GeriSelim Yuhay Evinize Baharla Gelen Değişiklikler
MENÜ
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Evinize Baharla Gelen Değişiklikler

Evinize Baharla Gelen Değişiklikler
Abone Olgoogle-news

Zamanınızın büyük bir bölümü mutfakta mı geçiyor?

Yeni bebeğiniz, ufak ya da okul çağında bir çocuğunuz varsa zamanınızın büyük bir bölümü mutfakta geçiyor demektir. Özellikle de bebeklerin yeni yeni katı gıdalarla tanışmaya başladıkları ilk zamanlar, mama sandalyesinde yenilmeye çalışan yemekler...

Etrafta her yere sıçrayan sebze çorbaları ve meyve püresi karışımları mutfakta yapılacak ufak tefek değişiklikler sizlerin hayatını daha kolay bir hale getirebilir. Bildiğiniz gibi bizim evin en ufak sürprizi şimdilerde yemeklerle tanışıyor, ben unutmuşum aslında bu zamanları ya da hatırlamak istemiyorum bazı zorlu süreçleri. O yüzden bu süreci mutfakta yaptığım küçük ayrıntılarla kolaylaştırmaya çalışıyorum ve sizlerle bunu paylaşmak istiyorum.

Öncelikle bir mama sandalyeniz varsa bu sandalye için mutfağınızda bir köşe ayarlamanız gerekir. Eğer yemekleri evde bir yemek köşesinde yiyorsanız mama sandalyesini akşam yemeklerinde o köşeye götürmeniz bebeğinizin yemek ortamına alışması açısından çok önemli olacaktır.

Yine bunun yanında bebeğinizin yemek yerken kullanacağı özel tabak, çatal, kaşık, biberon, mama önlüğü, cam rende ve diğer pişirme hazırlama ekipmanları için geçici bir dolap, özel bir raf veya hali hazırda kullanılan bir dolabın bir rafı boşaltılarak uygun hale getirilebilir. Bunun yanında bebeğiniz yemek yerken onu oyalamak için kullanacağınız oyuncakların gözünüzün önünde olması iyidir ama dağınık olmaması gereklidir. Bunun için bir oyuncak kutusu veya küçük bir sepet mutfağın bir köşesinde durabilir.

Yine mutfakta yapacağınız bir diğer değişiklik de bebeğinizin bir takım tehlikelerden uzak durmasını sağlayabilir. Onların her şeyi ağızlarına koyma isteğinden yola çıkarak gereksiz şeyleri çekmecelere koymanız ve hatta bazı çekmeceleri kilitli yapmanız çok yerinde bir davranış olacaktır.

Banyo

Evimizdeki bir diğer önemli kilit mekan da banyonuz. Burada da yeni bebeğinizi rahatça yıkayabilmeniz için gerekli düzenlemeleri yapmanız gerekiyor. Bu düzenlemelerde amaç siz annelerin işlerini kolaylaştırırken bebekler için de en rahat ve keyifli ortamı hazırlayabilmek. Banyoda bebeğinizin ve çocuğunuzun yıkanırken kullandığı oyuncakları, şampuanı ve süngerleri ona özel bir dolaba veya dolabın bir rafına yerleştirmeniz iyi olacaktır. Burada bahsettiğim dolapları ham halde bir marangoza yaptırıp üzerine sizler de bir takım desenler veya boyalar kullanarak kişiliğinize özel dolaplar yaratabilirsiniz.

Sevgili anneler, burada bahsettiğim değişiklikler hep sizlerin günlük rutinlerini kolaylaştırmak adına yaptığım önerilerdir. Sizlerin yüklerinin çok fazla olduğunun farkında olarak bir diğer öneride bulunacağım konu da bebek ve çocuk odalarında ufak değişiklikler.

Bebek ve Çocuk Odaları

Okul çağına yeni gelmiş çocukları olan anneler yeniden kendi okul yıllarına dönerler ve genelde çocuklarıyla beraber oturarak ödev yapmaları gerekir. Bu durumda odadaki mevcut masanız bunun için yeterli olmayabilir ve yeni bir masa gerekebilir.

Çocuklarınızın odalarında daha rahat hareket edip, daha kolay faaliyet yapmaları veya çalışmaları için duvardan açılan/kapanan bir masa yapabilirsiniz. Böylece hem masaya fazla yer kaplamamış olur hem de gerektiğinde odada bir masa olmuş olur. Yine aynı şekilde yatağın altından çıkan çekmecelerle odada birçok şeyi kolayca toplayabilir ve organize edebilirsiniz. Yine çocuk odalarında odayı sürekli boyamak hem zor hem de sıkıcı bir rutin haline dönüşebilir.

Odanın bir duvarına yapıştıracağınız sticker tarzında bir posterle odanın bir duvarını basket potası veya kız çocuklar için bir şato haline getirmeniz mümkün olabilir. Birden çok çocuğun aynı odada yattığı odalarda dolap sağlama konusu sorun haline gelebilir. Bu durumlarda genelde sorun dolapların yetersiz ve kullanışsız olması, çocukların büyüyen ihtiyaçlarına cevap verememesi ve çocukların eşyalarının birbirlerine karışarak aradığın şeyi bulamama sorununun ortaya çıkmasıdır. Böyle durumlar için tasarladığım özel bir dolaptan bahsetmek istiyorum sizlere. Öncelikle bu dolap dikdörtgen şeklinde hem içi kullanılabiliyor hem de dışı kendi içine derinlik verilerek dolap haline getirilmiştir. Böylelikle bir dolap aynı anda iki kişiye ait farklı iki dolap şeklinde yerleştirilme kapasitesine sahiptir.

Sevgili anneler sizlere birçok konuda öneriler sunmak için aldığım mailleri yine sizlere cevaplar göndererek yanıtlamaya çalışıyorum. Dekorasyonla ilgili sormak istediğiniz konularla ilgili mail gönderebilirsiniz. Yazın ilk ayında yani "Babalar Günü" ayında görüşmek üzere sevgiyle kalın.

Mimar Selim Yuhay

False