GeriSelim Yuhay İki Kardeş Bir Odada
MENÜ
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

İki Kardeş Bir Odada

İki Kardeş Bir Odada
Abone Olgoogle-news

Ergen odalarının renk seçimleri artık siz annelere ait değildir, olmamalıdır da.

Yeni umutlar, bir bahar sabahında aldığınız temiz bir nefes demek bence. Evimizi de bu  baharla küçük değişikliklerle dekore edelim. 

Küçük değişiklikler, büyük farklılıklar yaratır.

Bu ay sizlerden gelen sorulara yanıt vermek benim için çok keyifli oldu. Özellikle bir okurumdan gelen çocuk odasıyla ilgili soruya cevap verirken aynı zamanda başka birçok kişinin de aynı tip soruları ve sorunları olduğunu düşündüm ve bunu sizlerle paylaşmak istedim. Okuyucum iki erkek çocuk sahibi ve çocukları ayrı iki odada yatıyor, ancak bu yakın zamanda aileye yeni bir bebek daha geleceği için bir odaya daha ihtiyaç duyulacak. Nasıl ve ne yapılabilir diye soruyor sevgili annemiz... Gerçekten de yanıtlanması zor ve birçok değişkeni olan bir sorunla karşı karşıyayız.

İki Kardeş Bir Odada

Böyle bir soruya cevap verirken çocukların yaşlarını göz önünde bulundurarak hareket etmek gerçekten çok önemlidir. Bu şekilde ancak çocukların hangi ikisinin aynı odada yatacağına karar vermek mümkün olabilir. Tabii cinsiyet faktörünü de unutmamak lazım.

Okuyucunun çocukları 8 ve 5 yaşlarında iki erkek çocuğu. Bu yaştaki iki çocuk için eğer oda çok da büyük değilse yatak konusu ranza olarak çözümlenebilir. Böylelikle, yatak için gerekli alan azalmış olacak. Ranzaları çocukların zevklerine göre yarış arabası, tren, gemi, uzay gemisi, uçak ve motosiklet gibi temalar etrafında dekore edebiliriz.

Bu ranzalara uygun şekilde yapılacak olan çalışma masalarında da aynı temalar işlenebilir, eğer istenirse iki farklı tema bir odada ele alınabilir. Çalışma masaları birbirine geçme şeklinde, yani birbirinin içinden çıkan iki masa şeklinde olabilir. Giysi dolabında da içli dışlı olmak şeklinde aynı şekilde iki farklı karakter ele alınabilir. 

İki Kardeş Bir Odada

Eğer aynı odada yatacak çocuklar kız ise işlenecek temalar bebek, balerin, bale patiği, prenses veya benzeri bir konu olabilir. İlkokul çağındaki çocuklarda önemli olan çalışma odalarında uygulanacak düzenin bozulmamasıdır. İki kardeşin bir arada aynı odada olması zaman zaman sorun yaratabilir. Bunları çözmek için çalışma alanlarının çocuklara özel olmasını sağlamak gerekir. Burada önemli olan iki çocuk için onlara ait sınırları ve düzeni olan iki ayrı alan yaratmaktır. 

Yaş farkı az olan çocuklarda aynı malzemeleri istemek ve paylaşmak istememek gibi durumlar söz konusu olabilir. Burada özel malzemeler ve paylaşılacak malzemeler olarak iki ayrı bölüm sunmak gerekir. Böylece çocuklar hangi malzemelerin paylaşılacağını hangilerinin onlara ait ve özel olduğunun bilincine varacaktır. 

İki Kardeş Bir Odada

Çocuklar arasındaki yaş farkı 4 ve üzeri olduğunda seçimler farklılaşacak ve odada çok ayrı iki hava hakim olacaktır. Birbirlerinin yaşam alanına saygı duyulduğu takdirde, beraber bir odayı paylaşmak psikolojik gelişim için çok yararlı olacaktır. Büyük çocuk için bir okuma veya çalışma bölümü ve yaşı daha küçük çocuk için bir oyun alanı veya ona daha uygun bir çalışma alanı yaratmak mümkün olabilir. 

Bir kız ve bir erkek kardeşin aynı odayı paylaşmaları gerektiğinde ise işler anneler için biraz daha zor hale geliyor demektir. Kız ve erkek çocuklar için iki ayrı yaşam alanı oluşturmak biraz daha özveri ve biraz daha özen gerektirebilir. Aslında çocuk odası düzenlemelerinde bir mimarın yanı sıra bir psikologun da fikrini ve yardımını almak gerektiğini unutmamak gerekir. Böylece oda herkes için bir ait olma alanı haline gelmiş olur.

