GeriSelim Yuhay Bebek Odalarında Duvar Kağıdı Moda
MENÜ
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Bebek Odalarında Duvar Kağıdı Moda

Bebek Odalarında Duvar Kağıdı Moda

Bebek odalarında kullanabileceğiniz renklerle ilgili önerilerimiz var.

Yepyeni bir yıla yepyeni başlangıçlarla girmeye ne dersiniz? Bu ay sizlere bebek odalarında kullanabileceğiniz renklerle ilgili öneriler veriyoruz.

Bebek odalarında eğer bebekler kız ise genelde pembe ağırlıklı renkler, bebek eğer erkek ise mavi ağırlıklı tonlar kullanılır. Kız bebekler için pembe vazgeçilmez bir renktir aklımızda, öyle değil mi? Ancak pembenin çok değişik tonları da var tabii ki.

Bebeklerin en çabuk görebildikleri renkleri öne çıkaran kırmızı, mavi ve yeşilin parlak tonlarını onların odalarının belirli yerlerine uygulayarak bebeklerimizin görüş algılarını uyarmış ve görmelerini hızlandırmış oluruz.

Bununla birlikte pembe renklerin sürekli kullanılması sanki başka güzel bir renk yokmuş izlenimini de vermektedir. Halbuki kızların bebek odaları için pembenin birçok tonuyla birlikte uçuk su yeşilleri, açık sarılar, lila ve açık gri tonlarıyla yapılmış pembe çok değişik alternatifler olabilir. Ayrıca bebek odasının bütün duvarlarını da boyamak zorunda değilsiniz. Artık inanılmaz güzellikte desenli duvar kağıtları ayrıca kendinizin de boyayabileceği boyanabilir duvar kağıtları veya değişik desenlerde stroforlar görüyoruz.

Bebek Odalarında Duvar Kağıdı Moda

Yine büyüyen bebeğinizin dokuları da keşfedebilmesi için odanın duvarının bir bölümünü alerji yapmayan kadife veya farklı dokudaki kumaşların kombiniyle dekore edebiliriz.

Aynı şekilde erkek bebeklerin odaları için de yalnızca mavi ve mavi tonları kullanmanız gerekmiyor. Erkek bebek odalarında da ton ton yeşiller ve sarılar, uçuk kırmızılar ve daha koyu bordolar ve alınıza gelebilecek ya da bazen gelmeyen bütün renkleri kullanabilirsiniz.

Erkek bebek odaları için de içinde araba ve uçak figürleri olan veya hayvanlı duvar kağıtları bulabilirsiniz. Böylece bebeğiniz kısa bir sürede şeklileri birbirinden ayırmayı başarabilecektir.

Çocuk odalarındaki değişimi en kolay duvarlarınızı boyayarak veya duvar kağıdı kullanarak basit ve çabuk bir şekilde sağlayabilirsiniz. Duvar kağıdının uygulanması kolay olduğu gibi uygulama sırasında ve sonrasında da temizlik kolaylığı sağlar.

Çocuğunuz odasında arkadaşlarıyla oyun oynarken, duvarları kirletirler mi diye korkmanıza gerek yok. Duvar kağıtlarını nemli sünger veya sabunlu su ile rahatlıkla temizleyebilirsiniz, ancak yukarıdan aşağıya silmeye dikkat etmelisiniz yoksa duvar kağıdının ek yerlerine zarar verebilirsiniz.

Özellikle vinyl duvar kağıtları, su geçirmez ve nemden etkilenmez. Duvar kağıdını uygulamadan önce, zemini alçı ile düzleyip, üzerine astar sürmelisiniz. Böylece pürüzsüz ve duvar kağıdını tutacak mükemmel bir zemine sahip olabilirsiniz. Duvar kağıdı uygulanırken, mutlaka ortam sıcaklığı sabit olup pencere açılmamalıdır.

Bebek Odalarında Duvar Kağıdı Moda

Duvar kağıtları içerdikleri materyallere göre uygulama farklılıkları gösterir. Genelde yerli duvar kağıtları uygulanırken, duvara yapıştırılmaları sırasında birbirinin üzerine 2–3 milim kadar bindirilir. Böylece kağıt kuruduktan sonra esneme kabiliyeti kazanır.

Ayrıca duvar kağıdının önemli özelliklerinden biri de akustik ve ses emicilik özelliği bulunur. Bebeğinizin duvarlarını çok renkli ve kombinli yaptıysanız eğer o zaman mobilyalarını daha sade ve soft ürünlerden seçebilirsiniz. Aslında renkli duvarlarla açık ağaç rengi mobilyalar çok yakışacaktır birbirleriyle. Mobilyalardaki ağaç dokusu ne kadar ön plana çıkarsa bebeğinizin zevki o kadar gelişecektir.

Hiç düşündünüz mü? Aslında yaşamımızdaki mutluluğu, sevgiyi, başarıyı bir fiil içinde yaşadığımız mekan ve ortamların etkilediğini. Ruhunuzu dinlendiren sarı renkli bir ampülle, soğuk renk veren beyaz ışıklı bir floresanla aydınlanmış iki ayrı mekanda bir saat kadar oturun. Tamamen farklı ruh hallerine bürüneceğinizi söyleyebilirim.

Aynı psikolojik değişimi sıcak renklerle boyanmış bir oda ile soğuk renklerle boyanmış bir odada bulunuğunuzda arasındaki farkı rahatlıkla fark edebilirsiniz. Bu etkileşim ve dekorasyonun biz fark etmeden bizim üzerimizde yarattığı etki iyi veya kötü diyebileceğimiz anlamda yaşamımızı derinden etkileyebilir. Evinizdeki mutluluk her zaman yaşantınıza güzellikler katsın.

Mimar Selim Yuhay 

False