sanırım, değil mi?

Önünüzde beliren yeni senenin kapısının önünde durmuş, yeni seneye dair birçok hedefle, düşle, niyetle, umutla bekliyor olmalısınız. Gözünüzün önünde kaç resim vardır kim bilir? Kim bilir, kaç yeni düşünce; kendinize, işinize, evinize, sevdiklerinize, hedeflerinize dair? Herkesin vardır, eminim. Çünkü insan düşünen, değişen, dönüşen, üreten ve yaratan bir varlıktır. 

“Bir şey yap, güzel olsun. Çok mu zor? O vakit güzel bir şey söyle. Dilin mi dönmüyor? Güzel bir şey gör veya güzel bir şey yaz. Beceremez misin? Öyleyse güzel bir şeye başla. Ama hep güzel şeyler olsun.”
Şemsi Tebrizi.

Hadi, gelin o zaman biz de şu sırt çantalı küçük çocuğun oynadığı keşfetme oyunu birlikte oynayalım! Elinize bir kalem kağıt alıp zihninizde bir keşif ve yaratma yolculuğuna çıkmaya hazır mısınız?

Haberin Devamı
  • 2013’te neler deneyimlediniz ve deneyimlerinizden neler öğrendiniz?
  • Hangi hedeflerinizi gerçekleştirdiniz? Hangilerinde yol aldınız?
  • Bu yılın sizin için en önemli değerleri neler oldu?
  • Siz de sırtınızda güneş dolu çantanızla yeni yıla yeniden doğarken, “güneş” olarak neleri yanınızda götürmek istersiniz?
  • 2014’ün sonunda “Ben de bir GÜNEŞ oldum” diyecek olsanız, karşınızda nasıl bir “siz” görmek istersiniz?
  • Yeni yılı düşlemenin sizin için anlamı ve önemi nedir? Bu yıl hangi değerleri deneyimliyor olmak sizi tatmin eder?
  • 2014’te kendinizde neleri geliştirmek, değiştirmek ve dönüştürmek tüm yaşam alanlarınızda sizi destekler?
  • Kendinizden neler bekliyorsunuz? İş yaşamınızda, özel yaşamınızda yeniliklere yer açmak için neler hedefliyorsunuz?
  • Tüm bunları yaşama geçirmek için ilk olarak nereden başlamak ve hangi adımları atmak istersiniz?
  • Ve tüm bunlar olurken, bu yolda kararlılığınızı, istekliliğinizi, üretkenliğinizi neler destekler?

… ve kulağımda bir melodi belirdi. “Güneş ufuktan şimdi doğar, yürüyelim arkadaşlar…”

Tüm düşlerinizin yaşamınıza yansıdığı güneş dolu bir yıl geçirmeniz dileğiyle… 

Yazarın Tüm Yazıları