GeriSelim Yuhay Çocuk Odalarına Yeni Bir Dokunuş
MENÜ
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Çocuk Odalarına Yeni Bir Dokunuş

Çocuk Odalarına Yeni Bir Dokunuş

Çocuk odalarına okul için eğlenceli bir düzenleme...

Biz erkekler fırsattan istifade kızımızı veya oğlumuzu alarak baş başa zaman geçirmeye karar verdiğimiz zamanlarda siz anneler de rahat rahat büyüyen çocuklarınızın odalarını düzeltme şansına sahip olabilirsiniz.

Öncelikle Çocuğa Sormalı

Çocuklar okul çağına geldiği zaman odalarını oyuncaklardan biraz olsa da arındırma zamanı gelmiş demektir. Özellikle ilkokul birinci sınıfa geçecek çocuğunuz için bu ayarlamayı yapmak ve bunun dozunu ayarlamak çok önemlidir. Odayı temizlemeden veya boşaltıp değiştirmeden önce bu konuyu çocuğunuzla sakince ve olabildiğince kapsamlı olarak konuşmakta yarar vardır. İlkokula gidecek yaşa gelmiş çocuğunuz odada nelerin kalması gerektiğini, nelerin onun için artık önemli olmadığını ayırt edebilir. Böylece bir kitaplık küçük bir kütüphane ve bir çalışma masasıyla tabi ki bilgisayar olmazsa olmazlardan. Çocuğunuz küçüklük oyuncaklarını verirken zorluk yaşayabilir, onlardan birkaçını hatıra olarak saklamak isteyebilir. Bunların hepsi çok normal davranışlardır. Burada bizlere sabırlı olmak ve bazı şeyleri tekrar tekrar anlatmak düşer.

Başka Kardeşi Yoksa

Eğer ilkokula başlayan çocuğumuzun başka kardeşi veya kendinden büyük ablası veya abisi yoksa işimiz bitmiş demektir. Ancak kendinden yaşça büyük ağabey veya ablası olan çocuk için durum daha farklı olmaktadır. Burada dengeler değişik olduğu için aradaki yaş farkı ve ikinci çocukların cinsiyet farklılıkları çok aktif rol oynamaktadır. Aynı dönüm noktalarından geçmiş çocuğumuz varsa bazı değişiklikleri onunla örnekler vererek olayları çarpıtmadan ancak büyütmeden çözebilmek de çok önemlidir. Böyle olan çocuklar ilkokul olayına çok daha yatkın ve hazır oldukları için oda değişikliğini de umursamadığını bize yansıtır.

Ödevlerini Yaparken Rahatsız Olmasın

İlkokula başlayan çocuğumuzun daha küçük yaşta bir veya daha çok kardeşi varsa o zaman odada ödevlerini yaparken rahatsız olmaması için önlemleri almayı unutmamalıyız. Çocuğumuza rahat bir çalışma köşesi yapmak masayı çalışma masası olarak sunarken yine de eğlenceli bir hale getirmeye ve renkler kullanmayı özellikle ihmal etmemeliyiz.

Kızlara Bebek Köşesi

Kızlar için ilkokula uygun oda hazırlarken yine aynı şekilde düşünmeli ama kızlar için de bir bebek köşesi hazırlamayı unutmamalıyız. Tabi ki bazı bebekleri kendisinden küçük çocuklara hediye etmeyi onlara anlatırız.

Okul İçin Kitap Köşesi

Yeni ilkokula başlayacak çocuğumuzun odasında kitap köşesi çok önemli olup bu köşeyi hazırlarken etrafımızda ilkokul öğretmenleri varsa onlardan da yardım alabiliriz.

Sadece Bilgisayar Yok, Televizyon da Var

Çoğumuzun çocuğunun odasında artık yalnızca bilgisayar yok, televizyon da var. Açıkçası ben bu televizyon olayına karşıyım. Aile olarak geçirilen zamanların azalması bir yana, çocuklar için çalışma alanını da dikkat dağıtıcı bir hale getirdiği için tavsiye de edilmiyor diye biliyorum. Onun için çocukların çalışma odalarında ve mekanlarında teknolojinin azı karar, çoğu zarar.

Sevgili Anneyiz.Biz okurları,

Bu ay başlayan yeni eğitim öğretim yılında tüm çocuklarımıza başarılar ve sizlere de sevgiyle kalın diyorum. Hepinizin Şeker Bayramı'nı tekrar kutluyorum.

Mimar Selim Yuhay

False