GeriSelim Yuhay Hangi Çocuğun Yeni Odası Olmalı?
MENÜ
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Hangi Çocuğun Yeni Odası Olmalı?

Hangi Çocuğun Yeni Odası Olmalı?

İkinci ya da üçüncü çocuğunuzun odası nasıl olmalı?

İkinci ya da üçüncü çocuklarınız doğduğunda odalarını nasıl konumlandırmak gerekiyor? Ayrı ayrı olması mı yoksa birlikte kalmaları mı daha iyi? Mimar Selim Yuhay, çocukların odalarını hazırlarken, ailelere faydalı önerilerde bulunuyor.

Yuhay, okuyuculardan gelen soruları yanıtladığı bir yazısında bu konuya şöyle açıklama getiriyor:

“İlk çocuğunun 18 aylık olduğunu belirten bir anne, ikinci çocuğunun da doğmasına az bir süre kaldığından bahsediyor ve yeni doğacak bebeğine mi oda yapmalı, yoksa 18 aylık çocuğuna mı karar veremediğini söylüyor. Öncelikle şunu belirtmek isterim ki, konunun psikolojik boyutunu da bana danışmış olmasına rağmen, bu konuda yalnızca şahsi fikrimden bahsedebilirim. Çünkü konunun uzmanları çocuk psikologlarıdır. Ben bu konuya hiç girmek istemiyorum. Olayın yalnızca mimari boyutunda sizleri bilgilendireceğim.

18 aylık bir çocuk ilk bebeklik döneminden çıkmış, toddler denilen ikinci döneme girmiş olmaktadır. Dolayısıyla artık ihtiyaçları değişmiş bir çocuk vardır karşımızda. Bunu için eski yatağına sığsa bile, eğer yeni bir yatak yapılırsa o büyük yatağa da kolayca adapte olabilecektir. Bu durumda bir mimar olarak, eğer çocukların cinsiyetleri aynı ise, ilk yatak çok eskimemiş ve eğer mekanizmalı bir yataksa, mekanizmaları hala kullanılabilir olacağından, ilk çocuğa yeni bir yatak yaptırmanızı, yeni doğacak bebeğe de abisinin veya ablasının yatağını kullandırmanızı öneririm. Eğer çocukların cinsiyetleri aynı değilse ve yatak karakteristik renkler-temalar taşıyan bir yatak takımı ise yeni doğacak bebeğe yeni bir yatak yaptırmanız veya satın almanız yatak odası üzerinde değişiklik yaptırmanızdan daha kolay olacaktır. Bu arada iki çocuk arasında az yaş farkı olmasını isteyen sevgili annelerimiz için de doğal renklerde yataklar ve yatak odalarını önermekteyim.”

False