Oda düzenlenirken birbiriyle uyumlu ve ahenkli renkleri bir arada kullanmak oldukça eğlenceli ve yaratıcı olacaktır. Oda renklerini seçerken çocukları da olaya dahil etmek akıllıca olur. Renkler size uyumsuz ve göz zevkinize hitap etmeyen bir şekilde görünse de ortaya çıkacak sonuç hiç de kötü olmayabilir. Bu konuda, çocuklarınıza güvenmek ön planda olmalıdır. Odadaki kitap köşesi bir üçgen çadır veya küçük bir şeker ev havasında olabilir. Oyun alanının düzeni ise, az oyuncakla yapılmalı ve göz önünde mümkünse tek bir oyuncak olmalıdır. 

İki Kardeş Bir Odada


Ergenlik döneminde aynı odayı paylaşmak çok daha zor olacaktır. Bu dönemi geçiren iki kız çocuğunuz var ise size önerim odaya iki küçük ama ayrı giysi dolabı yapmanızdır. Bu, kıyafetlerle ilgili olası sürtüşmeleri en aza indirecektir. Yine bu dönemde ilk flörtler ve özel eşyalar önem kazanacağı için küçük birer çekmecenin de anahtarlı yani kilitli olması ve bu anahtarların da çocuklarınızda kalması onlara olan güveninizin bir işareti olacak, böylece iletişim problemleriniz de azalacaktır. 

Eğer ergenlik dönemi yaşayan iki erkek çocuğunuz varsa kıyafet dolabının ayrı ayrı olması gerekmez. Bu dönemde erkekler için ön planda olan bir hobi veya spor dalı varsa o konunun eşyalarının olacağı veya posterlerin asılabileceği veya gençlik dönemine adım atmış çocuğun basit sporlar yapabileceği bir özel alan ayırabilmeniz iyi olur. Tabii ki bu odaların olmazsa olmazı bilgisayardan hiç söz etmiyorum. Benim tercihim bilgisayarı kapaklı bir dolabın içine koymak. Malum gözden ırak olan gönülden de ırak olur misali, ancak günümüz gençlerinin bilgisayarı unutmak gibi bir şansları pek yok zaten. Bilgisayarı kapaklı bir dolaba koyduğunuz takdirde gerçekten gerekli olduğu zaman açılacak ve işi bittiği zaman ise kapatılarak odadaki tüm ölü alanlar değerlendirilmiş olacaktır.

Ergenlik dönemindeki çocuklarınızın biri kız, diğeri erkek ise mümkünse iki ayrı oda yapmanızı öneririm, çünkü bu dönemde erkek-kız kardeş çatışmaları ve erkek-kız çocukların ihtiyaçları çok farklı olduğundan gençlerin yetişmesinde, en sağlıklı çözüm bu olacaktır. Eğer böyle bir imkanınız yok ise, odayı mümkün olduğunca düzgün ve eşit olarak ikiye paylaştırmanız ve ortak ihtiyaç alanları hariç, çocuklara kendi özerk bölgelerini bırakmanız gerekmektedir. 

Çocuklarınız kaç yaşında olursa olsun doğru bir oda yerleşimi için doğru aydınlatma elemanlarının seçilmesi ve kullanılması gerekmektedir. Odada yer alan camlardan gelen gün ışığının maksimum derecede kullanılması çocuk ve ergenin hem odasını daha ferah gösterecek hem de fizyolojik ve psikolojik gelişimine olumlu katkıda bulunacaktır. Yatakların konumlandırılmasında cam kenarı eğer iyi bir ısı yalıtımınız varsa en doğru seçimdir. Sabah gelen gün ışığı hormon salgısını arttırarak uyku düzenini sağlamaya yardımcı olacaktır. Yine eğer pencere yönünden zengin bir odanız varsa, pencere önüne çalışma masalarını koymak doğru olacaktır.

İki Kardeş Bir Odada

Ergen odalarının renk seçimleri artık siz annelere ait değildir, olmamalıdır da. Onların odalarını tasarlarken, sizler yalnız yol gösterici olmalısınız. Tasarımlar bile gençlerin isteği ve inisiyatifine, tabii ki sizin belirlediğiniz bütçe doğrultusunda bırakılmalıdır. Dolap içlerinde düzenleyiciler kullanmak, hem bu yaş çocukları hem de küçük çocuklar için çok gereklidir. Özellikle CD'ler ve kitaplar için büyük kolaylık sağlamaktadır.

Oyuncak dolaplarının içi için dolap içi düzenleyicilerinden yararlanmanızı özellikle tavsiye ederim. Bu düzenleyiciler çocukların farklı kategorilerdeki oyuncaklarını düzenlemeleri açısından sizlere çok yardımcı olacaktır.

Mimar Selim Yuhay

False